Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1-2.4012.471.2017.1.AW
z 21 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2017 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży dokonanej przez kontrahenta (Leasingodawcę) na rzecz Spółki automatów spawalniczych oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży dokonanej przez kontrahenta (Leasingodawcę) na rzecz Spółki automatów spawalniczych oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka (podatnik VAT czynny), działając jako leasingobiorca, zawarła w 2014 r. umowę leasingu automatów spawalniczych z podmiotem gospodarczym posiadającym siedzibę w Polsce, będącym podatnikiem VAT czynnym (dalej odpowiednio: Umowa oraz Leasingodawca). W Umowie Leasingodawca wyraził zgodę na poddzierżawę przez Spółkę przedmiotu leasingu na rzecz podmiotu trzeciego posiadającego siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii (dalej: Poddzierżawiający).

Przedmiot leasingu został przez jego dostawcę (dalej: Dostawca) przetransportowany na terytorium Wielkiej Brytanii do Poddzierżawiającego w ciągu 5 dni od protokolarnego odbioru w Polsce, podpisanego przez Spółkę, Leasingodawcę oraz Dostawcę (częściowe odbiory nastąpiły we wrześniu oraz październiku 2014 r ). Od momentu przemieszczenia, o którym mowa w poprzednim zdaniu, przedmiot leasingu przez cały czas znajdował się na terytorium Wielkiej Brytanii, również po zakończeniu obowiązywania Umowy, jak też w momencie jego odpłatnej dostawy przez Leasingodawcę na rzecz Spółki (dalej: Sprzedaż), która nastąpiła 16 lutego 2017 r. Na fakturze dokumentującej Sprzedaż Leasingodawca opodatkował transakcję polskim podatkiem VAT według stawki 23%.

Przedmiot leasingu aż do zakończenia obowiązywania Umowy i dokonania Sprzedaży nie został powrotnie przemieszczony na terytorium Polski. Po nabyciu przedmiotu leasingu Spółka dokonała jego niezwłocznego zbycia na rzecz Poddzierżawiającego, co nastąpiło bezpośrednio również na terytorium Wielkiej Brytanii, gdzie przedmiot leasingu pozostał.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy opisana w stanie faktycznym Sprzedaż, dokonana przez Leasingodawcę na rzecz Spółki po zakończeniu Umowy, powinna podlegać opodatkowaniu polskim podatkiem VAT (w szczególności ze stawką 23%), uwzględniając fakt, że przedmiot leasingu znajdował się w momencie dostawy, jak również nieprzerwanie w okresie ponad 2 lat poprzedzających Sprzedaż, na terytorium Wielkiej Brytanii?
  2. Czy zważywszy na fakt, że Leasingodawca opodatkował Sprzedaż stawką podatku w wysokości 23%, Spółka ma prawo do odliczenia tego podatku?


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1. W obliczu faktu, że przedmiot leasingu znajdował się w momencie dostawy, jak również nieprzerwanie w okresie ponad 2 lat poprzedzających Sprzedaż, na terytorium Wielkiej Brytanii, opisana w stanie faktycznym Sprzedaż, dokonana przez Leasingodawcę na rzecz Spółki po zakończeniu Umowy, nie powinna podlegać opodatkowaniu polskim podatkiem VAT (w szczególności należy uznać za nieprawidłowe opodatkowanie jej stawką 23%).

Ad 2. Zważywszy na fakt, że Leasingodawca opodatkował Sprzedaż stawką podatku w wysokości 23%, Spółka nie ma prawa do odliczenia tego podatku.

Spółka uzasadnia swoje stanowisko następującymi argumentami:

Ad 1.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Jednakże, aby w kontekście dokonanej przez Leasingodawcę Sprzedaży rozpatrywać jakąkolwiek spośród wymienionych wyżej czynności z art. 5 ustawy VAT, należy ustalić miejsce świadczenia Sprzedaży. Opodatkowaniu polskim podatkiem VAT podlegają bowiem tylko te czynności, dla których miejsce świadczenia ustalone w oparciu o art. 22-28o ustawy VAT znajduje się na terytorium Polski. Zważywszy, że Sprzedaż na rzecz Spółki dotyczyła dostawy towarów, które nie były ani wysyłane ani transportowane (przez cały czas trwania Umowy, tj. od 2014 r. do 16 lutego 2017 r. pozostawały na terytorium Wielkiej Brytanii) - wspomniane przepisy o ustalaniu miejsca świadczenia należy ograniczyć do art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT. I tak, w myśl przywołanego przepisu, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Odnosząc powyższe do stanu faktycznego należy uznać, że miejscem świadczenia dla Sprzedaży jest terytorium Wielkiej Brytanii - tam gdzie znajdował się przedmiot leasingu w momencie dokonania przez Leasingodawcę jego Sprzedaży na rzecz Spółki.


W konsekwencji, Sprzedaż nie podlega opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, nie mieści się bowiem w katalogu zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy VAT. W szczególności nie stanowi ona:


  • ani odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju (miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii);
  • ani eksportu towarów (brak wywozu przedmiotu leasingu z Polski poza terytorium Unii Europejskiej w ramach Sprzedaży);
  • ani importu towarów na terytorium kraju (brak przywozu przedmiotu leasingu spoza terytorium Unii Europejskiej na terytorium Polski w ramach Sprzedaży);
  • ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (brak przywozu przedmiotu leasingu z terytorium Unii Europejskiej na terytorium Polski w ramach Sprzedaży);
  • ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (brak wywozu przedmiotu leasingu z Polski do Wielkiej Brytanii w ramach Sprzedaży).


Opisana w stanie faktycznym Sprzedaż stanowi odpłatną dostawę towarów poza terytorium Polski, którą należy wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 11.

Ad 2.

W odniesieniu do prawa Spółki do odliczenia podatku VAT wykazanego przez Leasingodawcę na fakturze dokumentującej Sprzedaż, należy przywołać treść art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zważywszy, że miejscem świadczenia/opodatkowania Sprzedaży nie jest terytorium Polski, transakcja ta nie podlega opodatkowaniu i w konsekwencji Spółka nie ma - w świetle przywołanego wyżej art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT - prawa do odliczenia podatku wykazanego przez Leasingodawcę na fakturze dokumentującej Sprzedaż.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Wobec powyższego, niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawne wyłącznie dla Spółki, a nie kontrahenta (Leasingodawcy).


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj