Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.276.2018.3.AK1
z 17 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2018 r. (data wpływu 30 kwietnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 maja 2018 r. (data nadania 31 maja 2018 r., data wpływu 31 maja 2018 r.) na wezwanie z dnia 30 maja 2018 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.276.2018.1.AK1 (data odbioru 31 maja 2018 r.) oraz pismem z dnia 4 lipca 2018 r. (data wpływu 4 lipca 2018 r.) na wezwanie z dnia 28 czerwca 2018 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.276.2018.3.AK1 o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wykazania w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) otrzymanego zwrotu części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób w zakresie wykazania w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) otrzymanego zwrotu części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca otrzymał zwrot części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego. Zwrot powstał w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji, ponieważ kapitał nie był potrzebny do wykorzystania w działalności operacyjnej funduszu kapitałowego.


Pismem z dnia 30 maja 2018 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.276.2018.1.AK1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

  • w którym roku otrzymał Pan zwrot części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego?
  • czy posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy?
  • w jakim kraju znajduje się fundusz kapitałowy zagraniczny, z którego otrzymał Pan zwrot?
  • czy fundusz kapitałowy zagraniczny znajduje się w państwie, z którym Rzeczpospolita Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania?
  • czy zwrot części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego obejmował również wypłacony zysk z funduszu kapitałowego odnoszący się do tej części wpłaconego kapitału?


Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że zwrot otrzymał w 2017 r. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zagraniczny fundusz kapitałowy, z którego Wnioskodawca otrzymał zwrot ma siedzibę na Cyprze (Nikozja). Wyżej wymieniony fundusz kapitałowy zarejestrowany na Cyprze, zgodnie z umową z 4 czerwca 1992 r. znajduje się w państwie, z którym Rzeczypospolita Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zwrot części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego nie obejmował wypłaconego zysku z funduszu kapitałowego odnoszącego się do tej części wpłaconego kapitału.


Następnie pismem z dnia 28 czerwca 2018 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.276.2018.3.AK1 ponownie wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

  • Czy fundusz kapitałowy z siedzibą na Cyprze jest spółką lub jednostką, która gruncie prawa cypryjskiego jest traktowana jak osoba prawna?
  • Czy Wnioskodawca jest akcjonariuszem tego funduszu?
  • W jakiej formie nastąpiła wpłata na kapitał do funduszu: w formie pieniężnej czy też w formie niepieniężnej w zamian za akcje?
  • Jak przedmiotowy zwrot traktowany jest na gruncie przepisów prawa cypryjskiego? Proszę o wskazanie jego źródła.
  • Czy z tytułu dokonanego zwrotu Wnioskodawca zapłacił na Cyprze podatek? Jeżeli tak, to należy wskazać stawkę podatku.


Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie. W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że fundusz kapitałowy z siedzibą na Cyprze jest spółką prawa handlowego, która na gruncie prawa cypryjskiego jest traktowana jako osoba prawna. Wnioskodawca jest akcjonariuszem tej spółki (Funduszu). Wpłata na kapitał do funduszu nastąpiła w formie pieniężnej. Wartość nominalna jednego udziału to 4,3 zł – 1 Euro. Natomiast wpłaty kapitału proporcjonalnie do posiadanych udziałów były znacznie wyższe i ta nadwyżka była rejestrowana jako nadwyżka do posiadanych udziałów ponad jego cenę nominalną. Zwrot wpłaconego kapitału Wnioskodawca uzyskał w wyniku operacji odwrotnej, czyli zwrotu – redukcji kapitału (nadwyżki do posiadanych udziałów). Wnioskodawcy zwrócono część nadwyżki kapitału i obniżono stosownie nadwyżkę. Ilość udziałów nie uległa zmianie. Tak więc źródłem na gruncie prawa cypryjskiego był zwrot z wpłaconej nadwyżki kapitału. Wnioskodawca z tytułu dokonanego zwrotu nie zapłacił podatku na Cyprze.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy ten zwrot kapitału należy wykazywać w deklaracji PIT rocznej jako przychód, a jeśli tak to w jakiej pozycji i jak uwzględnić wpłacony kapitał jako koszt pozyskania przychodu?


Zdaniem Wnioskodawcy, zwrotu nie należy uwzględniać w deklaracji PIT rocznej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Stosownie do art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Zgodnie z art. 4a ww. ustawy, art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.


Z wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca, ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca otrzymał w 2017 roku zwrot części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego, który powstał w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji, ponieważ kapitał nie był potrzebny do wykorzystania w działalności operacyjnej funduszu kapitałowego. Zagraniczny fundusz kapitałowy, którego akcjonariuszem jest Wnioskodawca i z którego otrzymał zwrot ma siedzibę i jest zarejestrowany na Cyprze oraz jest spółką prawa handlowego, która na gruncie prawa cypryjskiego jest traktowana jako osoba prawna. Zwrot części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego nie obejmował wypłaconego zysku z funduszu kapitałowego odnoszącego się do tej części wpłaconego kapitału. Wpłaty w formie pieniężnej na kapitał do funduszu były znacznie wyższe niż wartość nominalna. Powstała nadwyżka była rejestrowana jako nadwyżka do posiadanych udziałów ponad jego cenę nominalną. Zwrot wpłaconego kapitału Wnioskodawca uzyskał w wyniku operacji odwrotnej, czyli zwrotu – redukcji kapitału (nadwyżki do posiadanych udziałów). Wnioskodawcy zwrócono część nadwyżki kapitału i obniżono stosownie nadwyżkę. Ilość udziałów nie uległa zmianie. Źródłem na gruncie prawa cypryjskiego był zwrot z wpłaconej nadwyżki kapitału i z tego tytułu Wnioskodawca nie zapłacił podatku na Cyprze.

Z powyższego wynika, że w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523) zmieniona Protokołem z dnia 22 marca 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1383) podpisanym w Nikozji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru.

Sposób opodatkowania przychodu z tytułu zwrotu części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego nie został wskazany w żadnym z artykułów ww. umowy. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Cyprem, zgodnie z którym części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Innymi słowy przychód powstały z tytułu zwrotu części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego, który powstał w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji podlega opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


Natomiast w świetle z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl tego przepisu dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji);
    1a) dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
    1b) dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
  2. (uchylony);
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki albo spółdzielni;
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych;
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek – dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
  7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia;
  9. odsetki od udziału kapitałowego wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d.


Z powyższego przepisu wynika, że katalog przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, że wymienione w przepisach przykłady nie stanowią jedynych kategorii przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyrazem tego jest użycie w przepisie art. 24 ust. 5 sformułowania „w tym także”. Faktycznie uzyskane mogą więc być także inne postacie przychodu z udziału w zyskach osób prawnych. Podstawowym kryterium uzyskania przychodu z udziału w zyskach osób prawnych jest jego faktyczne uzyskanie. Za przychód faktycznie otrzymany należy zaś uważać taki przychód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc przychód rzeczywiście mu wypłacony lub postawiony do dyspozycji.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że zwrot części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego, który powstał w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji, na gruncie ustawy o podatku dochodowym stanowi przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Jest to przychód, o którym mowa w ww. art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak bowiem wskazano wyżej, przepis ten zawiera jedynie przykładowe wyliczenie przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, co oznacza, że do przychodów tych zalicza się także wszystkie inne nie wymienione w tym przepisie faktycznie otrzymane przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. W świetle art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.


Zastrzeżenie zawarte w tym przepisie oznacza, że w określonych sytuacjach opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d ww. ustawy.


Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej uzyskanego z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1g albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38, albo 38c; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę lub darczyńcę na nabycie tych udziałów lub akcji.

Jakkolwiek powołany przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost odnosi się tylko do „umorzenia udziałów (akcji)”, to jednak – uwzględniając fakt zwrotu części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego, który powstał w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji, prowadzi do analogicznego efektu gospodarczego u akcjonariusza uzyskującego wynagrodzenie z tego tytułu – uznać należy, że znajduje on również zastosowanie w tym przypadku. Brak jest bowiem podstaw do innego traktowania obu tych przypadków obniżenia kapitału.


Zgodnie z art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. określonej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 – jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej;
  2. przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg i ewidencji, o których mowa w art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia, określona zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9.

W przypadku natomiast zbycia udziałów (akcji), objętych w zamian za wkład pieniężny zastosowanie znajduje art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Jak wynika z wniosku Wnioskodawca objął akcje w funduszu kapitałowym zagranicznym w zamian za wkład pieniężny. W związku z powyższym wydatki na objęcie (nabycie) akcji w funduszu kapitałowym zagranicznym proporcjonalnie do posiadanych akcji stanowią koszt uzyskania przychodu, przy czym wydatki te należy ustalić w zależności od rodzaju wkładu, w zamian za który obejmowane (nabywane) były akcje.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8.


Stosownie do art. 45 ust. 1a ustawy – w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z:

  1. kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b,
  2. pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c,
  3. odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.

Zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.


W myśl powołanych wyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że z tytułu zwrotu części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego powstałego w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji, po stronie Wnioskodawcy powstał przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w ww. art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze zwrotem części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego powstałego w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji a wydatkami poniesionymi na ich objęcie. Należy przy tym mieć na względzie, że do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca może zaliczyć tylko koszty przypadające proporcjonalnie na zwrot części wpłaconego kapitału powstałego w wyniku obniżenia wartości kapitału funduszu proporcjonalnie do posiadanych akcji.

Kwotę obliczonego i zadeklarowanego należnego zryczałtowanego podatku od uzyskanego przychodu (dochodu) uzyskanego za granicą, o którym mowa w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca winien był wykazać w zeznaniu rocznym składanym za rok 2017 do dnia 30 kwietnia 2018 r. na formularzu PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39. Wybór formularza zeznania podatkowego uzależniony jest od źródeł przychodów, z których Wnioskodawca uzyskał inne dochody w 2017 roku.

W przypadku gdy przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest równy lub mniejszy kosztowi uzyskania przychodu nie wystąpi dochód do opodatkowania, a w konsekwencji powyższego po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zwrotu w gotówce części wpłaconego kapitału do funduszu kapitałowego zagranicznego.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe, bowiem Wnioskodawca wskazał, że zwrotu nie należy uwzględniać w zeznaniu rocznym. Obowiązek ten nie powstanie wyłącznie w sytuacji gdy nie wystąpi zryczałtowany podatek od uzyskanego przychodu (dochodu) uzyskanego za granicą.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj