Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB5.4510.1039.2016.1.AK
z 31 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2016 r. (data wpływu 28 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kwalifikacji Działu Nieruchomości oraz Działalności geologicznej jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji Działu Nieruchomości oraz Działalności geologicznej jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


P X Spółka Akcyjna (zwana dalej: „Spółką Dzieloną” lub „Wnioskodawcą”) planuje dokonać podziału. Istotą planowanego podziału Spółki dzielonej ma być dokonanie jej podziału poprzez przeniesienie części majątku, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, na nowo zawiązaną spółkę X N Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - podział przez wydzielenie (zwana dalej: „X N”).

  1. działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
  2. pozostałe badania i analizy techniczne,
  3. badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk,
  4. przyrodniczych i technicznych,
  5. wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich,
  6. działalność usługowa wspomagająca pozostałe górnictwo i wydobywanie,
  7. działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką odpadami,
  8. roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,
  9. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Spółka Dzielona działa w następującej strukturze:

  • P X S.A. - zakład główny,
  • Zakład w A,
  • Zakład w B.

Zakłady zamiejscowe są jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej i prowadzą działalność w strukturze Spółki Dzielonej jako wydzielone jednostki organizacyjne Spółki dzielonej. Przedmiot działania poszczególnych zakładów pokrywa się z przedmiotem działania Spółki Dzielonej.


Podział Spółki Dzielonej nastąpi przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na spółkę nowo zawiązaną w trybie art. 528 § 1 w zw. z art. 529 § 1 pkt 4 i nast. Kodeksu Spółek Handlowych Udziały w X N przyznane zostaną dotychczasowym akcjonariuszom Spółki Dzielonej proporcjonalnie do posiadanych akcji w Spółce Dzielonej.


Na X N przejdą wszelkie składniki majątkowe i niemajątkowe tworzące przed podziałem zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, tj. Dział Nieruchomości, a w szczególności na X N przejdą:

  1. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w D, stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym 20, o powierzchni 0,1366 ha oraz prawo własności budynku biurowo-laboratoryjnego o kubaturze 9434 m3 (wraz z urządzeniami związanymi z budynkiem) i garaży blaszanych o powierzchni 43 m2, jako odrębnych od gruntu przedmiotów własności (dalej: „Nieruchomość”),
  2. środki finansowe w kwocie 500 000,00 złotych.

X N wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki, należności, wierzytelności i zobowiązania Spółki Dzielonej związane z działalnością Działu Nieruchomości, w tym z Nieruchomością istniejące w dniu wydzielenia. Na X N przejdą wszelkie prawa i obowiązki, należności, wierzytelności, zobowiązania, decyzje administracyjne, zezwolenia i ulgi Spółki Dzielonej związane z działalnością Działu Nieruchomości, w tym z Nieruchomością.

Wszelkie prawa i obowiązki, które nie przejdą na X N pozostaną wyłącznymi prawami i obowiązkami Spółki Dzielonej. Na X N przejdą wszelkie zobowiązania związane z prawem użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz prawem własności Budynków, które powstaną do dnia wydzielenia. X N wstąpi w całokształt praw i obowiązków Spółki Dzielonej wynikających z umów eksploatacyjnych, umów dotyczących dostaw mediów, a także zobowiązań publicznoprawnych i prywatnoprawnych związanych z Nieruchomością.

X N wstąpi w całokształt praw i obowiązków Spółki Dzielonej wynikających z umów najmu powierzchni budynków wraz z należnościami wynikającymi z tych umów, które będą istniały w dniu wydzielenia. Na X N przejdą także prawa do kaucji wpłaconych tub przekazanych na rzecz Spółki Dzielonej na zabezpieczenie prawidłowego wykonania umów najmu, o których mowa powyżej.


Inne istotne uwarunkowania faktyczne:


  1. Wyodrębnienie funkcjonalne, istnienie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań dotyczących działalności związanej z nieruchomością oraz zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań dotyczących działalności związanej z działalnością geologiczną (dalej: „Działalność geologiczna”).

W skład zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań dotyczących działalności związanej z nieruchomością (Działem Nieruchomości) w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej wchodzą:

  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w D, stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym 20, o powierzchni 0,1366 ha oraz prawo własności budynku biurowo - laboratoryjnego o kubaturze 9434 m3 i garaży blaszanych o powierzchni 43 m2, jako odrębnych od gruntu przedmiotów własności (Nieruchomość),
  • wyposażenie związane z Nieruchomością,
  • środki finansowe związane z tą działalnością
  • należności i zobowiązania (publicznoprawne i prywatnoprawne) związane z działalnością Działu Nieruchomości,
  • decyzje administracyjne, zezwolenia i ulgi związane z działalnością Działu Nieruchomości, w tym z Nieruchomością
  • umowy najmu (część budynku jest wynajmowana podmiotom trzecim),
  • umowy eksploatacyjne, dotyczące dostawy mediów,
  • prawa do kaucji od najemców,
  • pracownicy.

W skład zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań dotyczących działalności związanej z Działalnością geologiczną w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej wchodzą:

  • prawo (na podstawie zawartych umów najmu) do użytkowania nieruchomości położonych w A i B,
  • oprogramowanie komputerowe, know-how działalności geologicznej,
  • urządzenia techniczne i maszyny,
  • środki transportu,
  • inne środki trwałe związane z Działalnością geologiczną
  • środki obrotowe związane z Działalnością geologiczną w tym materiały,
  • wyposażenie związane z Działalnością geologiczną
  • należności i zobowiązania,
  • środki pieniężne,
  • pracownicy.

Obecnie zakres działalności geologicznej prowadzony w D mógłby być w określonym zakresie kontynuowany także w hipotetycznej sytuacji braku nieruchomości w D poprzez wykorzystanie nieruchomości posiadanych w A i w B.


Wymagałoby to jednak reorganizacji pewnych zakresów i miejsca wykonywania działalności geologicznej, Ponadto niezwłocznie po dokonanym podziale P X podpisze z X N umowę najmu dotychczas zajmowanej powierzchni biurowej i laboratoryjnej.


  1. Wyodrębnienie organizacyjne; Działu Nieruchomości i Działalności Geologicznej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej.

  2. wyodrębnienie organizacyjne Działu Nieruchomości w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej.

Dział Nieruchomości ma swoje miejsce w istniejącej strukturze organizacyjnej jako Dział Nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym w Spółce Dzielonej Regulaminem Organizacyjnym, wyodrębniony w istniejącej strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej Dział Nieruchomości zajmuje się prowadzeniem całokształtu spraw związanych z administrowaniem i eksploatacją budynku Spółki Dzielonej, tj.: pełny zakres obsługi technicznej budynku i urządzeń do realizacji usługi oraz konserwacja i bieżące drobne remonty instalacji elektrycznej, grzewczej, kanalizacyjnej i telefonicznej), pełny zakres prac służących utrzymaniu czystości i porządku w budynku i na terenie posesji, zakupy materiałów, wyposażenia i usług, magazynowanie i wydawanie materiałów, prowadzenie spraw związanych z podnajmowaniem lokali w budynku przedsiębiorstwa.


Zgodnie ze strukturą organizacyjną Działem Nieruchomości kieruje Kierownik Działu. Dział Nieruchomości podlega Wiceprezesowi Zarządu - Dyrektorowi Technicznemu.


  1. wyodrębnienie organizacyjne Działalności geologicznej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej.

Zgodnie z obowiązującym w Spółce Dzielonej Regulaminem Organizacyjnym, wyodrębniona w istniejącej strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej Działalność geologiczna obejmuje następujące komórki organizacyjne bezpośrednio realizujące działania w zakresie podstawowego przedmiotu działalności Spółki Dzielonej: Dział Geologii Technicznej i Ochrony Środowiska, Dział Hydrogeologii, Laboratorium Badawcze, Dział Sprzedaży i Koordynacji, Zakład w A, Zakład w B. Tymi komórkami organizacyjnymi kierują Kierownicy Działów oraz Dyrektorzy Zakładów. Te komórki organizacyjne podlegają Wiceprezesowi Zarządu - Dyrektorowi Technicznemu.


Do zadań tych komórek organizacyjnych należą m.in.:

  • ustalanie warunków geologiczno-inżynierskich,
  • poszukiwanie, rozpoznawanie, dokumentowanie złóż kopalin stałych,
  • poszukiwanie, rozpoznawanie, dokumentowanie zasobów wód podziemnych i termalnych,
  • współpraca z klientem: akwizycja, przyjmowanie zleceń, zawieranie umów, uruchamianie i koordynowanie realizacji usługi, fakturowanie i nadzór nad finansowym rozliczeniem umów,
  • realizacja usługi laboratoryjnej.

Celem wyodrębnienia organizacyjnego było stworzenie wyspecjalizowanych struktur realizujących zadania gospodarcze odpowiadające polom działalności Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie organizacyjne ma miejsce także na innych płaszczyznach. W ramach Spółki Dzielonej możliwe jest ścisłe przypisanie do każdej z tych części poszczególnych składników majątku.


Dodatkowo wskazać należy, że w zakresie ogólnego zarządu w Spółce Dzielonej znajdują się: Prezes Zarządu, Główny Księgowy, Zespół Głównego Księgowego, Sekretariat, Radca Prawny, Specjalista ds. BHP i Ppoż., Pełnomocnik Dyrektora ds. Marketingu, których zakres obowiązków dotyczy zarówno Działu Nieruchomości, jak i Działalności Geologicznej. W Zakładach funkcje ogólne pełni Dział Administracyjno-Techniczny.


  1. wyodrębnienie finansowe Działu Nieruchomości w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej polega na:
  • możliwości samodzielnego prowadzenia działalności finansowej Działu Nieruchomości,
  • prowadzeniu ewidencji rachunkowej na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo - księgowym,
  • możliwości sporządzania odrębnego uproszczonego sprawozdania finansowego (tj. bilansu oraz rachunku wyników zakładu),
  • wyodrębnieniu w systemie rachunkowym grupy kont księgowych związanych z Działem Nieruchomości,
  • możliwości szczegółowego określenia pozycji finansowej Działu Nieruchomości (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu i rachunku zysków i strat),
  • należności i zobowiązania związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem, służyć mają realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo,
  • możliwości badania efektywności działalności,
  • ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu,
  • obciążanie Działu Nieruchomości - wg określonej proporcji - kosztami ogólnymi Spółki Dzielonej.

Wyodrębniony rachunek bankowy służy ewidencji wpływów związanych z Działem Nieruchomości.


  1. wyodrębnienie finansowe Działalności geologicznej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej polega na:
  • możliwości samodzielnego prowadzenia działalności finansowej Działalności geologicznej,
  • prowadzeniu ewidencji rachunkowej na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo - księgowym,
  • możliwości sporządzania odrębnego uproszczonego sprawozdania finansowego (tj. bilansu oraz rachunku wyników zakładu),
  • wyodrębnieniu w systemie rachunkowym grupy kont księgowych związanych z Działalnością geologiczną
  • możliwości szczegółowego określenia pozycji finansowej Działalności geologicznej (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu i rachunku zysków i strat),
  • należności i zobowiązania związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem, służyć mają realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo.
  • możliwości badania efektywności działalności,
  • ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu,
  • obciążanie Działalności geologicznej - wg określonej proporcji - kosztami ogólnymi Spółki Dzielonej.

Wyodrębniony rachunek bankowy służy ewidencji wpływów i rozchodów związanych z Działalnością geologiczną


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Dział Nieruchomości Spółki Dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.?
  2. Czy Działalność geologiczna Spółki Dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.?
  3. Czy w wyniku planowanego podziału Spółka Dzielona będzie obowiązana do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy odnośnie pytania pierwszego i drugiego, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 z późn. zm.), przychodem jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio. Powyższa regulacja znajdzie więc zastosowanie m.in. w następujących sytuacjach przy podziale przez wydzielenie: na spółkę przejmującą przeniesione zostają składniki majątku niestanowiące zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub na spółkę zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa, lecz to co pozostało w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pogląd powyższy wyrażany jest przez organy podatkowe. Przykładowo:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 grudnia 2014 r., IBPBI/2/423-1108/14/KP, w której zaakceptowane zostało następujące stanowisko podatnika:,,[...] jeżeli przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału i majątek pozostający w spółce dzielonej, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT po stronie spółki dzielonej nie powstanie”.
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 września 2013 roku, IPTPB3/423-235/13-2/GG, gdzie organ stwierdził, że: „Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm,), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio. A contrario, jeśli majątek przejmowany i pozostający w spółce na skutek podziału przez wydzielenie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wówczas wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień wydzielenia nie będzie przychodem”.

Kluczowym zagadnieniem w analizowanym stanie faktycznym jest ocena, czy:

  1. zespół składników majątkowych związanych z działalnością geologiczną może być uznany w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki dzielonej za zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa,
  2. zespół składników majątkowych związanych z Działem Nieruchomości może być uznany w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki dzielonej za zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. przepisem, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W kontekście powyższego, dla zakwalifikowania danego zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

  • zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem organizacyjnym,
  • zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem finansowym,
  • zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem funkcjonalnym tak, aby mógł samodzielnie służyć wykonywaniu określonej działalności gospodarczej.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, np. w wyroku NSA z dnia 12 maja 2011 r. (II FSK 2222/09), a także w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydawanych w imieniu Ministra Finansów, np. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 listopada 2014 r. (IBPBI/2/423-1047/14/AK), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 października 2014 r. (IPPB5/423-703/145/MK), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 lipca 2012 r. (IPTPB3/423-137/12-4/MF), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2011 r. (ILPB3/423-840/10-4/EK).


Kwestia czy w danym przypadku mamy do czynienia ze „zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa” jest zagadnieniem, które powinno być szczegółowo badane w każdym indywidualnym przypadku.


Na problem ten zwraca się uwagę w szczególności w doktrynie prawa podatkowego. W wypowiedziach przedstawicieli nauki dominuje pogląd, zgodnie z którym, w praktyce (stosowania prawa) pojawiać się mogą problemy z rozstrzygnięciem, czy określony fragment przedsiębiorstwa stanowi jego zorganizowaną część. Definicja ustawowa nakazuje bowiem badać sytuację hipotetyczną (zdolność samodzielnego funkcjonowania). Sytuacja taka powoduje, że w doktrynie prezentowane jest stanowisko, zgodnie z którym nie można postawić tezy o charakterze generalnym, pozwalającej na odróżnienie w każdym przypadku zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lecz należy zalecić każdorazowe badanie okoliczności konkretnego przypadku. W szczególności charakter struktury organizacyjnej może pozwolić na ustalenie, czy dana cześć ma charakter zorganizowanej. Celowe może być także przeprowadzenie swoistej symulacji - jeśli zarówno ”oderwana” cześć przedsiębiorstwa, jak i jego pozostałość mogą funkcjonować w obrocie samodzielnie, to uznać należy, że mamy do czynienia ze zorganizowana częścią przedsiębiorstwa (tak m.in. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz 2011, Lex).

Biorąc pod uwagę powyższe, aby przepis art. 12 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy nie miał zastosowania, zarówno Dział Nieruchomości, jak i Część geologiczna Spółki Dzielonej powinny w istniejącym przedsiębiorstwie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej. Każda z tych części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej - jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania - powinna być w stanie w sposób niezależny kontynuować swoją działalność.

Nieuznanie którejś z tych części jako zorganizowanej część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. oznaczałoby, że transakcja podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie części jej majątku w formie Działu Nieruchomości i przeniesienie go na spółkę X N Sp. z o.o. (tzw. podział przez wydzielenie) podlegałaby opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wskazano powyżej, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest: organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Definicja „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” nie zawiera elementów pojęcia „przedsiębiorstwa” w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Wydzielenie zespołu składników (Działu Nieruchomości oraz Części geologicznej Spółki Dzielonej) w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej musi zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie to - w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej - powinno nastąpić na podstawie regulaminu, zarządzenia lub innego aktu wewnętrznego o podobnym charakterze.


Wydzielenie organizacyjne:

Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. nie wymieniają warunków, które muszą być spełnione, aby zespół składników materialnych i niematerialnych można uznać za wyodrębniony organizacyjnie. Jednakże, zgodnie z poglądami wyrażanymi przez organy podatkowe, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd. (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2014 r., ITPB3/423-251a/14/DK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2011 r., ILPB3/423-840/10-4/EK). Ocena odrębności na tej płaszczyźnie powinna polegać na analizie umiejscowienia zespołu składników majątkowych w ramach struktury przedsiębiorstwa oraz ich zorganizowania i możliwości alokacji do zadań, których wykonywaniu mają służyć.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że:

  • zorganizowana część przedsiębiorstwa (zorganizowane ma swoje miejsce w istniejącej strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, zakład (potwierdzone w zatwierdzonej strukturze organizacyjnej w formie wewnętrznego aktu prawnego),
  • wzajemne powiązanie składników wskazuje na istnienie zależności pomiędzy tymi składnikami (dopiero ich wspólne działanie prowadzi do realizacji określonej kategorii zadań gospodarczych),
  • wyodrębnioną strukturą organizacyjną kieruje: kierownik, dyrektor, któremu podlegają pracownicy zatrudnieni w tej komórce organizacyjnej.

Wyodrębnienie finansowe:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. nie zawiera wytycznych odnośnie wyodrębnienia finansowego, natomiast zgodnie z poglądami organów podatkowych, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów zorganizowanej części przedsiębiorstwa od całości przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby przenoszone należności i zobowiązana były wyodrębnione i dały się przyporządkować finansowo do wyodrębnionego majątku (tak, aby można było przejąć funkcje gospodarcze). Takie stanowisko zaprezentował np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2014 r., ITPB3/423-251a/14/DK. Jednocześnie, organy podatkowe potwierdzają że „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej (...)” (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2011 r., ILPB3/423-840/10-4/EK).


Wyodrębnienie finansowe oznacza:

  • zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności finansowej
  • prowadzenie ewidencji rachunkowej na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo – księgowym,
  • sporządzanie odrębnego sprawozdania finansowego w rozumieniu ustawy o rachunkowości (tj. bilans oraz rachunek wyników zakładu) - wskazane, lecz niekonieczne,
  • wyodrębnione w systemie rachunkowym grupy kont księgowych.
  • możliwe szczegółowe określenie pozycji finansowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu i rachunku zysków i strat),
  • należności i zobowiązania związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem, służyć mają realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo.
  • możliwość badania efektywności działalności,
  • ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu,
  • istnieje odrębny rachunek bankowy.

Wyodrębnienie funkcjonalne i zdolność do działania, jako samodzielny podmiot:

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych/przypadkowych składników. Aby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zespół składników materialnych i niematerialnych powinien charakteryzować się odpowiednim stopniem zorganizowania, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa, istotne jest zatem, aby pomiędzy zespołem składników istniały takie powiązania i zależności, aby wspólnie (jako zorganizowany zespół) mogły służyć realizacji określonego celu gospodarczego. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 sierpnia 2014 r., ITPB3/423-251a/14/DK).


Wymagane jest także, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.


W zakresie charakterystyki zespołu składników materialnych i niematerialnych mających stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa można wskazać na następujące uwarunkowania:

  • zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań) powinien być przeznaczony do realizacji konkretnego celu gospodarczego,
  • zespół składników majątkowych może realizować samodzielnie - jako niezależny podmiot - zadania związane z działalnością w danym zakresie,
  • zespół tych składników powinien zawierać m.in.: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zapasy, umowy z pracownikami, umowy z kontrahentami, należności, zobowiązania związane z działalnością części przedsiębiorstwa, w tym pracownicze, pracowników,
  • składniki materialne i niematerialne pozostawać powinny we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Powyższe oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa (w istniejącym przedsiębiorstwie) nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębnie zakład mogący realizować zadania gospodarcze, Należy zatem stwierdzić, że poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być „połączone” czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednocześnie, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Reasumując należy stwierdzić, że o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić, jeżeli łącznie spełnione są następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. zespół ten jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  4. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych (konkretnych) zadań gospodarczych,
  5. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ad a) istnienie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań:


W skład zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań dotyczących działalności związanej z nieruchomością (Działem Nieruchomości) w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej wchodzą:

  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w D, stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym 20, o powierzchni 0,1366 ha oraz prawo własności budynku biurowo-laboratoryjnego o kubaturze 9434 m3 i garaży blaszanych o powierzchni 43 m2, jako odrębnych od gruntu przedmiotów własności (Nieruchomość),
  • wyposażenie związane z Nieruchomością
  • środki finansowe związane z tą działalnością
  • należności i zobowiązania (publicznoprawne i prywatnoprawne) związane z działalnością Działu Nieruchomości,
  • decyzje administracyjne, zezwolenia i ulgi związane z działalnością Działu Nieruchomości, w tym z Nieruchomością,
  • umowy najmu (część budynku jest wynajmowana podmiotom trzecim),
  • umowy eksploatacyjne, dotyczące dostawy mediów,
  • prawa do kaucji od najemców.

W skład zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań dotyczących działalności związanej z Działalnością geologiczną w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej wchodzą:

  • prawo (na podstawie zawartych umów najmu) do użytkowania nieruchomości położonych w A i B,
  • oprogramowanie komputerowe, know-how działalności geologicznej,
  • urządzenia techniczne i maszyny,
  • środki transportu,
  • inne środki trwałe związane z Działalnością geologiczną
  • środki obrotowe związane z Działalnością geologiczną w tym materiały,
  • wyposażenie związane z Działalnością geologiczną
  • należności i zobowiązania,
  • środki pieniężne.

W opinii Wnioskodawcy, powyższe składniki materialne i niematerialne wchodzące zarówno w skład Działu Nieruchomości, jak i składające się na Działalność geologiczną pozostają w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej we wzajemnych relacjach takich, że można je będzie uznać za zespół składników powiązanych wzajemnymi relacjami - przede wszystkim w zakresie pełnionych funkcji, a nie ze zbiorem przypadkowych elementów majątku Spółki Dzielonej, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Zarówno Dział Nieruchomości, jak i Działalność geologiczna mogłyby funkcjonować niezależnie jako odrębne podmioty gospodarcze. Każda bowiem z tych części posiada niezbędne składniki majątkowe do prowadzenia niezależnej (niezależnie od siebie) działalności gospodarczej. Dotyczy to także - w zakresie hipotetycznej niezależności obu zorganizowanych części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej - składnika majątku, którym jest nieruchomość: w przypadku Działu Nieruchomości stanowiąca własność, a w przypadku Działalności geologicznej posiadana na podstawie umów najmu (w zakładach w A i w B). Ponadto niezwłocznie po dokonanym podziale P X podpisze z X N umowę najmu dotychczas zajmowanej powierzchni biurowej i laboratoryjnej.

Obecnie zakres działalności geologicznej prowadzony w D mógłby być w określonym zakresie kontynuowany także w hipotetycznej sytuacji braku nieruchomości w D poprzez wykorzystanie nieruchomości posiadanych w A i w B. Wymagałoby to jednak reorganizacji pewnych zakresów i miejsca wykonywania działalności geologicznej. Ponadto niezwłocznie po dokonanym podziale P X podpisze z X N umowę najmu dotychczas zajmowanej powierzchni biurowej i laboratoryjnej.

Zarówno Dział Nieruchomości, jak i Część geologiczna nie są sumą poszczególnych/ przypadkowych składników. Te zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej stanowią zespół składników materialnych i niematerialnych charakteryzującym się takim stopniem zorganizowania, że mogłyby obecnie funkcjonować niezależnie (jako niezależne przedsiębiorstwa). Każda z tych części - ze względu na stopień powiązań i zależności - może służyć realizacji określonego celu gospodarczego. Zarówno Dział Nieruchomości, jak i Część geologiczna:

  • stanowią zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji konkretnego celu gospodarczego,
  • jako odrębny zespół składników majątkowych może realizować samodzielnie - jako niezależny podmiot - zadania związane z działalnością w ich zakresie,
  • stanowią zespół składników, które zawierają m.in.: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zapasy, umowy z kontrahentami, należności, zobowiązania związane z działalnością części przedsiębiorstwa, w tym pracownicze, pracowników,
  • składniki materialne i niematerialne pozostają we wzajemnych relacjach takich, że można mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Powyższe oznacza, że zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (w istniejącym przedsiębiorstwie) w postaci Działu Nieruchomości i Części geologicznej nie są sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębne zakłady, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

W przypadku Działu Nieruchomości i Części geologicznej istnieje odrębność organizacyjna i finansowa, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.


Ad b) organizacyjne wyodrębnienie zespołu składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki:


Jak wynika ze stanu faktycznego Dział Nieruchomości ma swoje miejsce w istniejącej strukturze organizacyjnej jako Dział Nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym w Spółce Dzielonej Regulaminem Organizacyjnym, wyodrębniony w istniejącej strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej Dział Nieruchomości zajmuje się prowadzeniem całokształtu spraw związanych z administrowaniem i eksploatacją budynku Spółki Dzielonej, tj.: pełny zakres obsługi technicznej budynku i urządzeń do realizacji usługi oraz konserwacja i bieżące drobne remonty instalacji elektrycznej, grzewczej, kanalizacyjnej i telefonicznej, pełny zakres prac służących utrzymaniu czystości i porządku w budynku i na terenie posesji, zakupy materiałów, wyposażenia i usług, magazynowanie i wydawanie materiałów, prowadzenie spraw związanych z podnajmowaniem lokali w budynku przedsiębiorstwa. Zgodnie ze strukturą organizacyjną Działem Nieruchomości kieruje Kierownik Działu. Dział Nieruchomości podlega Wiceprezesowi Zarządu - Dyrektorowi Technicznemu.

Z kolei zgodnie z obowiązującym w Spółce Dzielonej Regulaminem Organizacyjnym, wyodrębniona w istniejącej strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej Działalność geologiczna obejmuje następujące komórki organizacyjne bezpośrednio realizujące działania w zakresie podstawowego przedmiotu działalności Spółki Dzielonej: Dział Geologii Technicznej i Ochrony Środowiska, Dział Hydrogeologii, Laboratorium Badawcze, Dział Sprzedaży i Koordynacji, Zakład w A, Zakład w B. Tymi komórkami organizacyjnymi kierują Kierownicy Działów oraz Dyrektorzy Zakładów. Te komórki organizacyjne podlegają Wiceprezesowi Zarządu - Dyrektorowi Technicznemu.


Do zadań tych komórek organizacyjnych należą m.in.:

  • ustalanie warunków geologiczno-inżynierskich,
  • poszukiwanie, rozpoznawanie, dokumentowanie złóż kopalin stałych.
  • poszukiwanie, rozpoznawanie, dokumentowanie zasobów wód podziemnych i termalnych,
  • współpraca z klientem: akwizycja, przyjmowanie zleceń, zawieranie umów, uruchamianie i koordynowanie realizacji usługi, fakturowanie i nadzór nad finansowym rozliczeniem umów, realizacja usługi laboratoryjnej.

Z powyższego wynika, że zarówno Dział Nieruchomości, jak i Część geologiczna (w skład której wchodzi kilka komórek organizacyjnych) są i będą na moment wydzielenia wyodrębnione w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej zarówno pod względem formalnym – na podstawie regulaminu organizacyjnego, jak i pod względem faktycznym - z uwagi na wykonywaną działalność.

Celem wyodrębnienia organizacyjnego było stworzenie wyspecjalizowanych struktur realizujących zadania gospodarcze odpowiadające polom działalności Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie organizacyjne ma miejsce także na innych płaszczyznach. Co istotne, w ramach Spółki Dzielonej możliwe jest ścisłe przypisanie do każdej z tych części poszczególnych składników majątku.

Należy zatem uznać, że składniki Działu Nieruchomości i Części geologicznej tworzą w ramach przedsiębiorstwa Spółki dzielonej wyodrębnione struktury zorganizowane tak, aby umożliwić prowadzenie działalności gospodarczej, do której zostały przypisane. W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy Dział Nieruchomości i Część geologiczna na dzień podziału będą stanowiły zorganizowane zespoły składników majątkowych wyodrębnione w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej pod względem organizacyjnym.


Ad c) finansowe wyodrębnienie zespołu składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki:


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego wyodrębnienie finansowe Działu Nieruchomości w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej polega na:

  • możliwości samodzielnego prowadzenia działalności finansowej Działu Nieruchomości, prowadzeniu ewidencji rachunkowej na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo - księgowym,
  • możliwości sporządzania odrębnego uproszczonego sprawozdania finansowego (tj. bilansu oraz rachunku wyników zakładu),
  • wyodrębnieniu w systemie rachunkowym grupy kont księgowych związanych z Działem Nieruchomości,
  • możliwości szczegółowego określenia pozycji finansowej Działu Nieruchomości (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu i rachunku zysków i strat),
  • należności i zobowiązania związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem, służyć mają realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo.
  • możliwości badania efektywności działalności,
  • ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu,
  • obciążanie Działu Nieruchomości - wg określonej proporcji - kosztami ogólnymi Spółki Dzielonej.

Wyodrębniony rachunek bankowy służy ewidencji wpływów związanych z Działem Nieruchomości.


Wyodrębnienie finansowe Działalności geologicznej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej polega zaś na:

  • możliwości samodzielnego prowadzenia działalności finansowej Działalności geologicznej,
  • prowadzeniu ewidencji rachunkowej na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo - księgowym,
  • możliwości sporządzania odrębnego uproszczonego sprawozdania finansowego (tj. bilansu oraz rachunku wyników zakładu),
  • wyodrębnieniu w systemie rachunkowym grupy kont księgowych związanych z Działalnością geologiczną
  • możliwości szczegółowego określenia pozycji finansowej Działalności geologicznej (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu i rachunku zysków i strat),
  • należności i zobowiązania związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem, służyć mają realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo.
  • możliwości badania efektywności działalności,
  • ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu,
  • obciążanie Działalności geologicznej - wg określonej proporcji - kosztami ogólnymi Spółki Dzielonej.

Wyodrębniony rachunek bankowy służy ewidencji wpływów i rozchodów związanych z Działalnością geologiczną.


Z powyższego wynika, że w odniesieniu zarówno do Działu Nieruchomości, jak i Części geologicznej występuje w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej wyodrębnienie finansowe.


Ad d) składniki materialne i niematerialne przeznaczone do realizacji określonych (konkretnych) zadań gospodarczych:


W opinii Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział Nieruchomości oraz na Działalność geologiczną przeznaczony jest do realizacji określonego (konkretnego) zadań, którym jest dla:

  • Działu Nieruchomości - prowadzenie działalności gospodarczej związanej z Nieruchomością
  • Części geologicznej - prowadzenie działalności gospodarczej związanej z geologią

Ad e) możliwość samodzielnej realizacji zadań gospodarczych przez zespół składników majątkowych, mogących stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo:


Spełnienie powyższego warunku - dla uznania części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, tj. Działu Nieruchomości i Działalności geologicznej - jako jego zorganizowanych części jest wynikiem wniosków płynących z analizy pozostałych trzech warunków. W opinii Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym będzie istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, mogących potencjalnie stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, zarówno Dział Nieruchomości, jak i Działalność geologiczna na moment podziału będą wyodrębnionymi organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołami składników majątkowych przeznaczonymi do realizacji działalności gospodarczej, które zarazem będą mogły stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące wyznaczone zadania i funkcjonujące na rynku. W konsekwencji, należy stwierdzić, że Dział Nieruchomości, jak i Działalność geologiczna stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art, 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.

Zdaniem Wnioskodawcy odnośnie pytania trzeciego, w wyniku planowanego podziału Spółka Dzielona nie będzie obowiązana do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., przychodem podlegającym opodatkowaniu jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.


W związku z powyższym, a contrario, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce stanowią zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, spółka podlegająca podziałowi nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem.


Jak zostało wykazane powyżej majątek przejmowany, jak i majątek pozostający w Spółce Dzielonej po jej podziale będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. W konsekwencji, w związku z podziałem przez wydzielenie Spółka Dzielona nie będzie obowiązana do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • kwalifikacji Działu Nieruchomości oraz Działalności geologicznej jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe;
  • skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj