Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
0461-ITPP2.4512.687.2016.1.PS
z 8 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2016 r. (data wpływu 23 września 2016 r.), uzupełnionym w dniach 1 i 5 grudnia 2016 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia składników majątkowych i niemajątkowych przedsiębiorstwa, braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 września 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 1 i 5 grudnia 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia składników majątkowych i niemajątkowych przedsiębiorstwa oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.


We wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Pani A. K., zwana w dalszej części wniosku Podatnikiem, prowadzi działalność gospodarczą pod firmą: P.P.U.H. ,,X.”, NIP: xxx. Działalność prowadzona jest na części nieruchomości gruntowej położonej przy ul. L. X w X., oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 928, zabudowanej budynkiem handlowym z zapleczem magazynowym oraz na części nieruchomości położonej przy ul N. X w X., oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 1498/11, zabudowanej budynkiem hali produkcyjnej z zapleczem magazynowym oraz pomieszczeniami biurowymi. Ponadto na nieruchomości przy ul N. X wyodrębnione zostały lokale (garaże), które nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Podatnika. Podatnik jest współwłaścicielem przedmiotowych nieruchomości. Firma Podatnika wykorzystuje do prowadzonej działalności gospodarczej w części budynek znajdujący się na działce przy ul. L. X, prowadząc tam działalność handlową i usługową w zakresie armatury grzewczej, kotłów, grzejników, itp. Natomiast przy ul. N. X w X. Firma Podatnika wykorzystuje do prowadzonej działalności budynek hali produkcyjnej z zapleczem magazynowym i pomieszczeniami biurowymi, prowadząc tam działalność w zakresie produkcji armatury dla niepełnosprawnych i balustrad. Dla potrzeb przedmiotowego wniosku wskazać należy, że:


  1. I rodzaj prowadzonej działalności zawiera się w następujących kodach PKD:


    1. 46.73. Z - Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego.
    2. 43.22. Z - Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.
    3. 46.74. Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego.
    4. 47.52.Z - Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
    5. 47.79.Z - Sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.


  2. II rodzaj prowadzonej działalności zawiera się w następujących kodach PKD:


    1. 22.23. Z - Produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych.
    2. 25.50.Z - Kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków.
    3. 25.61 .Z - Obróbka metali i nakładanie powłok na metale.
    4. 25.99.Z - Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana.
    5. 26.11.Z - Produkcja elementów elektronicznych.


Podatnik posiada status czynnego podatnika VAT.

Prowadzi ewidencję księgową (PKPiR) w sposób umożliwiający szczegółową identyfikację operacji gospodarczych dotyczących poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej. Identyfikowane są zarówno przychody, jak i koszty dotyczące poszczególnych działalności, a także dotyczące ich należności i zobowiązań. W celu przejrzystej ewidencji prowadzone są pomocnicze pkpir dla poszczególnych działalności, jak i pomocnicze ewidencje środków trwałych i wyposażenia.

Zarówno I jak i II rodzaj działalności są w pełni wyodrębnionymi i niezależnymi od siebie przedsięwzięciami, prowadzonymi w ramach jednej działalności gospodarczej Podatnika przy użyciu odrębnych składników majątkowych.

W 2017 r. Podatnik zamierza kontynuować prowadzoną działalność gospodarczą, jednak w zmienionej formie prawnej. Zamiarem Podatnika jest utworzenie dwóch spółek jawnych wraz z córkami. I Spółka, która będzie kontynuowała działalność Podatnika w zakresie I rodzaju prowadzonej działalności, rozszerzoną dodatkowo o działalność prowadzoną obecnie przez Panią R., J (córkę Podatnika, która wniesie aportem do I Spółki całe prowadzone obecnie przedsiębiorstwo) w zakresie handlu artykułami sanitarno-instalacyjnymi, prowadzona docelowo będzie z Panią R. J. Panią B. P. oraz z Panią M. S. Wszystkie wymienione Panie są dziećmi Podatnika. II Spółka, w ramach której Podatnik będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w II zakresie, zawarta zostanie z Panią R. J, - córką Podatnika. Spółki zostaną utworzone z końcem 2016 r., przy czym Podatnik przystąpi do Spółki I oraz wniesie do niej aportem na początku 2017 r. (przed dokonaniem pierwszej operacji gospodarczej w 2017 r.) zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa dotyczącą I rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast do II Spółki Podatnik wniesie aportem (także przed dokonaniem pierwszej operacji gospodarczej w 2017 r.), zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa dotyczącą II rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Utworzone Spółki od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej będą zgłoszone jako czynni podatnicy VAT. Spółki zostaną utworzone z końcem 2016 r. z uwagi na konieczność zachowania ciągłości działalności, gdyż zgodnie z zapisami art. 251 KSH spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru i trudno określić ten termin z góry. I Spółka zostanie utworzona przez Panie M. S. i B. P. i dołączą do niej, jako wspólnicy, z początkiem 2017 r. Pani A. K. i Pani R. J. II Spółka zostanie utworzona przez Panią A. K. i Panią R. J.

Przedmiotem aportów będą zestawy składników majątkowych materialnych i niematerialnych służących poszczególnym rodzajom prowadzonych działalności gospodarczych. Każdy z aportów zapewni utworzonym spółkom możliwość natychmiastowego prowadzenia tożsamej przedmiotowo działalności.


Na aport obejmujący składniki majątkowe dotyczące I rodzaju działalności składać będą się w szczególności:


  1. Prawo własności do nieruchomości na której prowadzony jest dany rodzaj działalności.
  2. Środki trwałe oraz niskocenne składniki majątkowe.
  3. Towary handlowe.
  4. Materiały i narzędzia.
  5. Wierzytelności i środki pieniężne.
  6. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Na aport obejmujący składniki majątkowe dotyczące II rodzaju działalności składać będą się w szczególności:


  1. Prawo własności do nieruchomości na której prowadzony jest dany rodzaj działalności.
  2. Środki trwałe oraz niskocenne składniki majątkowe.
  3. Towary handlowe.
  4. Wyroby gotowe.
  5. Materiały i narzędzia.
  6. Wierzytelności i środki pieniężne.
  7. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Ponadto dokonane zostaną również cesje obowiązujących umów zawartych przez Podatnika, powodujących powstanie konieczności zapłaty, a dotyczących I i II rodzaju działalności, Z uwagi na powyższe przed dokonaniem aportu Podatnik wystąpi do wierzycieli o wyrażenie zgody na przejęcie zobowiązań przez powstałe spółki.

Pracownicy zatrudnieni w ramach poszczególnych rodzajów działalności będą kontynuować pracę w utworzonych spółkach.

Po wniesieniu zorganizowanych części przedsiębiorstwa Podatnika do spółek kontynuował On będzie działalność gospodarczą w dotychczasowym zakresie dodatkowo rozszerzonym o działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo Pani R. J., która przystąpi jako wspólnik do I Spółki. Podatnikowi nie pozostaną żadne składniki majątkowe wykorzystywane do obecnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Po wniesieniu aportów Podatnik dokona formalno-prawnej czynności wykreślenia działalności prowadzonej dotychczas indywidualnie z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Dodatkowo Podatnik w kolejnych latach prowadzenia działalności gospodarczych w formie spółek jawnych planuje w przypadku rezygnacji ze wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej, objęcie w formie darowizny całości lub części praw i obowiązków, w tym wkładów kapitałowych, wniesionych przez pozostałych wspólników, tj. przez swoje córki Panią M. S., Panią B. P. oraz Panią R. J.

Spółka jawna, w ramach której kontynuowany będzie I rodzaj prowadzonej obecnie działalności gospodarczej, tj. działalność handlowa i usługowa w zakresie armatury grzewczej, kotłów, grzejników, itp., a do której Podatnik wniesie aport zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa działała będzie pod firmą: XYZ spółka jawna. Siedziba utworzonej spółki mieściła będzie się pod adresem: x-x x., ul. L. X.

Spółka jawna w ramach której kontynuowany będzie II rodzaj prowadzonej obecnie działalności gospodarczej, tj. działalność w zakresie produkcji armatury dla niepełnosprawnych i balustrad, a do której Podatnik wniesie aport zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa działała będzie pod firmą: XXY. spółka jawna. Siedziba utworzonej spółki mieściła będzie się pod adresem: x-x x , ul. N. X.

Aporty zorganizowanych części przedsiębiorstwa Podatnika zostaną wniesione do przedmiotowych spółek w tym samym dniu z zachowaniem notarialnej formy tej czynności prawnej, podczas jednej wizyty w kancelarii notarialnej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  • Czy transakcja wniesienia opisanych we wniosku aportów zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółek jest opodatkowana VAT?
  • Czy Podatnik lub spółki będą miały obowiązek dokonać jakichkolwiek korekt VAT w związku z wniesionymi aportami oraz czy wystąpi konieczność zapłaty podatku VAT wynikająca z remanentu likwidacyjnego.


Zdaniem Wnioskodawcy.

AD. 1.

Wniesienie do utworzonych spółek jawnych aportów zorganizowanych części przedsiębiorstw opisanych we wniosku nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), gdyż zgodnie z zapisami art. 6 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy jej przepisów nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Stanowisko swoje Podatnik opiera na poniższych ustaleniach:

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Natomiast definicja przedsiębiorstwa zawarta w art. 551 Kodeksu cywilnego stanowi, że: przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Stwierdzić należy, że wymieniony w art. 551 Kodeksu cywilnego wykaz elementów składających się na przedsiębiorstwo nie stanowi katalogu zamkniętego, nie mogą być także przedstawione tam elementy traktowanego jako obowiązkowe do uznania danej transakcji za zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Ponadto zauważyć należy, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa określona w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT obejmuje także zobowiązania, stanowi to różnicę w stosunku do definicji przedsiębiorstwa zawartej w KC. Na gruncie prawa cywilnego nie określono definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy zatem stosować przez analogię przepisy dotyczące przedsiębiorstwa.

Prowadzona obecnie przez Podatnika działalność posiada wyodrębnione organizacyjnie składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, które jasno przypisane są poszczególnym rodzajom prowadzonej działalności gospodarczej. Pomimo braku takich wymagań dla zachowania przejrzystości i odrębności prowadzonych typów działalności Podatnik posiada pomocnicze pkpir oraz pomocnicze ewidencje środków trwałych i wyposażenia przypisane poszczególnym rodzajom działalności. Zarówno I jak i II rodzaj prowadzonych przez Podatnika działalności prowadzone są w odrębnych lokalizacjach. Pomimo tego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Podatnik prowadzi dla obydwu rodzajów działalności wspólną ewidencję księgową, odpowiednia ewidencja zdarzeń gospodarczych pozwala na szczegółowe przypisanie poszczególnym rodzajom działalności odpowiadających im przychodów, kosztów, a także należności i zobowiązań. Podatnik dla swoich potrzeb ma również możliwość ustalenia wyniku finansowego na poszczególnych działalnościach.

Reasumując, w ramach obecnie prowadzonej działalności gospodarczej Podatnika funkcjonują dwa odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych, obejmujące również zobowiązania, zespoły tych składników są wyodrębnione finansowo i organizacyjnie, zespoły składników przeznaczone są do realizacji określonych aczkolwiek odrębnych celów gospodarczych oraz mogą one stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie funkcjonujące. Utworzone spółki będą funkcjonowały w tożsamym zakresie, dodatkowo rozszerzonym w I Spółce o działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo Pani R. J., niezwłocznie po otrzymaniu przedmiotowych aportów. Podatnik stoi ponadto na stanowisku, że przesłanką wystarczającą, ale nie konieczną do uznania. że zorganizowane części przedsiębiorstw zawierają też zobowiązania jest fakt, że wierzyciele wyrażą zgodę na przeniesienie na spółkę istniejących zobowiązań dotyczących poszczególnych zespołów składników w odniesieniu do przypadków gdy zgoda taka jest wymagana. Należy bowiem mieć na uwadze, że w obecnym brzmieniu art. 551 KC zobowiązania nie są wymieniane jako część składowa przedsiębiorstwa i zgodnie z brzmieniem art. 554 KC, nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W świetle powyższego, zgoda wierzyciela na zwolnienie zbywcy z długu powoduje jego przejęcie przez nabywcę i tym samym spółka przejmuje zobowiązanie.

Możliwa jest jednak sytuacja kiedy wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie zbywcy z długu lub zaistnieje zobowiązanie, którego nie da się z wystarczającym wyprzedzeniem przewidzieć, wtedy nabywca i zbywca będą odpowiadać za dług solidarnie zgodnie z art. 554 KC. W ocenie Podatnika, przystąpienie do długu (zobowiązania) w przypadku, gdy wierzyciel nie wyraża zgody na jego przejęcie uznać należy również za przesłankę wystarczającą do uznania, że zorganizowana część przedsiębiorstwa zawiera również zobowiązania, a tym samym spełnia wymogi określone w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Oceniając powyższe unormowania prawne w zakresie zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części stwierdzić należy, że zespoły składników materialnych i niematerialnych jakie Podatnik zamierza zbyć poprzez wniesienie aportów do utworzonych spółek jawnych uznać należy za zorganizowane części przedsiębiorstwa, gdyż spełniają zarówno wymagania definicji przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC (dla potrzeb oceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa stosowana jest przez analogię definicja przedsiębiorstwa z uwagi na brak odrębnych definicji w przepisach), jak i definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a co za tym idzie nie podlegają przepisom ustawy o VAT, nie będą więc opodatkowane podatkiem od towarów i usług.


Ad. 2.

W myśl art. 93a § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej.

Mając na względzie cytowany wyżej przepis, w ocenie Podatnika, zarówno On jak i spółki, do których zostaną wniesione aportem zorganizowane części jego przedsiębiorstwa, nie będą miały obowiązku dokonywania jakichkolwiek korekt podatku naliczonego, o których mowa w szczególności w art. 91 ustawy o VAT. Powyższe wynika z faktu, że spółki będące nabywcami aportów, w skład których wchodzić będą m. in. towary handlowe, materiały, narzędzia oraz środki trwałe, w tym budynki, od których Podatnik odliczył VAT naliczony, w związku z tym, że były to zakupy przeznaczone do świadczenia czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, będą dalej je wykorzystywać do świadczenia czynności opodatkowanych prowadząc jako następcy prawni tożsamą (dodatkowo rozszerzoną w I Spółce o działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo Pani R. J.) przedmiotowo działalność gospodarczą. Konieczność dokonania korekt pojawi się tylko w przypadku gdy nastąpi zmiana przeznaczenia uprzednio nabytych towarów i usług i zostaną one wykorzystane do działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub zwolnionej. Ponadto, w związku z faktem, że z chwilą wniesienia aportów zorganizowanych części przedsiębiorstwa do utworzonych spółek jawnych Podatnik zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu powstanie zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W przypadku Podatnika wartość towarów na spisie będzie wykazywała wartość 0,00 zł, gdyż w całości stanowić one będą część przedmiotowych aportów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, z którego wynika, że składniki materialne i niematerialne mające być przedmiotem zbycia będą wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i finansowym, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Krajowej Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj