Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1114/14/MP
z 2 lutego 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2014 r. (data wpływu 7 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej .


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą jest producentem najwyższej jakości kształtek z żeliwa sferoidalnego. Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy istnieje od 1992 r. i specjalizuje się w produkcji kształtek z żeliwa sferoidalnego w oparciu o własny park maszynowy, doświadczenie oraz know-how. Przez lata pracy na rynku firma zdobyła umiejętności tworzenia własnych omodelowań, doświadczenie w obróbce mechanicznej i technologię nieniszczących badań jakościowych. Firma posiada także stałą klientelę, a istniejące biura handlowe pozwalają dotrzeć z produktami do wszystkich liczących się inwestycji, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. W związku z rozwojem firmy planowane jest wniesienie aportem wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej lub istniejącej spółki komandytowej.

Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będzie organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony zespół składników majątkowych (maszyny, urządzenia, narzędzia, materiały do produkcji, produkcja w toku, wyroby) oraz niemajątkowych (oprogramowanie, know how, patenty, atesty itp.), które nadają się do realizacji określonego celu gospodarczego, w tym wypadku produkcji kształtek z żeliwa sferoidalnego. Elementem składowym zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie tytuł prawny do zajmowanego lokalu, na podstawie umowy najmu. Tak wyodrębniony zespół składników uzupełniony zostanie o związane z tym rodzajem działalności zobowiązania (należności dla dostawców mat. do produkcji). W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie wejdą nieruchomości stanowiące obecnie własność podatnika, które to nieruchomości będą dalej wykorzystywane do prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej w ramach przychodów z najmu uzyskiwanych od nowo utworzonej spółki komandytowej (do której aportem zostanie wniesiona zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa) lub od innych zainteresowanych podmiotów. Obecnie produkcja realizowana jest w obiektach firmy. Zakład produkcyjny składa się z hal produkcyjnych, magazynowych, budynku biurowego oraz innych budynków pomocniczych, utwardzonych placów i infrastruktury wewnętrznej. Sprzedaż realizowana jest w obiektach własnych zlokalizowanych w dwóch miejscowościach.

W stanie faktycznym sprawy zorganizowaną część przedsiębiorstwa będzie stanowił organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony zespół składników majątkowych (maszyny, urządzenia, narzędzia, materiały do produkcji, produkcja w toku, wyroby) oraz niemajątkowych (oprogramowanie, know how), które w określonym procesie produkcyjnym nadają się do produkcji kształtek z żeliwa sferoidalnego. Proces produkcyjny z wykorzystaniem ww. składników majątkowych podzielony jest na kilka etapów. Półfabrykaty w postaci odlewów żeliwnych kupowane są w odlewniach polskich i zagranicznych, a następnie magazynowane w zakładzie produkcyjnym, gdzie znajduje się całe zaplecze produkcyjne pozwalające na doprowadzenie półfabrykatów do wyrobu finalnego.

Na podstawie zamówień od klientów rozpoczynany jest proces produkcyjny; odlewy żeliwne poddawane są wstępnej kontroli wizualnej i po zaakceptowaniu wykonywane są próby ciśnieniowe na specjalnie do tego zbudowanych maszynach. Po pozytywnym teście na ciśnienie odlewy poddawane są obróbce mechanicznej wykonywanej na tokarkach, frezarkach i wiertarkach. W przypadku realizacji dużych i pilnych zamówień dodatkowo przedsiębiorstwo korzysta z obróbki mechanicznej w firmach zewnętrznych (zleca podwykonawcom). Następnym etapem produkcji jest czyszczenie kształtek na śrutownicach i przygotowanie powierzchni kształtek do malowania. Po śrutowaniu kształtki są ponownie poddane przeglądowi i oceniane pod kątem gładkości powierzchni w celu wyeliminowania wyrobów nie spełniających wymagań jakościowych. Odlewy zaakceptowane co do jakości, w kolejnym etapie przesuwane są do malarni proszkowej w celu pomalowania farbą epoksydową lub są cementowane wewnątrz i malowane natryskowo na zewnątrz, w zależności od zamówienia i indywidualnych wymogów klienta. Następnie po wysuszeniu gotowe już kształtki są metkowane zgodnie z dokumentem produkcyjnym, pakowane zgodnie z zamówieniami i przygotowane do wysyłki do klienta. Transport do klienta dokonywany jest własnymi środkami transportu, zlecany firmom zewnętrznym lub wyroby odbierane są przez samych klientów. Poza kształtkami żeliwnymi, dla poszerzenia oferty i zaspokojenia potrzeb klienta, przedsiębiorstwo zajmuje się również handlem pozostałą armaturą, nabywaną od dostawców krajowych, do której zaliczają się między innymi zasuwy, hydranty, zawory, włazy kanalizacyjne.

Część maszyn i urządzeń stanowiących składniki majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa, używana jest na podstawie umów leasingu. Maszyny te i urządzenia, za zgodą firm leasingowych, zostaną w ramach wkładu zorganizowanej części przedsiębiorstwa przeniesione na podmiot, do którego zostanie wkład wniesiony.

W celu realizacji ww. procesu produkcyjnego podatnik posiada oprogramowanie wykorzystywane w produkcji oraz obsłudze firmy oraz wieloletnie doświadczenie w produkcji kształtek z żeliwa sferoidalnego (know-how). Ponadto podatnik posiada rozpoznawalny na rynku znak towarowy oraz stałą klientelę.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy czynność wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, prowadzonego przez osobę fizyczną, w formie wkładu do nowo utworzonej lub istniejącej spółki komandytowej, powoduje powstanie przychodu podatkowego na moment wniesienia wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dla spółki komandytowej, a tym samym dla wspólnika wnoszącego wkład, będącego komandytariuszem?


Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z przepisem art. 5a pkt 4, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) zorganizowana część przedsiębiorstwa - to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Odpowiadając na postawione pytanie, należy stwierdzić, że czynność wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną w formie wkładu do spółki komandytowej, nie powoduje powstania przychodu podatkowego na moment wniesienia wkładu, dla spółki komandytowej, a tym samym dla wspólnika wnoszącego wkład. Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, a z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi do zapłaty podatku, od osiąganych przez nią dochodów, są jej poszczególni wspólnicy. W przypadku, gdy wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, znajduje tu zastosowanie przepis art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z przepisem art. 28 w związku z art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych rzeczy i prawa wniesione tytułem wkładu lub nabyte przez spółkę w czasie jej trwania, stanowią jej majątek. Zatem, majątek spółki komandytowej w okresie jej trwania traktowany jest jako majątek odrębny od majątku osobistego każdego z wspólników. Ponieważ wkłady wnoszone do spółek osobowych mogą być zwracane w całości lub w części, nie stanowią one trwałego przysporzenia i przyrostu majątku, a jedynie taki trwały i definitywny przyrost majątku mógłby stanowić ewentualny przychód podatkowy. Tym samym, wniesienie wkładu przez wspólnika nie spowoduje przysporzenia majątkowego po stronie spółki, a co za tym idzie - po jego stronie.

Tworzony przez wspólników majątek spółki, stanowi jedynie jej bazę do realizacji celu gospodarczego i wypracowywania zysków w przyszłości. Podobnie w spółkach kapitałowych, do przychodu podatkowego nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Dopiero wypracowany przez spółkę dochód, stanowił będzie dla wspólnika podstawę do opodatkowania, proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku spółki komandytowej.

Ponieważ w przypadku wniesienia, tytułem wkładu do spółki, zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez wspólnika, będącego komandytariuszem nie można mówić o zysku po stronie spółki, a jedynie o jej majątku, wniesione wkłady nie stanowią przychodu po stronie spółki komandytowej i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym u wspólnika wnoszącego wkład.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka osobowa to – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo – akcyjna.

W myśl art. 102 Kodeksu spółek handlowych spółką komandytową jest spółka osobowa, mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - jest producentem najwyższej jakości kształtek z żeliwa sferoidalnego. W związku z rozwojem firmy planowane jest wniesienie aportem wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej lub istniejącej spółki komandytowej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Stosownie do treści art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 28 Kodeksu spółek handlowych majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że majątek spółki komandytowej w okresie jej trwania traktowany jest jako majątek odrębny od majątku osobistego każdego z wspólników. Wkłady wnoszone do spółek osobowych mogą być zwracane w całości lub w części. Wobec tego nie stanowią one trwałego przysporzenia i przyrostu majątku. Wniesienie wkładu przez wspólnika nie powoduje przysporzenia majątkowego po stronie spółki, a tym samym po stronie wnoszącego.

Ustawodawca, regulując w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady opodatkowania wspólników spółek osobowych, nie odniósł się bezpośrednio do skutków podatkowych dla wspólników w przypadku wniesienia wkładów do spółki przez jednego z nich.

Wyżej wymieniona ustawa nie zawiera regulacji, które pozwalałyby na uznanie, że w związku z wniesieniem wkładów do spółki przez jednego ze wspólników po stronie pozostałych wspólników powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponadto wskazać należy, że wartość wniesionego przez inne podmioty wkładu nie jest nieodpłatnym świadczeniem dla pozostałych wspólników, gdyż wynika to z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki komandytowej. Warunkiem powstania takiej spółki jest działanie w sposób oznaczony, np. poprzez wniesienie wkładów, którymi mogą być np. pieniądze bądź aporty w formie niepieniężnej.

Tak więc, wniesienie przez jednego ze wspólników (komandytariusza) wkładu niepieniężnego (aportu), o którym mowa we wniosku do spółki komandytowej nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż wniesienie do spółki komandytowej przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie powoduje w momencie wniesienia tego wkładu u Wnioskodawcy (będącego wspólnikiem tej spółki), powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż czynność ta nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i że nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników lub dla spółki.

Należy również wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postepowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj