Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/4511-247/15-4/MK
z 23 grudnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2015 r. (data wpływu 23 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku w wyniku rozwiązania lub likwidacji spółki jawnej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, będącą polskim rezydentem podatkowym zgodnie z art. 3 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z poźń. zm.; dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawczyni zamierza zostać udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o.), posiadającej siedzibę i zarząd w Polsce, a tym samym podlegającej w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawczyni nie wyklucza, że w przyszłości Sp. z o.o. zostanie przekształcona w spółkę osobową prawa handlowego – spółkę jawną (dalej: Sp.j.). W konsekwencji Wnioskodawczyni zostanie jednym z dwóch wspólników Sp.j. Po przekształceniu Sp. z o.o. w Sp.j. może wystąpić sytuacja skutkująca rozwiązaniem Sp.j. Rozwiązanie Sp.j. będzie związane z przeprowadzeniem jej likwidacji, albo – w przypadku odmiennego postanowienia wspólników – zakończenie działalności spółki nastąpi bez przeprowadzenia likwidacji.

W skutek rozwiązania/likwidacji Sp.j. Wnioskodawczyni może otrzymać:

  • środki pieniężne,
  • jak również inne składniki majątku, w szczególności udziały w innych spółkach kapitałowych.

Na moment likwidacji w skład majątku Sp.j. nie będzie wchodził majątek, który został rozpoznany przez Sp. z o.o. lub Sp.j. jako dochód podatkowy, a nie został opodatkowany przez Sp. z o.o. lub wspólników Sp.j. Innymi słowy, do momentu przekształcenia Sp. z o.o. w Sp.j. wszystkie dochody Sp. z o. o. będą opodatkowywane na zasadach wynikających z ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast od przekształcenia do momentu likwidacji, wszystkie dochody Sp.j. będą opodatkowywane przez jej wspólników proporcjonalnie do prawa udziału w zyskach na zasadach wynikających z ustawy o PIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

  1. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie w wyniku rozwiązania lub likwidacji Sp. j. środków pieniężnych skutkować będzie powstaniem dla Wnioskodawczyni przychodu opodatkowanego na moment rozwiązania lub likwidacji Sp.j. ?
  2. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie w wyniku rozwiązania lub likwidacji Sp.j. innych składników majątku, a w szczególności udziałów w innych spółkach kapitałowych, skutkować będzie powstaniem dla Wnioskodawczyni przychodu opodatkowanego na moment rozwiązania lub likwidacji Sp.j. ?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1, natomiast w zakresie pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymane w wyniku rozwiązania lub likwidacji Sp.j. inne składniki majątku, w szczególności udziały w innych spółkach, nie będą stanowić dla Wnioskodawczyni przychodu opodatkowanego w rozumieniu ustawy o PIT na moment rozwiązania lub likwidacji Sp.j.

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów oraz udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Jednakże w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT, ustawodawca wskazał, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się m.in. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, biorąc pod uwagę brzmienie przytoczonych wyżej przepisów, w momencie rozwiązania lub likwidacji spółki jawnej nie powstaje u wspólników przychód opodatkowany z tytułu otrzymania składników majątku spółki jawnej. Z powołanego art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT wynika jednoznacznie, że przychód powstanie dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki, o ile zbycie to nastąpi przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki jawnej (rozumiana jako każdy dopuszczalny i zgodny z przepisami prawa sposób ustania bytu prawnego spółki jawnej), do dnia ich odpłatnego zbycia i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Na powyższe rozumienie przepisu jednoznacznie wskazuje również uzasadnienie do rządowego projektu ustawy nowelizującej m.in. ustawę o PIT z dnia 20 października 2010 r. (druk Sejmowy Nr 3500 –¬ Sejm RP VI kadencji), w którym stwierdzono, że w przypadku otrzymania przez wspólnika innych (niż środki pieniężne) składników majątku likwidowanej spółki osobowej –¬ „ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki. Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu. Propozycja ta uwzględnia utrzymanie braku podmiotowości w podatku dochodowym spółek niebędących osobami prawnymi. Koncepcja opodatkowania faktycznie uzyskanego przychodu (w momencie jego realizacji np. sprzedaży) upraszcza system podatkowy”.

Wnioskodawczyni wskazuje również, że Jego zdaniem w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym nie znajduje zastosowania art. 14 ust. 2e i 2f ustawy o PIT. Zgodnie z przywołanym art. 14 ust. 2e, w przypadku, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Natomiast w myśl art. 14 ust. 2f, przepis ust. 2e stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną. Wnioskodawczyni uważa, że zastosowanie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT w przypadku likwidacji spółki osobowej stałoby w sprzeczności z regulacjami art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b. Ponadto, otrzymanie przez wspólników składników majątku w wyniku likwidacji, nie jest skutkiem wykonania zobowiązania przez spółkę osobową, ale jest skutkiem podziału jej majątku w związku z rozwiązaniem lub likwidacją spółki osobowej.

Stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawczyni znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, m.in. w interpretacjach indywidualnych:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 października 2014 r. (sygn. IBPBI/1//415-1295/14/SK);

Podsumowując, jeżeli Wnioskodawczyni w wyniku rozwiązania lub likwidacji Sp. j. otrzyma inne składniki majątku, w szczególności udziały w innych spółkach kapitałowych, nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o PIT na moment likwidacji lub rozwiązania Sp.j.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek zainteresowanego wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym, zaznacza się, że niniejsza interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawczyni, jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie chroni pozostałych wspólników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczyni i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj