Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4011.48.2017.2.KB
z 20 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 kwietnia 2017 r. (data wpływu 4 maja 2017 r.), uzupełnionym 29 maja 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne pobieranej z emerytury niemieckiej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2017 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne pobieranej z emerytury niemieckiej.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 17 maja 2017 r. Znak: 0111-KDIB2-3.4011.48.2017.1.KB wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 29 maja 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu – data wpływu 29 maja 2017 r.).

Od 1 listopada 2012 r. stałym miejscem zamieszkania Wnioskodawczyni jest Polska. Wnioskodawczyni otrzymuje emeryturę z Niemiec z obowiązkowego systemu zabezpieczeń.

Emerytura z Niemiec jest przekazywana na konto bankowe Wnioskodawczyni w Polsce. Od 1 kwietnia 2015 r. od podstawy otrzymywanej z niemieckiej emerytury, Bank potrąca 9% na ubezpieczenie zdrowotne. Polską emeryturę Wnioskodawczyni, otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: „ZUS”), z której też potrącane jest co miesiąc 9% na ubezpieczenie zdrowotne i podatek.

Za 2015 r., Wnioskodawczyni otrzymała z ZUS PIT-11, również PIT-11 (z potrąceniem składki na ubezpieczenie zdrowotne), otrzymała z Banku z informacją, że pobraną składkę na ubezpieczenie zdrowotne z niemieckiej emerytury Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku dochodowego należnego w Polsce.

Wnioskodawczyni poinformowała, że podatek dochodowy od niemieckiej emerytury płaci w Niemczech. Z otrzymanym PIT-11 Wnioskodawczyni udała się do Urzędu Skarbowego, gdzie poinformowano ją, że takiego odliczenia może dokonać i należy to zrobić na formularzu PIT-37.

Wnioskodawczyni otrzymała zwrot podatku w kwocie 1627 zł, które przekazano na konto Wnioskodawczyni 17 maja 2016 r.

W listopadzie 2016 r., Urząd Skarbowy w osobie Pani Kierownik zakwestionował rozliczenie Wnioskodawczyni za 2015 r., twierdząc, że Wnioskodawczyni nie płaci podatku w Polsce z niemieckiej emerytury i wypłacony zwrot podatku się nie należy. Pismem z 24 lutego 2017 r. Urząd Skarbowy wezwał Wnioskodawczynię o dokonanie korekty deklaracji PIT-37 złożonego 6 kwietnia 2016 r. Zgodnie z zaleceniami Urzędu Skarbowego Wnioskodawczyni, dokonała korekty PIT-37 i podatek zwróciła 3 marca 2017 r. Pismem z 8 marca 2017 r., Wnioskodawczyni, poinformowała Urząd Skarbowy, że kierując się informacjami otrzymanymi z Banku i ZUS miała podstawę aby odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

W odpowiedzi na pismo Wnioskodawczyni, Urząd Skarbowy poinformował, że skoro Wnioskodawczyni dokonała korekty PIT-37 i zwróciła pieniądze to zgodziła się z interpretacją Urzędu Skarbowego. Urząd Skarbowy poinformował, że Wnioskodawczyni może się odwołać do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie. Za 2016 r. Wnioskodawczyni, otrzymała również PIT-11 z ZUS i PIT-11 z Banku. Wnioskodawczyni, złożyła zeznanie PIT-37 do Urzędu Skarbowego z odliczoną składką na ubezpieczenie zdrowotne i PIT został przyjęty bez zastrzeżeń.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni ma prawo odliczyć składkę zdrowotną na ubezpieczenie zdrowotne potrącane z niemieckiej emerytury od podatku, który wpływa do urzędu skarbowego z polskiej emerytury? (pytanie sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku – data wpływu 29 maja 2017 r.).

Zdaniem Wnioskodawczyni, ma prawo odliczyć pobraną składkę na ubezpieczenie zdrowotne potrącane z niemieckiej emerytury, gdyż zgodnie z otrzymaną informacją z Banku Departament Podatków oraz ZUS Wydział realizacji umów międzynarodowych cyt.: „w przypadku, gdy na podstawie postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania, emerytury, renty lub inne świadczenie nie podlega opodatkowaniu w Polsce, składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana jest w całości z kwoty przysługującego świadczenia”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm., dalej: „ustawa o PIT”), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Natomiast, art. 3 ust. 2a ustawy o PIT , stanowi, że osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 4a ustawy o PIT, powołane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawczyni ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce, otrzymuje emeryturę z Niemiec z obowiązkowego systemu zabezpieczeń społecznych. Emerytura z Niemiec przekazywana jest na konto Wnioskodawczyni. Od podstawy otrzymywanej z niemieckiej emerytury Bank potrąca 9% na ubezpieczenie zdrowotne. Polską emeryturę Wnioskodawczyni uzyskuje z ZUS, z której też jest potrącane co miesiąc 9% na ubezpieczenie zdrowotne, podatek.

Wnioskodawczyni w 2016 r. uzyskała dochody z tytułu emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz emerytury z Niemiec. Identyczna sytuacja miała miejsce w roku 2015. Bank wypłacający Wnioskodawczyni emeryturę z Niemiec przesłał PIT-11, w którym wykazane zostały jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegające odliczeniu od podatku.

Wątpliwości Wnioskodawczyni, budzi kwestia możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącane z niemieckiej emerytury od podatku.

Emerytura w polsko–niemieckiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania została uregulowana w art. 18 umowy zawartej w dniu 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90)

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ww. umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

Natomiast, w myśl art. 18 ust. 2 umowy polsko – niemieckiej – bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu – płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że emerytura otrzymywana z Niemiec, wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlega co do zasady opodatkowaniu tylko w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji, gdy świadczenia są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Wtedy, stosownie do art. 18 ust. 2 ww. umowy, płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia wg. skali podatkowej. W skali tej podane są obowiązujące stawki podatkowe i kwoty progów podatkowych.

Stosownie do zapisów art. 27b ust. 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:

  1. składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1793, 1807, 1860 i 1948):
    1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
    2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

    ‒obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
  2. składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4.

W myśl art. 27b ust. 2 ustawy o PIT, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Na podstawie art. 27b ust. 4 ustawy o PIT, obniżenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 stosuje się, pod warunkiem że:

  1. nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska;
  2. składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a;
  3. istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Powyższe oznacza, że stosownie do postanowień art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, składki na ubezpieczenie zdrowotne pobrane przez bank na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od niemieckiej emerytury podlegają odliczeniu od podatku. Z ograniczenia zwartego w tym przepisie wynika, że obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony na podstawie ustawy lub dochód, od którego zaniechano poboru podatku.

Natomiast w omawianej sprawie dochód korzysta ze zwolnienia w oparciu o umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z kolei ograniczenie możliwości odliczenia składek, których podstawą wymiaru jest dochód zwolniony na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczy składek, o których mowa w pkt 2 art. 27b ust. 1 tj. składek zapłaconych zgodnie z przepisami obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Reasumując stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni ma możliwość obniżenia podatku dochodowego o kwotę pobranej przez Bank składki na ubezpieczenie zdrowotne – zarówno w odniesieniu do roku 2016, jak i roku 2015, z uwzględnieniem jednakże dyspozycji art. 27b ust. 2 ustawy, tj. kwota składki, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawiony stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj