Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.919.2017.2.MJ
z 1 marca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2017 r. (data wpływu 27 grudnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2018 r. (data wpływu 26 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z prowadzeniem działań marketingowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z prowadzeniem działań marketingowych.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 lutego 2018 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, świadczącym usługi polegające na udostępnianiu programu komputerowego skierowanego do specjalistów z branży dietetycznej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Klasyfikacja PKWiU dotycząca świadczonych usług mieści się w grupie 58.29:

  • 58.29.50.0 Usługi licencyjne związane z nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych.

Program komputerowy, który będzie udostępniany Klientom, to kompletne narzędzie potrzebne do pracy dla dietetyka lub poradni dietetycznej. System zawiera bazę gotowych przepisów, moduł umożliwiający prowadzenie kartoteki pacjenta, wraz z możliwością opisu przebiegu wizyt oraz zaleceń lekarza prowadzącego.

Wnioskodawca chcąc przybliżyć nowy produkt docelowemu klientowi, a jednocześnie wzmocnić rozpoznawalność marki, zamierza promować go przez różne kanały społecznościowo-informacyjne, tj. …, …., …... Chcąc tworzyć interaktywny kontakt z klientem na profilach społecznościowych, będą umieszczane wpisy informacyjne oraz nagrania video motywujące potencjalnych użytkowników do skorzystania ze świadczonej usługi. W celu zachowania wysokiej atrakcyjności produktu, wpisy lub nagrania video będą posiadały grafiki m.in. w postaci zrobionego zdjęcia przez Wnioskodawcę lub zamówionego przez firmę podwykonawczą, zajmującą się tego rodzaju reklamą produktu. Najczęściej zdjęcia będą nawiązywały do prowadzenia zdrowego stylu życia przedstawiając m.in. posiłki, których przepisy znajdują się w bazie diet jakie posiada program. Takie działanie nie tylko będzie miało charakter reklamowy ale za pomocą wykonanego zdjęcia lub nagrania video przybliży końcowemu użytkownikowi jak wyglądają proponowane posiłki.

Dostęp do programu będzie opierał się głównie na sprzedaży przez Internet dlatego tak duże znaczenie odgrywa strategia marketingowa produktu. Wnioskodawca skorzysta również z kanału bezpośredniej sprzedaży m.in. promowania programu na specjalistycznych targach. Jako czynny podatnik VAT Wnioskodawca będzie dokumentował przychody za pomocą faktur VAT. Przeważającym rodzajem przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie dystrybucja abonamentów uprawniających do użytkowania programu na wyznaczony zakres czasowy.

Wnioskodawca nie wyklucza, iż w późniejszym czasie dzięki zwiększonym nakładom finansowym na reklamę firmy, przekładających się na rozpoznawalność programu w branży. Kolejnym rodzajem będą przychody generowane z umów o współpracy m.in. dotyczących publikacji artykułów sponsorowanych na stronie oraz mediach społecznościowych firmy.

Tworzenie artykułów, wpisów oraz efektów graficznych (m.in. zdjęć), które będą atrakcyjne dla potencjalnych klientów lub aktywnych użytkowników programu, wymaga poniesienia poniższych kosztów:

  • Zakup sprzętu fotograficznego oraz wideo, umożlwiającego stworzenie grafiki do wpisów;
  • Zakup składników spożywczych, z których będą przygotowywane posiłki zgodnie z dietami, które znajdują się w bazie programu;
  • Zakup urządzeń, narzędzi potrzebnych do przygotowania potraw (np. urządzenia AGD);
  • Zakup elementów dekoracyjnych służących do aranżacji zdjęć lub nagrań video.

Wszystkie ww. zakupy będą związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT.


W uzupełnieniu wskazano, że zarówno sprzęt fotograficzny, wideo, składniki spożywcze, urządzenia jak i narzędzia potrzebne do przygotowania potraw oraz elementy dekoracyjne będą wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza wskazane rodzaje zakupów, tj. sprzęt fotograficzny oraz wideo, składniki spożywcze, urządzenia, narzędzia potrzebne do przygotowania potraw, elementy dekoracyjne wykorzystywać wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Branża, w której będą świadczone usługi, wymaga dużej rozpoznawalności marki a tym samym oferowanej przez nią usługi. W celu przybliżenia funkcjonalności oraz innych zalety programu dietetycznego Wnioskodawca zamierza dzięki poczynionym wydatkom wymienionym powyżej, promować program na portalach społecznościowych, tj.: …, …., ….. Promowanie usługi będzie polegało na tworzeniu wideo lub foto-relacji z przygotowywania dań znajdujących się w spisie diet programu na podstawie wcześniej zakupionych produktów spożywczych. Takie działanie marketingowe przybliży znajomość różnorodności dań oraz łatwość ich przygotowania ostatecznemu klientowi. Dbając o szczegóły, które będą dotyczyły aspektu wizualnego, Wnioskodawca zamierza ponieść wydatki na artykuły dekoracyjne, które wzmocnią atrakcyjność wykonanego zdjęcia dania końcowego. Tego rodzaju fotografie będą umieszczane w postach na portalach społecznościowych, stronie www programu …. oraz materiałach reklamowych.

Wyżej wymienione wydatki będą wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej wyłącznie do czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT od wydatków związanych z prowadzeniem działań marketingowych, wymienionych w opisie sytuacji, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ustawy o podatku VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ponoszenie wydatków opisanych powyżej, związanych z działaniami marketingowymi wzmacniające rozpoznawalność programu w dzisiejszych czasach jest działaniem koniecznym dla firmy, sprzyjającym i zabezpieczającym źródło przychodów. Tego rodzaju wydatki będą wpływały na zwiększenie jakości i uatrakcyjnienie wpisów oraz artykułów publikowanych w mediach społecznościowych.

Jest to działanie priorytetowe dla firmy ze względu na fakt, iż najważniejszym kanałem dystrybucji usługi będzie Internet. Wydatki na opis programu, przedstawienie jego możliwości m.in. przy zdjęcia przygotowanych posiłków oraz budowanie kontaktu z potencjalnymi klientami lub bieżącym użytkownikami będzie kluczowym działaniem wpływającym na opłacalność czynności opodatkowanych podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów i usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości oraz przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Powyższe jest zgodne z utrwalonym już orzecznictwem TSUE dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego, np. z wyrokiem TSUE w sprawie C-126/14 (pkt 28), w którym m.in. stwierdzono: „Jednak jak wskazała rzecznik generalna w pkt 33 i 34 opinii, Trybunał przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy poniesione wydatki należą do kosztów ogólnych tego podatnika i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Tego rodzaju wydatki mają bowiem bezpośredni i ścisły związek z całością działalności gospodarczej podatnika (podobne wyroki: Investrand, C-435/05, EU:C:2007:87, pkt 24, SKF, C 29/08, EU:C:2009:665, pkt 58)”.

Z powyższych przepisów wynika, że podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług, które zostały przez niego nabyte jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy ich nabyciu a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Aby stwierdzić, czy wymieniona wyżej norma art. 86 ustawy znajduje zastosowanie, w pierwszej kolejności ustalenia wymaga czy dana transakcja podlega opodatkowaniu czy też korzysta ze zwolnienia od podatku lub nie podlega opodatkowaniu.

Jak wyjaśniono, odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonania czynności opodatkowanych. Należy zaznaczyć, że nie zawsze możliwe jest wskazanie na ścisłe powiązanie podatku naliczonego z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Ważne jest jednak, by związek ten w chwili dokonywania zakupów był oczywisty, a nabyte towary i usługi muszą w sposób niewątpliwy służyć czynnościom opodatkowanym. Okoliczności towarzyszące konkretnej transakcji zakupu towaru lub usługi powinny wskazywać jednoznacznie, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej lub planowanej przez niego działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, świadczącym usługi polegające na udostępnianiu programu komputerowego skierowanego do specjalistów z branży dietetycznej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza promować go przez różne kanały społecznościowo-informacyjne, tj. …., …, ….. Chcąc tworzyć interaktywny kontakt z klientem na profilach społecznościowych, będą umieszczane wpisy informacyjne oraz nagrania video motywujące potencjalnych użytkowników do skorzystania ze świadczonej usługi. W celu zachowania wysokiej atrakcyjność produktu, wpisy lub nagrania video będą posiadały grafiki m.in. w postaci zrobionego zdjęcia przez Wnioskodawcę lub zamówionego przez firmę podwykonawczą, zajmującą się tego rodzaju reklamą produktu. Najczęściej zdjęcia będą nawiązywały do prowadzenia zdrowego stylu życia przedstawiając m.in. posiłki, których przepisy znajdują się w bazie diet jakie posiada program. Dostęp do programu będzie opierał się głównie na sprzedaży przez Internet dlatego tak duże znaczenie odgrywa strategia marketingowa produktu. Wnioskodawca skorzysta również z kanału bezpośredniej sprzedaży m.in. promowania programu na specjalistycznych targach. Tworzenie artykułów, wpisów oraz efektów graficznych (m.in. zdjęć), które będą atrakcyjne dla potencjalnych klientów lub aktywnych użytkowników programu, wymaga poniesienia poniższych kosztów:

  • Zakup sprzętu fotograficznego oraz wideo, umożlwiającego stworzenie grafiki do wpisów;
  • Zakup składników spożywczych, z których będą przygotowywane posiłki zgodnie z dietami, które znajdują się w bazie programu;
  • Zakup urządzeń, narzędzi potrzebnych od przygotowania potraw (urządzenia AGD);
  • Zakup elementów dekoracyjnych służących do aranżacji zdjęć lub nagrań video.

Wszystkie ww. zakupy będą wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza wskazane rodzaje zakupów wykorzystywać wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wyżej wymienione wydatki będą wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej wyłącznie do czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z prowadzeniem działań marketingowych.

Jak wynika z opisu sprawy, dokonane przez Wnioskodawcę zakupy związane z prowadzeniem działań marketingowych, będą miały wpływ na ogólne funkcjonowanie działalności gospodarczej Wnioskodawcy polegającej na udostępnianiu programu komputerowego. Zakup sprzętu fotograficznego oraz wideo, umożlwiającego stworzenie grafiki do wpisów, zakup składników spożywczych, z których będą przygotowywane posiłki zgodnie z dietami, które znajdują się w bazie programu, zakup urządzeń, narzędzi potrzebnych od przygotowania potraw (np. urządzenia AGD) oraz zakup elementów dekoracyjnych służących do aranżacji zdjęć lub nagrań video posłużą tworzeniu artykułów, wpisów informacyjnych oraz efektów graficznych (m.in. zdjęć), które będą atrakcyjne dla potencjalnych klientów lub aktywnych użytkowników programu. Takie działanie nie tylko będzie miało charakter reklamowy, ale za pomocą wykonanego zdjęcia lub nagrania video przybliży końcowemu użytkownikowi jak wyglądają proponowane posiłki. Ponadto - jak wskazano we wniosku - wszystkie ww. zakupy będą związane z działalnością gospodarczą z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy w odniesieniu do powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego poniesionego w związku z zakupem sprzętu fotograficznego, wideo, składników spożywczych, urządzeń jak i narzędzi potrzebnych do przygotowania potraw oraz elementów dekoracyjnych, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca - ww. wydatki będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak wskazać, że użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy wypełnia przesłankę odpłatnego świadczenia usług. Zatem w sytuacji kiedy Wnioskodawca użyje wskazanych w opisie sprawy towarów, zakupionych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na udostępnianiu programu komputerowego do celów osobistych, użycie to będzie podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Okoliczność, że sprzęt fotograficzny oraz wideo, składniki spożywcze, urządzenia, narzędzia potrzebne do przygotowania potraw, elementy dekoracyjne będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przyjęto jako element opisu sprawy i tut. Organ nie dokonywał oceny w tym zakresie. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, niniejsza interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj