Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4013.229.2017.1.WR
z 22 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 października 2017 r. (data wpływu 23 października 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej olejów smarowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej olejów smarowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

G. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. przy ul. (…); (…), będzie prowadziło Skład Podatkowy- produkcyjny w (…) D., ul. (…), w którym będzie odbywała się produkcja oleju smarowego S-1 o kodzie CN 2710 1999. Jest to wyrób uznawany w Polsce za wyrób akcyzowy wymieniony pod poz. 40 załącznika nr 1 ustawy o podatku akcyzowym. Wyrób ten nie jest wymieniony w załączniku nr 2 do wyżej wymienionej ustawy i nie jest również uznawany za akcyzowy w innych państwach Unii Europejskiej.

G. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie dostarczało olej smarowy S-1 do odbiorców z krajów Unii Europejskiej w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W chwili obecnej wysokość zabezpieczenia akcyzowego złożonego we właściwym urzędzie celno-skarbowym obejmuje kwoty akcyzy od wszystkich wyrobów akcyzowych znajdujących się w Składzie Podatkowym w danym dniu i kwoty akcyzy, od wyrobów akcyzowych, które w danym dniu znajdowały się w trakcie przemieszczania w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej. Obciążenie zabezpieczenia akcyzowego odnotowane jest w karcie saldowania w chwili wyprodukowania wyrobu, a zwolnienie zabezpieczenia odnotowane w karcie do saldowania następuje dopiero po uzyskaniu od odbiorcy z kraju członkowskiego dokumentu handlowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej oleju smarowego S-1 o kodzie CN 2710 1999, który nie jest wymieniony w załączniku nr 2 ustawy o podatku akcyzowym dla zastosowania zawieszenia poboru akcyzy, wystarczające jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych i nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego?
  2. Czy w przypadku podmiotu produkującego w składzie podatkowym i dostarczającego wewnątrzwspólnotowo wyrób akcyzowy określony w art. 40 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym do obliczenia wysokości zabezpieczenia akcyzowego wlicza się kwotę akcyzy od wyrobów akcyzowych, które w danym dniu znajdowały się w trakcie przemieszczania w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej?
  3. Czy w przypadku podmiotu produkującego wyrób akcyzowy określony w art. 40 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, zwolnienie z obciążenia zabezpieczenia akcyzowego odnotowane w karcie do saldowania następuje w momencie wysyłki towaru celem dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku akcyzowym procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie, której gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku akcyzowym, dostawa wewnątrzwspólnotowa to przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.

Co do zasady, procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej, jednakże wyjątek od tej zasady stanowi treść art. 40 ust. 6, zgodnie z którym procedurę zawieszania poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inna niż stawka zero.

Zgodnie z brzmieniem powyższych przepisów w niniejszym stanie faktycznym produkcja i przemieszczanie wyrobu, objęte są procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

  • zastosowanie e-AD, albo dokumentu zastępczego e-AD;
  • złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego,

Natomiast zgodnie z przepisem art. 41 ust. 4, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 ustawy, warunki, o których mowa w ust. 1 mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju. W ramach nabycia wewnąrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej, warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD.

Mając powyższe na uwadze przy dostawie wewnątrzwspólnotowej, oleju smarowego S-1 kod CN 2710 1999 warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, będzie wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych i nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego.

Ad. 2

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym w dostawie wewnątrzwspólnotowej nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego, więc tym samym przy ustaleniu wysokości zabezpieczenia generalnego dla podmiotów zajmujących się dostawą wewnątrzwspólnotową wyrobów określonych w art. 40 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym nie bierze się pod uwagę kwoty akcyzy od tych wyrobów znajdujących się w danym dniu w trakcie przemieszczania w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Ad. 3

W świetle art. 41 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym do przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oleju smarowego S-1 o kodzie CN 2710 1999, który nie jest wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy, nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego, tym samym podmiot prowadzący skład podatkowy nie może być obciążany zabezpieczeniem akcyzowym odnotowanym w karcie do saldowania w sytuacji dokonywania dostawy wewnątrzwspólnotowej, skoro do przemieszczania oleju smarowego S-1 o kodzie CN 2710 1999 nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego to wyprowadzenie tego oleju smarowego ze składu podatkowego celem dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej nie może wiązać się z obciążeniem zabezpieczenia akcyzowego odnotowanym w karcie do saldowania, innymi słowy produkcja oleju smarowego S-1 o kodzie CN 2710 1999, powoduje obciążenie zabezpieczenia akcyzowego w karcie do saldowania , ale w momencie wysyłki tego wyrobu ze składu podatkowego celem dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej "akcyzą", wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

Wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy).

W pozycji 27 załącznika nr 1 do ustawy umieszczono wyroby o kodzie CN 2710 - oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów; oleje odpadowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

Na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 11 ustawy stawki akcyzy na wyroby energetyczne wynoszą dla olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99 - 1180,00 zł/1000 litrów.

Wyroby akcyzowe, tj. oleje smarowe o kodzie CN 2710 19 99 będące przedmiotem wniosku są wyrobami energetycznymi dla których została określona stawka podatku akcyzowego w wysokości 1180 zł/1000 litrów. Oleje te nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, który stanowi wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku akcyzowym dostawa wewnątrzwspólnotowa to przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.

Natomiast procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe (art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy).

Co do zasady procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 5 ustawy zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jest wydawane podmiotowi, który spełnia łącznie przewidziane w art. 48 ust. 1 ustawy warunki w tym między innymi złoży zabezpieczenie akcyzowe, z zastrzeżeniem art. 64 ust. 1.

Stosownie do art. 63 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe albo powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał albo może powstać, jest między innymi zobowiązany podmiot prowadzący skład podatkowy.

Zabezpieczenie akcyzowe służy zagwarantowaniu pokrycia zobowiązań podatkowych, w sytuacji gdyby podatnik ich nie zapłacił.

W myśl art. 40 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

  1. zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
  2. złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego.

Jednocześnie art. 41 ust. 4 ustawy stanowi, że jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6, warunki, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju, a w przypadku przemieszczania tych wyrobów na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD.

Wprowadzenie powyższego przepisu zostało spowodowane faktem, że na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej, przedmiotowe wyroby (tj. wyroby niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, ale objęte stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, w tym przede wszystkim oleje smarowe), nie stanowią wyrobów akcyzowych. W konsekwencji, nie jest możliwe zastosowanie Systemu Przemieszczenia oraz nadzoru Wyrobów Akcyzowych EMCS i dokumentu e-AD.

Korzystając z delegacji ustawowej zawartej w art. 66 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, Minister Rozwoju i Finansów wydał rozporządzenie z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 429, zwane dalej „rozporządzeniem w sprawie zabezpieczeń akcyzowych” lub „rozporządzeniem”).

Stosownie do § 9 ust. 6 rozporządzenia w sprawie zabezpieczeń akcyzowych w przypadku złożenia zabezpieczenia generalnego właściwy naczelnik urzędu skarbowego, wydając potwierdzenie lub pokwitowanie, wydaje podmiotowi, który będzie stosował zabezpieczenie generalne, również kartę do saldowania zabezpieczenia generalnego, zwaną dalej "kartą do saldowania". Wzór karty do saldowania określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia właściwy naczelnik urzędu skarbowego odnotowuje każdorazowo na karcie do saldowania obciążenie zabezpieczenia generalnego kwotą powstałego lub mogącego powstać zobowiązania podatkowego albo kwotą zobowiązania podatkowego oraz opłaty paliwowej, której obowiązek zapłaty powstał lub może powstać, z uwzględnieniem ust. 2, zwane dalej "obciążeniem zabezpieczenia", oraz zwolnienie zabezpieczenia generalnego z obciążenia kwotą zobowiązania podatkowego, które wygasło lub nie może już powstać, lub opłaty paliwowej, której obowiązek zapłaty wygasł lub nie może już powstać, zwane dalej "zwolnieniem zabezpieczenia", w sposób umożliwiający obliczenie w każdym czasie kwoty wolnej zabezpieczenia stanowiącej kwotę złożonego zabezpieczenia pomniejszoną o kwoty zobowiązań podatkowych oraz opłat paliwowych, którymi zabezpieczenie jest obciążone.

Na mocy § 10 ust. 3 rozporządzenia obciążenie zabezpieczenia odnotowuje się po stwierdzeniu, że zobowiązanie podatkowe powstało lub powstał obowiązek zapłaty opłaty paliwowej, lub mogą one powstać, z uwzględnieniem ust. 2, po przedłożeniu przez podmiot obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego:

  1. oryginału karty do saldowania, na podstawie której dokonuje się ustalenia stanu wykorzystania tego zabezpieczenia;
  2. dokumentów określających rodzaj i ilość wyrobów akcyzowych objętych tym zabezpieczeniem, w sposób umożliwiający obliczenie lub oszacowanie powstałego lub mogącego powstać zobowiązania podatkowego lub opłaty paliwowej, której obowiązek zapłaty powstał lub może powstać.

W przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy przedłożenie dokumentów, o których mowa w ust. 3, w celu odnotowania obciążenia zabezpieczenia, powinno nastąpić z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu wyprodukowania wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym lub wprowadzenia wyrobu akcyzowego do składu podatkowego, nie później jednak niż następnego dnia roboczego po wyprodukowaniu lub wprowadzeniu do składu podatkowego tego wyrobu, lub nie później niż przed dopuszczeniem do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego importowanych wyrobów akcyzowych przemieszczanych przez ten podmiot z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy (§ 10 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zabezpieczeń akcyzowych).

Zgodnie ze zdarzeniem przyszłym przedstawionym przez Wnioskodawcę, Spółka zamierza prowadzić skład podatkowy, w którym będzie produkowany olej smarowy S-1 klasyfikowany do kodu CN 2710 1999, który w Polsce stanowi wyrób akcyzowy nie wymieniony w załączniku nr 2. Następnie Wnioskodawca będzie dokonywał dostawy wewnątrzwspólnotowej wskazanego oleju smarowego.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w sprawie objętej Wnioskiem jest: okoliczność, czy dla zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, w stosunku do wyrobów wskazanych w opisie, wystarczające jest dołączenie dokumentów handlowych (pytanie 1), konieczność zaliczania do obliczania wysokości zabezpieczenia akcyzowego kwoty akcyzy od wyrobów akcyzowych, które w danym dniu znajdowały się w trakcie przemieszczenia w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej (pytanie 2), a także moment odnotowania zwolnienia z obciążenia zabezpieczenia akcyzowego w karcie do saldowania (pytanie 3).

Odpowiadając na pytania wskazane we wniosku należy wskazać, że w przepisach ustawy zostały określone zasady obrotu wewnątrzwspólnotowego wyrobami akcyzowymi, które nie są wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Konieczność określenia specyficznych zasad obrotu tego typu wyrobami podyktowana została potrzebą zapewnienia swobodnego przepływu towarów pomiędzy państwami UE. Jak wynika z wniosku, w innych państwach członkowskich, do których Wnioskodawca zamierza dostarczać oleje smarowe, tego rodzaju wyroby nie stanowią wyrobów akcyzowych. Dlatego też, spełnienie szeregu formalności związanych z ich przemieszczaniem do państw członkowskich, nie byłoby możliwe. W rezultacie, stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawach wyrobów niewymienionych w załączniku 2, ale objętych stawką akcyzy inną niż zero, oparte zostało na możliwych do spełnienia zasadach.

Art. 41 ust. 1 ustawy wskazuje, że przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych, warunkiem zastosowania procedury zawieszenia jest zastosowanie e-AD. W przypadku przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych wyrobów niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, wymogi te nie mogą mieć zastosowania, ponieważ nie mogłyby one być w praktyce spełnione.

W związku z powyższym, stosownie do treści art. 41 ust. 4 ustawy, w przypadku wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 ustawy, w tym również olejów smarowych o kodach CN 2710 19 99, zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych na terytorium kraju w ramach dostawy do innych państw członkowskich UE jest warunkowane dołączeniem dokumentów handlowych do przemieszczanych przedmiotowych wyrobów akcyzowych zamiast e-AD.

W konsekwencji, w sprawie przedstawionej we wniosku, nie jest możliwe zastosowanie e-AD i zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy na podstawie otrzymanego raportu odbioru.

Dlatego też, w tym wypadku podstawą zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy jest otrzymanie dokumentów handlowych potwierdzających dostawę tych wyrobów na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Jak stanowi bowiem art. 42 ust. 1 pkt 7 ustawy, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 - z dniem otrzymania przez podmiot wysyłający, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tych wyrobów, dokumentu handlowego lub innego dokumentu potwierdzającego dostawę tych wyrobów na terytorium państwa członkowskiego albo wyprowadzenie ich poza terytorium Unii Europejskiej; zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez niego tego dokumentu, w części objętej potwierdzeniem.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz opis sprawy przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej oleju smarowego o kodzie CN 2710 19 99, jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych i nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia akcyzowego na przemieszczanie ww. wyrobów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej. Tym samym do wartości zabezpieczenia akcyzowego nie wlicza się kwoty akcyzy od wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 ustawy, które w danym dniu znajdują się trakcie przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej. Zwolnienia z obciążenia zabezpieczenia akcyzowego następuje w karcie do saldowania w momencie wysyłki ww. wyrobów ze składu podatkowego celem dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tym samym stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Równocześnie przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie zapytania zainteresowanego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj