Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB3.4511.72.2016.2.GG
z 16 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 1 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 25 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową (pytanie nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), pismem z dnia 8 kwietnia 2016 r., nr 1061-IPTPB3.4511.72.2016.1.GG 1061 -IPTPB3.4511.305.2016.1.GG (doręczonym w dniu 12 kwietnia 2016 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 25 kwietnia 2016 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 19 kwietnia 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Obecnie jest udziałowcem (wspólnikiem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”), z siedzibą w Polsce. W przyszłości ma dojść do przekształcenia Spółki w trybie art. 551 i następnych ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, dalej: „KSH”) w spółkę komandytową.

Zgodnie z art. 552 KSH, Spółka stanie się spółką osobową z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „KRS”) a Spółka zostanie wykreślona bez przeprowadzenia likwidacji. Wszyscy dotychczasowi udziałowcy (osoby fizyczne) Spółki zostaną wspólnikami spółki osobowej. Przysługujący wspólnikom udział kapitałowy w spółce osobowej i udział w jej zysku będą odpowiadały ich udziałom w kapitale zakładowym Spółki. W ramach przekształcenia nie dojdzie do zwiększenia majątku spółki kapitałowej w porównaniu do majątku Spółki, w szczególności żaden ze wspólników nie wniesie w trakcie trwania tego procesu nowych wkładów.

W związku z przekształceniem Spółki w spółkę komandytową żadnemu z udziałowców Spółki nie zostaną wypłacone jakiekolwiek świadczenia. Na dzień przekształcenia Spółka nie będzie posiadała zysków przekazanych na kapitał zapasowy lub rezerwowe, ani niepodzielonych zysków z lat poprzednich. Spółka posiada natomiast na rachunku środki uzyskane w wyniku sprzedaży udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wniesionych uprzednio przez wspólników aportem w ramach tzw. wymiany udziałów, o czym stanowi art. 24 ust. 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: „ustawa o PIT”). Jednakże w wyniku tej transakcji Spółka nie wykazała zysku, ponieważ koszt nabycia tych udziałów był równy przychodowi zrealizowanemu na transakcji zbycia udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka nie osiągnęła dochodu ze wskazanego wyżej tytułu.

Przewidywane jest również, że po przekształceniu Spółki podjęta zostanie decyzja o likwidacji nowo powstałej spółki komandytowej. W związku z tym, w skład majątku likwidowanej spółki komandytowej wchodzić mają m.in. środki pieniężne zgromadzone na rachunku spółki przed przekształceniem oraz wierzytelności z zawartych jeszcze przez Spółkę przed przekształceniem jej w spółkę komandytową umów sprzedaży aktywów Spółki. W momencie sprzedaży swoich aktywów Spółka rozpoznaje przychody należne, a zatem źródłem pochodzenia zarówno środków pieniężnych, jak i wierzytelności z umów sprzedaży będą przychody opodatkowane (po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów) podatkiem dochodowym. Może się również zdarzyć, że Spółka komandytowa udzieliła wspólnikom (w tym Wnioskodawcy) pożyczek finansowanych pieniężnych ze środków pieniężnych otrzymanych w związku z podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym sprzedażą aktywów przez Spółkę.

Sposób podziału majątku spółki komandytowej pomiędzy jej wspólników w przypadku likwidacji zostanie określony w umowie spółki komandytowej. W szczególności umowa ta będzie stanowić, że jeżeli w skład majątku spółki komandytowej w momencie likwidacji będzie wchodziła wierzytelność tej spółki wobec danego wspólnika, to wierzytelność ta w chwili likwidacji będzie przysługiwała wspólnikowi.

Dodać należy, że w przypadku likwidacji spółki komandytowej wygaśnięcie zobowiązania wspólnika wobec spółki z tytułu zaciągniętej pożyczki nastąpi w drodze konfuzji. Za moment wygaśnięcia tego zobowiązania należało będzie uznać moment przekazania przez spółkę komandytową przedmiotowej wierzytelności wspólnikom w ramach ostatniego etapu postępowania likwidacyjnego – podziału majątku spółki osobowej pozostałego po likwidacji pomiędzy wspólników.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca stwierdził, że w spółce komandytowej, która powstanie w wyniku przekształcenia obecnie istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 551 i nast. KSH Wnioskodawca będzie pełnił rolę komandytariusza.

Wszystkie ewentualne przychody i koszty ich uzyskania osiągnięte/poniesione przez spółkę komandytową do momentu jej likwidacji, będą łączone z przychodami i kosztami ich uzyskania osiągniętymi/ponoszonymi przez jej wspólników, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku spółki komandytowej – stosownie do art. 8 ustawy o PIT.

Spółka komandytowa będzie prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę z o.o.

Przedmiotem działalności gospodarczej spółki komandytowej, zgodnie z PKD będzie działalność podstawowa: 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne.

Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy:

  • 64.1.Z Pośrednictwo pieniężne;
  • 64.9.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych;
  • 68.Z Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości;
  • 72.Z Badania naukowe i prace rozwojowe;
  • 73.Z Reklama, badanie rynku i opinii publicznej;
  • 70.Z Działalność firm centralnych (head offices); doradztwo związane z zarządzaniem;
  • 66.Z Działalność wspomagająca usługi finansowe oraz ubezpieczenia i fundusze emerytalne;
  • 64.2.Z Działalność holdingów finansowych;
  • 85.Z Edukacja.

Spółka z o.o. a w konsekwencji spółka komandytowa głównie prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek, która mieści się w zakresie działalności podstawowej – zgodnie z PKD – 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne.

Wierzytelność pożyczkowa, którą otrzyma Wnioskodawca w ramach likwidacji będzie obejmowała należność główną i odsetki.

W dacie złożenia wniosku, w majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest Wnioskodawca (dalej sp. z o.o.) znajdował się pakiet udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w tej innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostały przed datą złożenia wniosku wniesione aportem do sp. z o.o. Jednym z wnoszących ten aport, w ramach tzw. wymiany udziałów, był Wnioskodawca. Następnie sp. z o.o. dokonała sprzedaży części udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz podmiotu trzeciego.

W wyniku dokonanej transakcji sprzedaży udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, sp. z o.o. uzyskała przychód. W wyniku dokonanej sprzedaży udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sp. z o.o. nie wykazała dochodu do opodatkowania, gdyż kosztem uzyskania przychodu sp. z o.o. zgodnie z art. 15 ust. lk ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.) była wartość określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., tj. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce (...) objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością częściowo zostały wykorzystane przez sp. z o.o. w ten sposób, że sp. z o.o. udzieliła Wnioskodawcy pożyczki pieniężnej. Podobne pożyczki zostały udzielone pozostałym wspólnikom sp. z o.o.. Uwzględniając opisane powyżej zdarzenia Wnioskodawca wskazuje, że sp. z o.o. już udzieliła Wnioskodawcy pożyczki a zatem wierzytelność sp. z o.o. względem Wnioskodawcy już istnieje i powstała przed datą przekształcenia w spółkę komandytową.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy przekształcenie Spółki w spółkę komandytową będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego?
  2. Czy w przypadku likwidacji powstałej po przekształceniu spółki komandytowej i wypłaty Wnioskodawcy przypadającej Mu części środków pieniężnych zgromadzonych na jej rachunku bankowym, a także aktywów w postaci części posiadanych przez Spółkę udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy od osób fizycznych?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania nr 1 wniosku, natomiast w zakresie pytania nr 2 wniosku zostanie wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy (po uzupełnieniu), planowane przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego. O powyższym świadczy fakt, że planowane przekształcenie sp. z o.o. w spółkę komandytową dokonane zostanie zgodnie z art. 551 § 1 KSH. Z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia) spółka przekształcana stanie się spółką przekształconą, a Wnioskodawca, jako wspólnik spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stanie się wspólnikiem (komandytariuszem) spółki przekształconej. W wyniku takiego przekształcenia nastąpi tzw. sukcesja uniwersalna, zgodnie z którą wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej przechodzą na spółkę przekształconą, a majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem nowo powstałej spółki.

Na moment przekształcenia Spółka nie będzie posiadała zysków niepodzielonych lub zysków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy z lat poprzednich, nie będzie posiadała również zysku osiągniętego w roku podatkowym, w którym dojdzie do przekształcenia. Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną. Przychód określa się na dzień przekształcenia.

Od tak ustalonego dochodu Wnioskodawcy, jako wspólnika przekształcanej spółki, płatnik (Spółka) zobowiązany jest pobrać podatek w wysokości 19%, o czym stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego, na dzień przekształcenia spółka nie będzie posiadała zysku osiągniętego w toku podatkowym, w którym dojdzie do przekształcenia jak również nie będzie posiadała tzw. niepodzielonych zysków, zysków przekazanych na kapitały inne niż zakładowy (rezerwowy, bądź zapasowe), w konsekwencji w wyniku przekształcenia po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez dyrektorów izb skarbowych działających z upoważnienia Ministra Finansów.

Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2015 r. (znak IPPB4/4511-1275/15-2/MP) stwierdził, że: „powstanie po stronie wspólnika spółki kapitałowej dochodu (przychodu) z tytułu przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową uzależnione jest od istnienia, na moment przekształcenia, niepodzielonych zysków spółki kapitałowej oraz zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy takiej spółki. Wszelkie zyski, które nie zostały podzielone odpowiadają pojęciu „niepodzielone zyski” użytemu w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu na moment przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. (…). Mając na uwadze ww. wyjaśnienia stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym przekształcenie Spółki w Spółkę Osobową wygeneruje u Wnioskodawcy przychód podatkowy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wyłącznie w sytuacji, gdy w bieżącym roku obrotowym Spółki wystąpi zysk, natomiast w przeciwnym razie (tj. w sytuacji, gdy w bieżącym roku obrotowym Spółka na moment przekształcenia nie osiągnie zysku), przekształcenie będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jest prawidłowe – o ile w rzeczywistości Spółka na moment przekształcenia nie będzie posiadała zysków niepodzielonych lub zysków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy z lat poprzednich”.

W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 5 sierpnia 2014 r. (znak: IBPBII/2/415-458/14/HS), który wskazał, że: „(…) skoro na dzień przekształcenia spółka kapitałowa nie będzie posiadała zysków niepodzielonych, to przychód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstanie. W pozostałych przypadkach, kiedy przekształcenie spółek nie będzie się wiązało z otrzymaniem przez udziałowców (wspólników) jakichkolwiek świadczeń – operację przekształcenia należy oceniać jako neutralną podatkowo.

Przekształcenie nie jest bowiem likwidacją podmiotu, majątek spółki przekształcanej nie ulega zwrotowi wspólnikom, lecz staje się majątkiem przekształcanej spółki. Dochodzi zatem tylko do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa – spółka przekształcona dalszą działalność będzie prowadziła jako spółka innego typu. Tym samym u udziałowca (wspólnika) co do zasady nie powstaje zobowiązanie podatkowe”.

Wobec powyższych rozważań Wnioskodawca uznał, że w przedstawionym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) przekształcenie Spółki w spółkę komandytową będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zasady przekształcenia spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm., dalej: KSH). Zgodnie z art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

W myśl przepisu art. 552 KSH, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Na podstawie art. 553 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka innego typu.

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową, w tym zdarzeniu przyszłym komandytową, nie jest więc tożsame z jej likwidacją, lecz jest jej kontynuacją w innej formie prawnej. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione (art. 558 § 2 pkt 3 KSH), a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta (art. 559 § 1 KSH).

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych tzw. sukcesji podatkowej, gdyż kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm., dalej: Ordynacja podatkowa).

Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, że proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego.

Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę osobową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Analizując skutki podatkowe przekształcenia spółek należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, ustawodawca w źródłach przychodów wymienia kapitały pieniężne, natomiast w art. 17 ust. 1 ustawy o PIT wymienia enumeratywnie te przychody.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, przychodem z kapitałów pieniężnych są m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Zgodnie z treścią art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej − w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Innymi słowy przychód (dochód) z tytułu wartości niepodzielonych zysków oraz wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, co wynika wprost z brzmienia cytowanego wyżej przepisu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.

Zatem, w sytuacji przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę komandytową cała wartość niepodzielonych zysków oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce kapitałowej podlega opodatkowaniu na podstawie powyższego przepisu. Pod pojęciem „niepodzielnych zysków”, użytym w powołanym wyżej art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, należy rozumieć wartość niepodzielonych między udziałowców wszelkich zysków spółki kapitałowej, w tym zysku bieżącego oraz niepodzielonych zysków z lat ubiegłych. Wprowadzając bowiem zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz niewypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia w spółki osobowe. Do zbioru tego zaliczyć należy także zyski wypracowane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a nierozdzielone między wspólników, lecz przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy. Warunkiem opodatkowania jest jedynie, aby zyski te nie były podzielone. Powyższe wyjaśnienie oznacza, że jeśli spółka kapitałowa wygeneruje zysk, bez względu na datę jego osiągnięcia, i zysku tego nie podzieli, to w momencie przekształcenia tej spółki w spółkę komandytową zysk ten będzie podlegał opodatkowaniu.

Powstanie po stronie wspólnika spółki kapitałowej dochodu (przychodu) z tytułu przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w spółkę komandytową uzależnione jest od istnienia, na moment przekształcenia niepodzielonych zysków spółki kapitałowej oraz zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy takiej spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Obecnie jest udziałowcem (wspólnikiem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”), z siedzibą w Polsce. W przyszłości ma dojść do przekształcenia Spółki w spółkę komandytową. Spółka stanie się spółką osobową z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „KRS”) a Spółka zostanie wykreślona bez przeprowadzenia likwidacji. Wszyscy dotychczasowi udziałowcy (osoby fizyczne) Spółki zostaną wspólnikami spółki osobowej. Przysługujący wspólnikom udział kapitałowy w spółce osobowej i udział w jej zysku będą odpowiadały ich udziałom w kapitale zakładowym Spółki. W ramach przekształcenia nie dojdzie do zwiększenia majątku spółki kapitałowej w porównaniu do majątku Spółki, w szczególności żaden ze wspólników nie wniesie w trakcie trwania tego procesu nowych wkładów. W związku z przekształceniem Spółki w spółkę komandytową żadnemu z udziałowców Spółki nie zostaną wypłacone jakiekolwiek świadczenia. Na dzień przekształcenia Spółka nie będzie posiadała zysków przekazanych na kapitał zapasowy lub rezerwowe, ani niepodzielonych zysków z lat poprzednich Spółka posiada natomiast na rachunku środki uzyskane w wyniku sprzedaży udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wniesionych uprzednio przez wspólników aportem w ramach tzw. wymiany udziałów, o czym stanowi art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w wyniku tej transakcji Spółka nie wykazała zysku, ponieważ koszt nabycia tych udziałów był równy przychodowi zrealizowanemu na transakcji zbycia udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1k ustawy o p.d.o.p., Spółka nie osiągnęła dochodu ze wskazanego wyżej tytułu.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, na skutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, w spółkę komandytową, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, jeżeli na moment przekształcenia Spółka nie będzie posiadała zysków niepodzielonych lub zysków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy z lat poprzednich, nie będzie posiadała również zysku osiągniętego w roku podatkowym, w którym dojdzie do przekształcenia, to Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do opodatkowania przychodów, na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nie będzie zgodny ze stanem rzeczywistym wydana interpretacja nie będzie chronić Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj