Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/4510-1-254/16-3/ŁM
z 29 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 24 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dobrowolnym umorzeniem własnych udziałów bez wynagrodzenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z 3 czerwca 2016 r. (data wpływu 6 czerwca 2016 r.) − o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dobrowolnym umorzeniem własnych udziałów bez wynagrodzenia.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

„A” Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów.

Obecnie planowane jest przeprowadzenie operacji umorzenia udziałów Spółki. Umorzenie udziałów Spółki ma być umorzeniem dobrowolnym i ma zostać przeprowadzone zgodnie z art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (dalej „k.s.h.”). Stosownie do tego przepisu, udziały Spółki zostaną umorzone za zgodą wspólnika (dalej „Wspólnik”), w drodze nabycia udziałów przez Spółkę. Wspólnik, w dniu rozpoczęcia procedury umorzenia udziałów i w dniu zbycia udziałów Spółce celem umorzenia, będzie większościowym wspólnikiem Spółki (będzie właścicielem udziałów Spółki gwarantujących zdecydowanie więcej niż 5% udziałów Spółki). Wspólnik jest zagraniczną spółką kapitałową z siedzibą w kraju należącym do Unii Europejskiej.

Zgodnie z możliwością przewidzianą w art. 199 § 3 k.s.h. − za zgodą Wspólnika, którego udziały będą umarzane − umorzenie nastąpi bez wynagrodzenia (będzie to umorzenie nieodpłatne, tj. Wspólnik, którego udziały podlegać będą umorzeniu, nie otrzyma od Spółki żadnego wynagrodzenia).

Spółka pragnie podkreślić, że umowa Spółki na dzień dokonania umorzenia będzie przewidywała możliwość zastosowania powyższego trybu umorzenia udziałów.

Umorzeniu nie będzie towarzyszyć obniżenie wysokości kapitału zakładowego Spółki. Ponieważ − po umorzeniu udziałów − suma wartości nominalnej pozostałych udziałów Spółki nie będzie odpowiadać kwocie wykazywanej jako kapitał zakładowy Spółki planowane jest powzięcie uchwały zmieniającej umowę Spółki, na mocy której doszłoby do zmiany wartości nominalnej udziałów celem dostosowania ich łącznej wartości nominalnej do wartości kapitału zakładowego Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów Wspólnika na Spółce będą ciążyły obowiązki płatnika lub obowiązki informacyjne na gruncie Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów Wspólnika nie będą na nim ciążyły obowiązki płatnika lub obowiązki informacyjne wynikające z Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 199 § 1 k.s.h. udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być umorzone między innymi w drodze przeniesienia udziałów przez wspólnika na rzecz spółki. Umorzenie to może być przeprowadzone za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę (umorzenie dobrowolne) lub bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Art. 199 § 2 k.s.h. stanowi m.in., że nabycie udziałów przez spółkę za zgodą wspólnika następuje za wynagrodzeniem. Stosownie do treści art. 199 § 3 k.s.h., umorzenie może za zgodą wspólnika nastąpić również bez wynagrodzenia. Umorzenie dobrowolne jest zatem dokonywane za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę. W pierwszej kolejności dochodzi do zbycia przez wspólnika udziałów celem ich późniejszego umorzenia.

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w ustawie − w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych − są obowiązane (jako płatnicy) pobierać, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Podatek ten pobierany jest w momencie dokonywania wypłaty.

Wśród kategorii należności, z tytułu których płatnicy zobowiązani są pobrać podatek, wymienione są m.in. dochody (przychody) uzyskane z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

Kategorie należności uznawanych za dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wskazane zostały w art. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychody ze zbycia udziałów spółki w celu ich umorzenia były wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem przewidzianych w ustawie wyjątków, był dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dniem 1 stycznia 2011 r. art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony.

W związku z powyższym, z dniem 1 stycznia 2011 r., z definicji dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały wyłączone dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji). W konsekwencji począwszy od 1 stycznia 2011 r. spółka nabywająca udziały własne celem ich umorzenia nie jest już zobowiązana do potrącenia podatku „u źródła” od wynagrodzenia wypłacanego wspólnikowi za umarzane w tym trybie udziały. Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu ich umorzenia, po 1 stycznia 2011 r. przestał być kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Taki dochód zaliczany jest do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 12 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z tym Spółka uważa, że obecnie nie ciążą na niej obowiązki płatnicze na podstawie art. 26 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Począwszy od 1 stycznia 2011 r. każdy ze wspólników, który zbywa udziały na rzecz spółki celem ich umorzenia samodzielnie odpowiada za obliczenie i wpłacenie należnego podatku dochodowego.

W przedmiotowej sprawie istotne jest też to, że planowane umorzenie udziałów Spółki ma nastąpić bez wynagrodzenia. Innymi słowy zakłada się, że Wspólnik dokona zbycia udziałów Spółki na jej rzecz nieodpłatnie. W takim wypadku art. 26 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie powinien być stosowany również z tego powodu, że Spółka nie dokona na rzecz Wspólnika żadnych „wypłat”, o których mowa w tym przepisie.

Powyższe stanowisko jest potwierdzane przez organy podatkowe w zbliżonych stanach faktycznych, w tym m.in. w:

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 grudnia 2015 r. znak ITPB3/4510-533/15-6/JG, w której organ podatkowy stwierdził, że „w wyniku nieodpłatnego zbycia udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia przez Wspólnika jak również umorzenia bez wynagrodzenia, po stronie wspólnika (Spółki UE), którego udziały podlegają umorzeniu nie będzie podstaw do żadnej wypłaty należności ze strony Wnioskodawcy, a w konsekwencji nie wystąpi obowiązek pobrania podatku przez płatnika”,
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 17 sierpnia 2011 r. znak IPTPB3/423-60/11-4/KJ, w którym organ podatkowy podsumował „że na Wnioskodawcy tj. na Spółce nabywającej udziały celem umorzenia, jako na płatniku, nie ciąży nałożony postawieniami art. 21 ust. 1, art. 22 ust. 1, w związku z art. 10 ust. 1 oraz art. 22a i art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych, w związku wypłatą po dniu 31 grudnia 2010 r. wynagrodzeniu za dobrowolnie umorzone Udziałowcowi udziały w Spółce”,
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r. znak IPPB3/423-160/11-2/GJ, w której organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że „uchylenie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spowodowało, że dobrowolne umorzenie akcji zostało wyłączone z kategorii przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W związku z powyższym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dobrowolne umorzenie akcji, traktowane jest dla akcjonariusza jako dochód ze sprzedaży akcji. (...) Taka klasyfikacja podatkowa, oznacza dodatkowo, że spółka (...) nie jest płatnikiem podatku dochodowego związanego z wypłatą dochodów przekazanych w związku z umorzeniem akcji na rzecz akcjonariusza, a całość rozliczenia podatkowego powinna zostać dokonana przez akcjonariusza”.

Zgodnie z art. 26 ust. 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych płatnicy, o których mowa w ust. 1 tego przepisu, przekazują kwoty pobranego podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

Płatnicy ci są dodatkowo zobowiązani przestać podatnikom, o których mowa w:

  1. art. 3 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych − informację o wysokości pobranego podatku,
  2. art. 3 ust. 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz urzędowi skarbowemu − informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku,

– sporządzone według ustalonego wzoru.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, planowane przez nią nieodpłatne nabycie udziałów własnych w celu ich umorzenia oraz samo ich umorzenie nie będzie związane z działaniem Spółki w charakterze płatnika. Taka czynność nie będzie wiązała się również z wypełnianiem obowiązków informacyjnych wskazanych w przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż obowiązki te ciążą wyłącznie na płatnikach wskazanych w art. 26 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj