Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.203.2017.1.AW
z 4 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na nabycie usług medycznych polegających na udzielaniu pomocy psychologicznej lub psychologiczno-psychiatrycznej, odnoszących się do rodzin, osób spokrewnionych, powinowatych, a także bliskich pracowników (narażonych/uczestniczących w wypadkach) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na nabycie usług medycznych polegających na udzielaniu pomocy psychologicznej lub psychologiczno-psychiatrycznej, odnoszących się do rodzin, osób spokrewnionych, powinowatych, a także bliskich pracowników (narażonych/uczestniczących w wypadkach).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) oraz spółki od niej zależne zawarły i zarejestrowały Umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK) w rozumieniu przepisów updop. Zgodnie z tą umową Spółka została wyznaczona na spółkę reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z updop oraz Ordynacji podatkowej.

Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest wydobycie i przetwarzanie rud oraz sprzedaż wyprodukowanych (z tych rud) metali, która to sprzedaż jest głównym źródłem przychodów generowanych przez Spółkę (opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych). Powyższa działalność Spółki prowadzona jest poprzez oddziały takie jak: kopalnie (podziemne), huty oraz zakłady przetwórstwa rud czy też składowania odpadów, wchodzące w skład struktury organizacyjnej Spółki. W związku z zakresem i charakterem prowadzonej działalności, istnieje ciągłe i podwyższone ryzyko wypadkowości na terenie oddziałów Spółki, co jest niezależne od Spółki (w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wypadków śmiertelnych, np. w kopalniach w wyniku wstrząsów).

Narażonymi na wypadki mogą być zarówno pracownicy Spółki, jak również wszystkie inne osoby przebywające na terenach Spółki, w związku z wykonywaniem przez nie określonych zadań na podstawie zawartych umów.

W związku z powyższym, Spółka zawiera umowy z placówkami medycznymi, na podstawie których nabywa usługi medyczne polegające na udzielaniu pomocy psychologicznej lub psychologiczno-psychiatrycznej (w tym konsultacje w miejscu wypadku, bezpośrednio po wypadku, w trakcie pobytu w szpitalu, wsparcie psychologiczne, skierowanie na właściwą ścieżkę terapeutyczną, zapewnienie dyżuru psychologa). Pomoc ta udzielana jest osobom uczestniczącym w wypadkach przy pracy lub zdarzeniach potencjalnie wypadkowych na terenie oddziałów Spółki, które odniosły obrażenia w takich wypadkach, uczestniczyły w wypadkach, uczestniczyły w zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, były świadkami wypadków, brały udział w akcjach ratowniczych, oraz dla rodzin, osób spokrewnionych, powinowatych, a także bliskich osób uczestniczących w wypadkach.

Wynagrodzenie za ww. usługi jest ustalone w formie ryczałtu kwotowego za okresy miesięczne i udokumentowane przez usługodawcę fakturą VAT (która jest podstawą do ujęcia jej w ewidencji rachunkowej Spółki jako koszt).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wydatki ponoszone na nabycie ww. usług medycznych, odnoszące się do rodzin, osób spokrewnionych, powinowatych, a także bliskich pracowników (narażonych/uczestniczących w wypadkach), mogą być rozpoznane w rachunku podatkowym jako koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na nabycie wskazanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym usług medycznych stanowią koszty uzyskania przychodów.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 UPDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis art. 16 ust. 1 UPDOP nie zawiera zaś wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków takich jak wskazane we wniosku.

Jednocześnie ponoszenie przez pracodawcę w/w wydatków jest nierozłącznie związane z zakresem i charakterem prowadzonej przez Spółkę działalności. Działalność ta jest ukierunkowana na osiąganie przychodów, jednakże z uwagi na branżę w której działa Spółka, jest jednocześnie obarczona podwyższonym ryzykiem wypadkowości i dla jej prowadzenia wymaga szczególnych rodzajów wydatków motywujących pracowników do zatrudnienia (w szczególnie uciążliwych warunkach pracy).

W ocenie Spółki, koszty ponoszone w związku z zapewnieniem w/w usług medycznych dotyczące pracowników, jak i ich rodzin i najbliższych są świadczeniem pracodawcy na rzecz pracownika, ponieważ wydatki tego typu ponoszone przez Spółkę, zapewniają tym osobom specjalistyczne wsparcie w przypadku zdarzeń traumatycznych (które mają/mogłyby mieć miejsce w Spółce), co z kolei ma wpływ na motywację pracowników, a w konsekwencji na wysokość osiąganych przez Spółkę przychodów. Świadczenia te bowiem są związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą; gdyby nie ten stosunek członkowie rodzin nie byliby objęci wskazaną opieką medyczną. Z drugiej strony ponoszenie przedmiotowych wydatków przez Spółkę buduje wizerunek pracodawcy odpowiedzialnego nie tylko za swoich pracowników, ale również za członków rodzin/najbliższych swoich pracowników, co może wpływać na motywację do dalszej pracy, jak i podejmowania pracy w Spółce, w miejscach o podwyższonym zagrożeniu.

Stąd też w ocenie Wnioskodawcy, wskazane wydatki winny być rozpoznane jako koszt podatkowy w rozumieniu art. 15 ust. 1 UPDOP, stanowiący wydatek na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

O możliwości obciążania podatkowych kosztów uzyskania przychodów przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm., dalej: updop).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu sprawy wynika, że głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest wydobycie i przetwarzanie rud oraz sprzedaż wyprodukowanych (z tych rud) metali, która to sprzedaż jest głównym źródłem przychodów generowanych przez Spółkę (opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych). Powyższa działalność Spółki prowadzona jest poprzez oddziały takie jak: kopalnie (podziemne), huty oraz zakłady przetwórstwa rud czy też składowania odpadów, wchodzące w skład struktury organizacyjnej Spółki. W związku z zakresem i charakterem prowadzonej działalności, istnieje ciągłe i podwyższone ryzyko wypadkowości na terenie oddziałów Spółki, co jest niezależne od Spółki (w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wypadków śmiertelnych, np. w kopalniach w wyniku wstrząsów).

Narażonymi na wypadki mogą być zarówno pracownicy Spółki, jak również wszystkie inne osoby przebywające na terenach Spółki, w związku z wykonywaniem przez nie określonych zadań na podstawie zawartych umów.

W związku z powyższym, Spółka zawiera umowy z placówkami medycznymi, na podstawie których nabywa usługi medyczne polegające na udzielaniu pomocy psychologicznej lub psychologiczno-psychiatrycznej (w tym konsultacje w miejscu wypadku, bezpośrednio po wypadku, w trakcie pobytu w szpitalu, wsparcie psychologiczne, skierowanie na właściwą ścieżkę terapeutyczną, zapewnienie dyżuru psychologa). Pomoc ta udzielana jest osobom uczestniczącym w wypadkach przy pracy lub zdarzeniach potencjalnie wypadkowych na terenie oddziałów Spółki, które odniosły obrażenia w takich wypadkach, uczestniczyły w wypadkach, uczestniczyły w zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, były świadkami wypadków, brały udział w akcjach ratowniczych, oraz dla rodzin, osób spokrewnionych, powinowatych, a także bliskich osób uczestniczących w wypadkach.

W tym stanie rzeczy Spółka powzięła wątpliwość, czy zakup ww. usług medycznych stanowi dla niej koszt uzyskania przychodu.

Kosztami podatkowymi są także m.in. tzw. „koszty pracownicze”. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na zakup usług medycznych udzielanych osobom uczestniczącym w wypadkach przy pracy lub zdarzeniach potencjalnie wypadkowych na terenie oddziałów Spółki, które odniosły obrażenia w takich wypadkach, uczestniczyły w wypadkach, uczestniczyły w zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, były świadkami wypadków, brały udział w akcjach ratowniczych, oraz dla rodzin, osób spokrewnionych, powinowatych, a także bliskich osób uczestniczących w wypadkach ponieważ usługi te są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.

W związku z tym wartość takich usług może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, spełnia bowiem przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 updop.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj