Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-3.4010.52.2017.2.JS
z 30 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2017 r. (data wpływu 4 maja 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 czerwca 2017 r. (data wpływu 21 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z wniesieniem aportu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu w związku z wniesieniem aportu. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 czerwca 2017 r. (data wpływu 21 czerwca 2017 r.).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega on w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych [powinno być od osób prawnych] od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca wniósł w dniu 28 grudnia 2016 r. w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (dalej „Spółka”) całość praw ochronnych i autorskich praw majątkowych do znaku towarowego (dalej „Znak towarowy”) oraz nieruchomości budynkowe wraz z działkami, co do których nie nastąpiło jeszcze pierwsze zasiedlenie, i nieruchomości niezabudowane (przeznaczone pod zabudowę) (dalej „Nieruchomości”). Znak towarowy i Nieruchomości zostały wniesione aportem do Spółki i w konsekwencji Wnioskodawca objął udziały w Spółce. Znak towarowy i Nieruchomości nie stanowiły samodzielnie, wspólnie ani nie był składnikiem czy składnikami wnoszonego w drodze aportu przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Wnioskodawca w związku z aportem objął udziały w Spółce o cenie emisyjnej powyżej ich wartości nominalnej, a powstałe agio emisyjne zostało przekazane przez Spółkę na kapitał zapasowy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym stanie faktycznym przychodem Wnioskodawcy z tytułu opisanego wkładu niepieniężnego (aportu) będzie wartość nominalna udziałów objętych w Spółce w zamian za wkład niepieniężny?


W uzupełnieniu wniosku pismem z dnia 14 czerwca 2017 r. podatnik wskazał, że przedmiotem żądanej interpretacji indywidualnej ma być jedynie sposób rozpoznania przez Wnioskodawcę skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego po stronie przychodów, dla celów dokonania przez niego rozliczeń podatkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym przychód podatkowy Wnioskodawcy będzie stanowić wartość nominalna udziałów objętych przez Wnioskodawcę w Spółce w zamian za wniesiony wkład niepieniężny, także w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu będzie wyższa od wartości nominalnej udziałów obejmowanych w zamian za wnoszony wkład niepieniężny, a nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Na wstępie Wnioskodawca zaznacza, że w związku z faktem, że aport Znaku towarowego i Nieruchomości do Spółki przeprowadzono przed 1 stycznia 2017 r., należy rozpatrywać skutki podatkowe na gruncie brzmienia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących do 31 grudnia 2016 r.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2016 r. za przychód uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Językowa wykładnia art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi do wniosku, że opodatkowaniu podlega nominalna wartość udziałów bądź akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten wyraźnie odwołuje się bowiem do nominalnej wartości obejmowanych udziałów (akcji), a nie do żadnej innej wartości np. ceny emisyjnej udziałów, księgowej czy też rynkowej wartości wnoszonego wkładu. W konsekwencji w wyniku objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Wnioskodawca uzyska przychód podatkowy w wysokości równej wartości nominalnej udziałów Spółki objętych w zamian za wniesiony wkład niepieniężny (aport).

Również Minister Finansów w wydawanych interpretacjach indywidualnych w sprawach identycznych jak będąca przedmiotem niniejszego wniosku jednolicie podkreślał powyższą argumentację, że w takim jak opisywany przypadku przychodem jest wyłącznie wartość nominalna udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.


Takie stanowisko Minister Finansów wyraził w:


  1. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPB- 1-2.4510.902.2016.2.BG;
  2. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. ITPB3/4510-428/16-4/DK;
  3. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 października 2016 r., sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.749.2016.2.MW;
  4. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 października 2016 r., sygn. IPPB3/4510-727/16-2/MC i IPPB3/4510-725/16-2/MC;
  5. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 września 2016 r., sygn. ITPB3/423-279/12-7/16-S/DK;
  6. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 sierpnia 2016 r., sygn. IBPB-1- 2/4510-708/16-1/MW.


W konsekwencji, Wnioskodawca w zaistniałym stanie faktycznym będzie zobowiązany do rozpoznania jako przychodu wartości nominalnej udziałów objętych przez Wnioskodawcę w Spółce w zamian za wniesiony wkład niepieniężny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja została wydana w oparciu o przepisy obowiązujące w dacie zaistnienia przedstawionego stanu faktycznego.


Podkreślenia wymaga, że niniejsza interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do interpretacji art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie w jakim dotyczy on praw i obowiązków podatkowych Spółki, czyli – stosownie do wyjaśnień zawartych w piśmie z dnia 14 czerwca 2017 r. – sposobu rozpoznania przez Wnioskodawcę skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego po stronie przychodów, dla celów dokonania przez niego rozliczeń podatkowych, gdyż w ramach procedury wydawania interpretacji indywidualnych tutejszy organ nie jest uprawniony do interpretacji przepisów regulujących właściwość oraz prawa i obowiązki organów podatkowych (art. 14b § 2a Ordynacji podatkowej), których dotyczy odesłanie po średniku do powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, wskazać należy, że dotyczą one tylko konkretnych, indywidualnych sprawy podatnika, w określonym stanie faktycznym i w tych sprawie rozstrzygnięcie w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych i sądów, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią źródeł prawa i nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Należy również dodać, że wskazane interpretacje zostały wydane w stanie prawnym przed wprowadzeniem do Ordynacji podatkowej przepisu § 2a w art. 14b. Dlatego też niniejszej interpretacji nie można odczytywać jako potwierdzenie wszystkich wynikających z nich tez.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki podatkowoprawne tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj