Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.25.2018.1.APO
z 26 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 stycznia 2018 r. (data wpływu 19 stycznia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie prac nad innowacyjną platformą serwisową spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 i 28 UPDOP, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP,
  • Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych wymienionych rodzajowo w art. 18d ust. 2 UPDOP, może zaliczyć poniesione należności z tytułu wynagrodzeń oraz składek dla pracowników pracujących nad stworzeniem nowej platformy serwisowej, a także wymienione w art. 18d ust. 3 UPDOP, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie prac nad innowacyjną platformą serwisową spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 i 28 UPDOP, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP,
  • Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych wymienionych rodzajowo w art. 18d ust. 2 UPDOP, może zaliczyć poniesione należności z tytułu wynagrodzeń oraz składek dla pracowników pracujących nad stworzeniem nowej platformy serwisowej, a także wymienione w art. 18d ust. 3 UPDOP, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również: „Przedsiębiorstwo”, „Spółka”) jest wiodącym dostawcą usług i produktów w branży BHP oraz w dziedzinie projektowania, montażu zabezpieczeń przeciwpożarowych, systemów antywłamaniowych z monitorowaniem, jak również remontów i konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego. Wnioskodawca rozwija produkty i usługi oferowane klientom na rynku BHP oraz systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, poprzez opracowywanie i stosowanie nowoczesnych i profesjonalnych rozwiązań w tym zakresie.

W ramach struktury organizacyjnej Przedsiębiorstwa funkcjonują trzy ściśle współpracujące ze sobą działy, oferując następujące usługi:

  • Dział handlowy (dostarczanie artykułów m.in. odzież robocza i ochronna, środki ochrony indywidualnej, środki czystości, sprzęt przeciwpożarowy);
  • Dział techniczno-usługowy (usługi w zakresie stałych instalacji gaszących, detekcyjnych i sygnalizacyjnych, instalacji sterowań przeciwpożarowych oraz biernych systemów przeciwpożarowych);
  • Serwis (usługi polegające na stałych przeglądach wykonywanych instalacji i zabezpieczeń oraz kompleksowej obsłudze obiektów, a także na monitoringu pożarowym obiektów).

Ponadto, Wnioskodawca kompleksowo obsługuje inwestycje oraz zapewnia doradztwo techniczne dla obiektów przemysłowych, magazynowych, powierzchni handlowych, biurowych i mieszkalnych.

W naturę funkcjonowania Przedsiębiorstwa i dziedziny, w której działa Wnioskodawca wpisana jest także realizacja projektów badawczo-rozwojowych, mających na celu oferowanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technicznych. Innowacyjność prowadzonych prac badawczo-rozwojowych sprowadza się przede wszystkim do tworzenia, rozwoju lub ulepszenia istniejących rozwiązań.

Od sierpnia 2017 r. Wnioskodawca samodzielnie prowadził prace nad nową, innowacyjną platformą (dalej zwaną „Platformą Serwisową”), mającą poprawić jakość obsługi klientów Spółki w zakresie obsługi posprzedażowej i serwisowania urządzeń. Część asortymentu Spółki w postaci urządzeń i maszyn wymaga cyklicznego serwisowania i dokonywania przeglądów w celu utrzymania gwarancji oraz prawidłowego funkcjonowania. Stałe plany serwisowo-przeglądowe dla poszczególnych klientów Wnioskodawcy wynikają z zawieranych umów, gdzie określane są terminy, harmonogramy lub interwały poszczególnych czynności. Do tej pory przedmiotowe informacje zawarte były w umowach mających formę pisemną, co wymagało od opiekuna danego klienta stałego monitorowania zawartych w nich postanowień. Prace nad ww. platformą prowadzone były w celu optymalizacji i znacznego usprawnienia tego procesu. Platforma serwisowa jest narzędziem umożliwiającym przypisanie klientów i ich obiektów do odpowiednich serwisantów. Wprowadzone informacje umożliwiają generowanie raportów cyklicznych akcji serwisowych wraz z informacją dotyczącą prac serwisu.

Platforma serwisowa służy zatem do obsługi zleceń serwisowych oraz przeglądów, która zautomatyzuje proces kontroli terminów, powiadamiania serwisantów oraz klientów o planowanych czynnościach, pozwoli m.in. klientom na wgląd w obecny status realizacji poszczególnych czynności oraz zgłaszanie dodatkowych zleceń. Jest to zupełnie nowe narzędzie techniczne, którego wprowadzenie umożliwi w innowacyjny sposób uzyskać produkty czy usługi o ulepszonych cechach, sprawniejszym działaniu oraz pozwoli zoptymalizować procesy biznesowe.

Platforma składa się z następujących modułów:

  1. Moduł użytkownicy - wprowadzanie i nadzorowanie nad uprawnieniami osobowymi użytkowników jak i klientów, dla których będą wprowadzane obiekty serwisowe;
  2. Obiekty kontrahentów - w module tym będą wprowadzane wszystkie obiekty serwisowe wraz z ich cyklicznymi usługami, które to będą pobierane z modułu grupy przeglądów. Dodatkowo każdy obiekt będzie przypisywany do swojego klienta znajdującego się w module Kontrahenci;
  3. Wykonywane przeglądy - zadaniem tego modułu będzie umożliwienie wprowadzania wykonywanych serwisów, sprawdzanie historii serwisowych dla swoich obiektów oraz dołączanie do przeprowadzanych usług protokołów odbioru oraz umów. Każde wprowadzenie tych danych ma uaktywnić, przedłużyć wyznaczony czas o okres dla danej czynności serwisowej, zgodnej z uzgodnieniami podpisanej umowy z klientem (czuwać nad tym ma moduł grupy przeglądów);
  4. Kontrahenci - moduł posiadać będzie wszystkich kontrahentów Wnioskodawcy, dla których posiada on umowy z możliwością udostępnienia panelu logowania do zarządzania swoimi obiektami.

W pracę nad platformą zaangażowany był zespół złożony z informatyka oraz kierownika serwisu Wnioskodawcy. Dodatkowo, zespół wspierany był przez pracowników Serwisu (opiekunów klientów, serwisantów).

Prace nad platformą serwisową nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, bowiem platforma stanowi całkiem nowy, innowacyjny produkt. Prace nad platformą serwisową prowadzone były przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny i stały według określonych harmonogramów. Wnioskodawca posiada strukturę odpowiadającą za prowadzenie działań w powyższym zakresie. Pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy na podstawie umowy o pracę (na pełny etat lub na część etatu) posiadają odpowiednie kompetencje, niezbędną wiedzę i doświadczenie w tworzeniu rozwiązań informatycznych. Ponadto, pracownicy wykonujący prace badawczo-rozwojowe wykonują także pozostałe zadania w ramach działalności Wnioskodawcy. Ogólny zakres obowiązków dla tych pracowników zawarty został w opisie stanowiska w zawartych umowach o pracę. Są one szeroko określone oraz zawierają zapisy dotyczące wykonywania czynności związanych z pracami badawczo-rozwojowymi. Z racji wykonywania przez pracowników obu rodzajów czynności w ramach działalności Spółki, Wnioskodawca prowadzi szczegółową ewidencję czasu pracy, dzięki której możliwe jest precyzyjne określenie informacji o zaangażowaniu danego pracownika w danym czasie w zadania o charakterze badawczo-rozwojowym. Zaangażowani w projekt pracownicy okresowo rejestrują w systemie ile czasu poświęcili na realizację zadań badawczo-rozwojowych oraz czynności z zakresu pozostałej działalności Spółki. Tym samym, Wnioskodawca będzie w stanie określić, którym pracownikom powierzono wykonywanie zadań dotyczących realizacji prac badawczo-rozwojowych oraz możliwe będzie określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników dotyczy realizowanych przez nich zadań badawczo-rozwojowych.

W związku z powyższym, Wnioskodawca przeprowadza pełny proces wdrożenia nowego narzędzia technicznego, jakim jest platforma serwisowa, dzięki której udoskonali świadczone na rzecz klientów usługi. Po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych nad projektem utworzona platforma serwisowa będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłości w działalności operacyjnej Spółki. Prace nad stworzeniem platformy serwisowej mają na celu rozwój oferowanych produktów przez Wnioskodawcę, poszerzanie ich gamy i wypracowywanie najbardziej zaawansowanych technologii, które będą wykorzystywane przez Spółkę na rynku w kolejnych latach.

Prace badawczo-rozwojowe dotyczące wprowadzenia nowego narzędzia informatycznego i optymalizacji opisanego wyżej procesu miały także na celu minimalizację kosztów, skrócenie czasu obsługi klienta oraz wyeliminowanie ewentualnych nieścisłości występujących podczas jego obsługi.

Wnioskodawca, na realizację prac badawczo-rozwojowych ponosi koszty takie jak:

  • koszty wynagrodzeń oraz składek: wynagrodzenia zespołu pracującego nad stworzeniem nowej platformy serwisowej;
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych w ramach analizowanej działalności: np. amortyzowane w analizowanym okresie komputery, wartości niematerialne i prawne w postaci wykorzystywanego oprogramowania itp.

Wnioskodawca oświadcza, że nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie prac nad innowacyjną platformą serwisową spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 i 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm., dalej zwanej: „UPDOP”), która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP?
  2. Czy Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych wymienionych rodzajowo w art. 18d ust. 2 UPDOP, może zaliczyć poniesione należności z tytułu wynagrodzeń oraz składek dla pracowników pracujących nad stworzeniem nowej platformy serwisowej, a także wymienione w art. 18d ust. 3 UPDOP, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Prace prowadzone nad powstaniem innowacyjnej platformy serwisowej spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, zawartej w art. 4a pkt 26 i 28 UPDOP, która uprawnia do zastosowania tzw. ulgi na prace badawczo-rozwojowe opisanej w art. 18d UPDOP, w szczególności stanowi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 UPDOP.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 UPDOP, działalność badawczo-rozwojowa stanowi twórczą działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Powyższa definicja wskazuje na szereg cech, którymi musi charakteryzować się wykonywana przez Spółkę działalność, aby mogła być uznana za badawczo-rozwojową:

  1. musi być twórcza;
  2. podejmowana w sposób systematyczny;
  3. musi obejmować jedną z dwóch kategorii czynności - badania naukowe lub prace rozwojowe;
  4. musi być podejmowana w określonym przez ustawę celu - zwiększenie oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „twórczy” zgodnie z definicją słownikową oznacza - mający na celu tworzenie; będący wynikiem tworzenia. Zaś „tworzyć” - powodować powstawanie czegoś. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez podatnika musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Ustawa nie precyzuje co ma być wynikiem owego procesu twórczego. Można zatem przyjąć, że może to być przykładowo produkt, materiał, usługa, narzędzie czy też program.

Pojęcie „systematyczny” oznacza z kolei - robiący coś regularnie i starannie - oraz w przypadku działań - prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Wydaje się również, że należy przez to pojęcie rozumieć nie tylko bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych rozpoczętych w przeszłości, ale także rozpoczęcie działalności w tym zakresie przy założeniu, że podatnik w przyszłości planuje wykonywać tego rodzaju prace. Prace te zaś powinny charakteryzować się stosowną regularnością.

Ustawodawca zdefiniował również dwa pojęcia będące elementem definicji działalności badawczo-rozwojowej: badania naukowe oraz prace rozwojowe.

Jak stanowi art. 4a pkt 27 UPDOP, za badania naukowe uważa się:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do art. 4a pkt 28 UPDOP, za działania obejmujące prace rozwojowe uważa się nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak wspomniano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca przeprowadził prace polegające na samodzielnym opracowaniu i rozwijaniu nowego, innowacyjnego rozwiązania technicznego jakim jest platforma serwisowa do obsługi zleceń serwisowych oraz przeglądów, która zautomatyzuje procesy biznesowe. Wykonywane prace nad platformą serwisową przyczynią się do rozwoju oferowanych produktów przez Wnioskodawcę, poszerzania ich gamy i wypracowywanie najbardziej zaawansowanych technologii, które będą wykorzystywane przez Spółkę na rynku w kolejnych latach.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP, tj. działalność twórczą, obejmującą w szczególności prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Twórczy charakter działalności spełniony jest poprzez opracowanie i wytworzenie nowej platformy serwisowej. Natomiast, systematyczny charakter działania Wnioskodawcy podyktowany jest w szczególności uporządkowanym harmonogramem prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjną platformą serwisową. W związku z tym, prace na platformą serwisową wykonywane są w sposób regularny, według określonego planu.

W związku z powyższym, prowadzona działalność spełnia także przesłanki wynikające z definicji prac rozwojowych zawartej w art. 4a pkt 28 UPDOP. Przytoczona powyżej definicja wskazuje, że prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że prace te nie mają charakteru rutynowych oraz okresowych zmian wprowadzanych do produktów/usług/procesów. Ponadto, należy wskazać na znaczenie słowa „prace” funkcjonujące w języku powszechnym, które wskazuje, że jest to ogół czynności wykonywanych przez grupę ludzi realizujących jakieś zadanie, celowa działalność człowieka zmierzająca do wytworzenia określonych dóbr. Dodatkowo określenie „rozwój” oznacza proces zmian, przechodzenia do form bądź stanów bardziej złożonych lub pod pewnymi względami doskonalszych.

Jak wskazano w stanie faktycznym, pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowego rozwiązania technicznego, wykorzystują dotychczas istniejącą wiedzę oraz opracowują nową wiedzę z dziedziny technologii i informatyki do tworzenia i projektowania produktów oraz usług świadczonych na rzecz swoich klientów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących usprawnień do procesów zachodzących w działalności Wnioskodawcy. Jak wcześniej podkreśliła Spółka, prace te nie mają charakteru rutynowego. Świadczy o tym podejmowanie przez Spółkę działań mających na celu utworzenie nowego narzędzia na skalę przedsiębiorstwa - platformy serwisowej, usprawniającego rozwój oferowanych produktów przez Spółkę. Rezultat prowadzonych prac wykorzystany będzie do poszerzania oferty produktów jak i wypracowywania nowych rozwiązań technologicznych w Przedsiębiorstwie.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka stoi na stanowisku, że spełnione są przesłanki wynikające z definicji działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26 UPDOP, oraz z definicji prac rozwojowych opisanej w art. 4a pkt 28 UPDOP. Prace polegające na stworzeniu innowacyjnej platformy serwisowej, a więc prace polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych rozwiązań, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu wyżej cyt. ustawy.

Ad. 2)

Do kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2 oraz ust. 3 UPDOP, można zaliczyć poniesione należności z tytułu wynagrodzeń oraz składek dla pracowników pracujących nad stworzeniem nowej platformy serwisowej, a także odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do brzmienia art. 15 UPDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy. Zatem, zasady kwalifikowania danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu należy rozpatrywać na gruncie art. 15 oraz art. 16 UPDOP. Jest to definicja ogólna kosztu, dlatego każdy wydatek należy poddawać indywidualnej ocenie w celu jego prawidłowej kwalifikacji. Istotne jest zbadanie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a powstaniem przychodu lub zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą przy tym zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.

Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 1, zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 UPDOP, działalność badawczo-rozwojowa stanowi twórczą działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 18d ust. 1 UPDOP, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Na podstawie art. 9 ust. 1b UPDOP, ustawodawca zobligował podatnika prowadzącego działalność badawczo-rozwojową, który zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, do wyodrębnienia w ewidencji, o której mowa w ust. 1 omawianego przepisu, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

W myśl art. 18d ust. 2 UPDOP, za koszty kwalifikowane uważa się m.in. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów np. wynagrodzeń, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 3 UPDOP, uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Ponadto, stosownie do postanowień wskazanych w art. 18d ust. 7 pkt 1 UPDOP, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć m.in. 50% kosztów, o których mowa w ust. 2-3 tego przepisu.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca ponosi wydatki takie jak koszty wynagrodzeń oraz składek: wynagrodzenia zespołu pracującego nad stworzeniem nowej platformy serwisowej, a także odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych w ramach analizowanej działalności: np. amortyzowane w analizowanym okresie komputery, wartości niematerialne i prawne w postaci wykorzystywanego oprogramowania. Wnioskodawca wskazał, że pracownicy zaangażowani w prace badawczo-rozwojowe każdorazowo posiadają zapisy w umowie o pracę o wykonywaniu czynności z tego zakresu. Ponadto, prowadzona jest ewidencja czasu pracy umożliwiająca dokładną rejestrację informacji o ilości poświęconego czasu pracy na wykonywanie prac nad tworzeniem nowej platformy serwisowej. Dzięki prowadzonej ewidencji możliwe będzie określenie wysokości odliczenia, o którym mowa w art. 18d UPDOP, w oparciu o wysokość wynagrodzeń odpowiadających za realizację prac badawczo-rozwojowych. Zatem, istotne jest spełnienie dwóch warunków: posiadanie odpowiednich zapisów w umowie o pracę, a także uczestniczenie w danym projekcie badawczo-rozwojowym.

W związku z powyższym, aby uznać dany wydatek za koszt kwalifikowany w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 UPDOP, spełnione muszą być przesłanki wynikające z art. 18d UPDOP, a więc koszty muszą być poniesione przez Wnioskodawcę w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

W przypadku, gdy dany pracownik wykonywać będzie także czynności inne niż te w ramach prac badawczo-rozwojowych, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że tylko ta część kosztów wynagrodzenia oraz składek, będzie podlegała odliczeniu w ramach ulgi z art. 18d UPDOP, która będzie przeznaczona na wykonywanie zadań z zakresu działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca dokonuje także odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w ramach analizowanej działalności badawczo-rozwojowej: np. amortyzowane w analizowanym okresie komputery, wartości niematerialne i prawne w postaci wykorzystywanego oprogramowania. W związku z opracowaniem nowej na skalę przedsiębiorstwa platformy serwisowej, Wnioskodawca uważa, że możliwe jest zaliczenie odpisów amortyzacyjnych na powyższe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Aktywa te stanowią bowiem wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia, projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.

Podsumowując powyższe argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2 oraz ust. 3 UPDOP, można zaliczyć poniesione należności z tytułu wynagrodzeń oraz składek dla pracowników pracujących nad stworzeniem nowej platformy serwisowej, a także odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wskazać jednakże należy, że z 1 stycznia 2018 r. ustawą z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 2201) zmieniono brzmienie art. 18d ust. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm.). I tak, zgodnie z treścią powyższego przepisu, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Jednakże, zmiana brzmienia ww. przepisu nie ma wpływu na rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj