Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/4512-179/15-2/EK
z 29 kwietnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2015 r. (data wpływu 27 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych realizowanych przez Wnioskodawcę świadczeń wykonywanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 lutego 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych realizowanych przez Wnioskodawcę świadczeń wykonywanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. [dalej: Spółka] prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie leasingu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W ramach tej działalności Spółka planuje zawrzeć umowę [dalej: Umowa] z kontrahentem - dostawcą oprogramowania i sprzętu komputerowego [dalej: Kontrahent], na podstawie której będzie nabywać od niego prawo do oddania oprogramowania (software) wraz ze sprzętem komputerowym (hardware) lub bez niego, leasingobiorcy [dalej: Klient].

Umowa zawierać będzie ogólne warunki wskazujące, iż w przypadku podjęcia przez Klienta decyzji, by korzystanie przez niego z oprogramowania (ewentualnie oprogramowania wraz ze sprzętem) przybrało formę leasingu, Kontrahent przeniesie na Spółkę prawo do oddania oprogramowania Klientowi do używania na podstawie umowy leasingu, wraz z prawem do sprzętu komputerowego lub bez niego (w zależności od wyboru Klienta). Warunki wynikające z Umowy będą następnie potwierdzane w odniesieniu do konkretnych Klientów odrębnymi porozumieniami zawieranymi pomiędzy Kontrahentem i Spółką.


W szczególności, transakcja będzie przedstawiać się następująco:

    1. Kontrahent nawiąże współpracę z Klientem zainteresowanym zawarciem umowy leasingu oprogramowania bądź też oprogramowania wraz ze sprzętem komputerowym i zawrze stosowną umowę w tym zakresie.
    2. Na etapie nawiązywania współpracy Kontrahenta z Klientem, Kontrahent wystosuje zapytanie do Spółki co do akceptacji warunków finansowania, które miałoby być udzielone Klientowi w formie leasingu. Jednocześnie, na tym samym etapie Spółka wyrazi zgodę na przeniesienie praw wynikających z umowy zawartej pomiędzy Kontrahentem a tym Klientem na jej rzecz. Spółka będzie zawierać w tym zakresie porozumienie z Kontrahentem, z tym że nie jest wykluczone, iż pomimo wyrażenia akceptacji dla zawarcia umowy leasingu na etapie wstępnych ustaleń z Klientem, formalne podpisanie porozumienia w tym zakresie pomiędzy Kontrahentem a Spółką będzie miało miejsce po zawarciu umowy leasingu pomiędzy Kontrahentem a Klientem.
    3. W efekcie zawartego porozumienia pomiędzy Spółką a Kontrahentem, Spółka nabędzie (i) prawo do oddania oprogramowania Klientowi do używania na podstawie umowy leasingu bądź (ii) prawo do oddania oprogramowania Klientowi do używania na podstawie umowy leasingu oraz prawo do sprzętu komputerowego (jeśli umowa leasingu dotyczy również sprzętu komputerowego). W efekcie to Spółka będzie występować wobec Klienta w roli leasingodawcy i Spółka będzie korzystać z praw przysługujących dotychczas Kontrahentowi na podstawie umowy zawartej przez niego z Klientem.


Umowy leasingu będą zawierane na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji oprogramowania oraz sprzętu komputerowego. Suma ustalonych opłat należnych od Klienta będzie odpowiadać co najmniej wartości początkowej oprogramowania i sprzętu komputerowego, jeżeli on też będzie stanowić przedmiot umowy leasingu. Umowy leasingu zawierać będą zastrzeżenie, że odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej oprogramowania bądź oprogramowania i sprzętu komputerowego, dokonywać będzie finansujący (a więc Spółka).

Po zakończeniu umowy leasingu Klient będzie mieć możliwość nabycia praw do oprogramowania komputerowego wraz ze sprzętem komputerowym lub bez niego, prawo do jego zwrotu bądź też przedłużenia umowy na kolejny okres.


Na podstawie Umowy i każdego z porozumień, Spółka będzie uprawniona do korzystania z oprogramowania komputerowego wyłącznie w celu oddania go do używania osobie trzeciej, tj. Klientowi. Spółce nie będzie przysługiwać prawo do zbycia praw do oprogramowania w momencie zakończenia umowy leasingu (takie prawo pozostanie przy Kontrahencie). W przypadku więc, gdy Klient wybierze opcję wykupu prawa do oprogramowania po zakończeniu umowy leasingu, Kontrahent rozszerzy zakres praw przysługujących Spółce w związku z licencją także o prawo jej zbycia. Spółka obciąży wówczas Klienta wynagrodzeniem z tytułu przedmiotowego świadczenia i dokona rozliczenia transakcji z Kontrahentem.

Z kolei prawo do sprzętu komputerowego będzie przeniesione przez Kontrahenta na Spółkę, z tym że w momencie jego zbycia po zakończeniu umowy leasingu możliwe są dwa warianty: (i) Spółka będzie uprawniona do ustalenia ceny sprzedaży we własnym zakresie, (ii) cena zostanie ustalona przez Kontrahenta, wówczas Kontrahent otrzyma od Spółki zwrot kwoty wynagrodzenia pobranej od Klienta.

W wyniku udzielenia Spółce przez Kontrahenta opisanych uprawnień, Spółce będzie przysługiwać wynagrodzenie od Klienta z tytułu (i) świadczenia usług leasingu oprogramowania oraz sprzętu komputerowego (w przypadkach, gdy Klient zdecyduje się korzystać również z tego sprzętu), (ii) przeniesienia prawa do oprogramowania oraz przeniesienia prawa do sprzętu komputerowego, w przypadku, gdy Klient wybierze opcję wykupu po zakończeniu umowy leasingu. Spółka będzie dokumentować transakcje w powyższym zakresie fakturami.

Transakcje polegające na udzieleniu Spółce przez Kontrahenta prawa do korzystania z oprogramowania komputerowego (licencji) w zakresie pozwalającym na oddanie tego oprogramowania Klientowi do używania, wraz z dostawą sprzętu komputerowego (lub bez niej) na rzecz Spółki, będą dokumentowane przez Kontrahenta fakturami.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy świadczenia realizowane przez Spółkę na podstawie umowy leasingu operacyjnego, tj. czynności polegające na oddaniu Klientowi do używania oprogramowania lub oprogramowania wraz ze sprzętem komputerowym, stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. świadczenie usług?
  2. Czy transakcje polegające na przeniesieniu prawa do oprogramowania komputerowego oraz zbyciu sprzętu komputerowego, jeżeli Klient wybierze opcję wykupu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT po stronie Spółki?
  3. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia od Kontrahenta prawa do korzystania z oprogramowania komputerowego w zakresie niezbędnym do oddania go Klientowi do używania oraz sprzętu komputerowego?
  4. Czy Spółce przysługują wszelkie prawa i obowiązki finansującego (leasingodawcy) związane z oddaniem Klientowi do używania oprogramowania oraz sprzętu komputerowego, o których mowa w pytaniach powyżej, także wówczas, gdy Kontrahent przeniesie na Spółkę prawa wynikające z umowy leasingu już po zawarciu tej umowy z Klientem i przekazaniem mu do używania oprogramowania wraz ze sprzętem komputerowym?

Stanowisko Wnioskodawcy:


  1. Zdaniem Spółki, opisane w zdarzeniu przyszłym świadczenia, które Spółka będzie realizować na rzecz Klienta na podstawie umowy leasingu operacyjnego stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. świadczenie usług.
  2. Jednocześnie, gdy po zakończeniu umowy leasingu, Klient zrealizuje opcję wykupu oprogramowania komputerowego oraz sprzętu komputerowego, powstanie po stronie Spółki obowiązek rozliczenia przedmiotowych transakcji na gruncie podatku VAT.
  3. W ocenie Spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia od Kontrahenta prawa do korzystania z oprogramowania komputerowego w zakresie niezbędnym dla oddania go Klientowi do używania oraz sprzętu komputerowego.
  4. Zdaniem Spółki, przysługują jej wszelkie prawa i obowiązki finansującego (leasingodawcy) związane z oddaniem Klientowi do używania oprogramowania oraz sprzętu komputerowego, o których mowa w pytaniach powyżej, także wówczas, gdy Kontrahent przeniesie na Spółkę prawa wynikające z umowy leasingu już po zawarciu tej umowy z Klientem i przekazaniem mu do używania oprogramowania wraz ze sprzętem komputerowym.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Ad pytania 1 i 2


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Towarami są z kolei rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).


Rzeczami są zaś wyłącznie przedmioty materialne (w tym np. sprzęt komputerowy). Prawo do korzystania z oprogramowania (licencja) nie posiada zaś postaci materialnej. Na gruncie przepisów o podatku dochodowym jest traktowane jako wartość niematerialna i prawna [art . 16b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 74 poz. 397, ze zm.)].

Niemniej jednak, w żadnej z ustaw podatkowych pojęcie licencji nie zostało zdefiniowane. W związku z powyższym zasadne jest odwołanie się do innych gałęzi prawa, które tę materię regulują, w szczególności do ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm., dalej upa).


Art. 1 ust. 2 pkt 1 upa stanowi, iż przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Zgodnie zaś z art. 41 ust. 2 upa umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej ”licencji” obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Art. 50 upa wskazuje natomiast, że odrębne pola eksploatacji stanowią w szczególności:

  1. w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
  2. w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy:
  3. w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt 2 - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

W doktrynie wskazuje się, że „w przepisie art. 41 ust. 2 wyrażona została bardzo istotna dla praktyki obrotu prawami autorskimi norma, według której treść umowy mającej za przedmiot prawa autorskie (niezależnie od tego, czy jest to umowa przenosząca prawo, czy umowa licencyjna) odnosi się tylko do pól eksploatacyjnych, które zostały w niej wyraźnie wymienione” (red. J. Barta, R. Markiewicz; Prawo autorskie i prawa pokrewne. Komentarz., LEX 2011).

Podkreśla się także, że wskazanie pól eksploatacji ma na celu zabezpieczenie podmiotu - twórcy danego utworu, a także nakazuje wyraźne określenie, w jakim zakresie podmiot nabywający licencję ma zamiar ją spożytkować.


Upa wskazuje zatem, że nawet częściowe prawo do korzystania z utworu lub prawa majątkowego (w zakresie określonego pola eksploatacji) oznacza, iż podmiot dysponuje licencją w rozumieniu tych regulacji. Z tego też względu należy uznać, iż w sytuacji opisanej w zdarzeniu przyszłym, tj. gdy Spółka będzie dysponować oprogramowaniem w ten sposób, iż będzie upoważniona do oddania go do używania osobie trzeciej na podstawie umowy leasingu, będziemy mieć do czynienia z licencją w rozumieniu upa.


Powyższe prowadzi zatem do wniosku, że licencja nie spełnia definicji towaru, o której mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Obrót tym prawem (np. w postaci przekazania do korzystania innemu podmiotowi lub jego zbycie) nie będzie więc stanowić dostawy towarów, lecz świadczenie usług na gruncie ustawy o VAT.


Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).


Na podstawie tych regulacji można więc przyjąć, że z usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT będziemy mieli do czynienia, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

  • świadczona jest określona (możliwa do zdefiniowania) usługa - czyli konkretne, zindywidualizowane świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów,
  • usługa ta jest świadczona na rzecz konkretnego, indywidualnie określonego, beneficjenta usługi,
  • istnieje bezpośredni związek między świadczoną usługą i otrzymywanym wynagrodzeniem,
  • świadczenie wynika ze stosunku prawnego łączącego strony oraz wzajemność (ekwiwalentność) świadczeń.


W szczególności należy więc podkreślić, że konstrukcja opodatkowania podatkiem VAT odpłatnego świadczenia usługi opiera się na założeniu istnienia związku pomiędzy wykonanym świadczeniem a odpłatnością za to świadczenie. W ocenie Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym te warunki będą spełnione.


Spółka będzie udostępniać Klientowi w ramach usługi leasingu operacyjnego oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy, w przypadku wyboru tej opcji przez Klienta. Takie prawo będzie jej bowiem przysługiwać na podstawie Umowy zawartej z Kontrahentem, zgodnie z którą Spółka może korzystać z oprogramowania w zakresie niezbędnym do oddania go do używania Klientowi oraz przysługuje jej prawo do sprzętu komputerowego. Powyższe oznacza, że Spółka będzie świadczyć określoną/zdefiniowaną usługę, a więc pierwszy z warunków wskazanych powyżej będzie spełniony.

Co więcej, usługa będzie świadczona na rzecz zdefiniowanego beneficjenta - będzie nim Klient, z którym współpracę nawiąże pierwotnie Kontrahent.


Ponadto, z tytułu świadczonej usługi leasingu, Spółka będzie otrzymywać od Klienta wynagrodzenie. Będzie więc istnieć ekwiwalentność świadczeń. Wstąpienie zaś przez Spółkę w prawa leasingodawcy, poprzez nabycie prawa do oddania oprogramowania do używania Klientowi, będzie potwierdzone porozumieniem zawartym z Kontrahentem.


Przekazując więc Klientowi do używania licencję oraz sprzęt komputerowy na podstawie umowy leasingu, Spółka będzie świadczyć usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.


Natomiast, w przypadku wyboru przez Klienta opcji wykupu sprzętu komputerowego oraz oprogramowania Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia obu transakcji na gruncie podatku VAT, tj. transakcji:

  • zbycia sprzętu komputerowego, w ramach którego dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania sprzętem jak właściciel, a więc będzie mieć miejsce dostawa towarów,
  • przeniesienia dodatkowych praw do oprogramowania, które będzie stanowić świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.

Podobne stanowisko wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 27 września 2013 r. nr IPPP1/443-635/13-2/AP, w której wskazał, w którym momencie należy rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi polegającej na sprzedaży praw do utworów.


Podsumowując, ze względu na istnienie stosunku zobowiązaniowego pomiędzy Spółką a Klientem, Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT z tytułu transakcji obejmujących:

  • świadczenie usług leasingu oprogramowania lub oprogramowania wraz ze sprzętem na rzecz Klienta, świadczenie usług związane z przeniesieniem prawa do oprogramowania komputerowego po zakończeniu umowy leasingu,
  • dostawę towaru - sprzętu komputerowego na rzecz Klienta po zakończeniu umowy leasingu, w przypadku, gdy ten wyrazi chęć jego wykupu.

Ad pytanie 3


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Z przepisu tego wynika zatem, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

    1. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku VAT, oraz
    2. towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane (w całości lub części) do czynności opodatkowanych.


W przedstawionym zdarzeniu przyszłym oba powyższe warunki będą spełnione. Spółka będzie bowiem nabywać od Kontrahenta prawo do korzystania z oprogramowania komputerowego w ściśle zdefiniowanym zakresie oraz nabędzie sprzęt komputerowy. Oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy, bądź też wyłącznie oprogramowanie (w zależności od wariantu wybranego przez Klienta) będą następnie przedmiotem leasingu na rzecz Klienta. Jak wskazano w uzasadnieniu do pytań 1 i 2 czynność oddania w leasing, a następnie ewentualna odprzedaż praw do oprogramowania i sprzętu komputerowego stanowią czynności opodatkowane podatkiem VAT. Będzie więc istnieć bezpośredni związek pomiędzy nabyciem przez Spółkę towaru (sprzętu komputerowego) oraz usługi (licencji - praw do oprogramowania) a czynnościami opodatkowanymi realizowanymi przez Spółkę.

Spółka zaznacza, że prawo do odliczenia podatku naliczonego w poprzednich fazach obrotu stanowi realizację podstawowej zasady konstrukcyjnej podatku VAT - zasady neutralności, wyrażonej w art. 168 Dyrektywy VAT (którego odpowiednikiem jest art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Zasada ta nie została zdefiniowana przez prawodawcę unijnego, jednakże można ją pośrednio wywodzić z brzmienia przepisu art. 1 ust. 2 Dyrektywy VAT. Zasada ta oznacza, że podatek VAT nie powinien obciążać podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, ponieważ nie są oni ostatecznymi odbiorcami nabywanych towarów i usług. Ciężarem podatku VAT powinien być obciążony ostateczny beneficjent, a więc konsument, jako odbiorca towaru lub usługi na ostatnim etapie obrotu gospodarczego.


W świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej [dalej: Trybunał]:

  • „Zgodnie z fundamentalną zasadą leżącą u podstaw systemu VAT (...), podatek VAT ma zastosowanie do każdej transakcji związanej z produkcją lub dystrybucją po odliczeniu podatku VAT, który został pobrany bezpośrednio od transakcji związanych z nakładami. Według utrwalonej linii orzecznictwa, prawo do odliczenia przewidziane w art. 17 i nast. VI Dyrektywy jest integralną częścią systemu VAT i co do zasady nie może podlegać ograniczeniu”- wyrok TSUE sprawie C-409/99 (Metropol).
  • „System odliczeń ma na celu całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od ciężaru podatku VAT podlegającego zapłacie bądź zapłaconego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wspólny system podatku VAT zapewnia zatem całkowitą neutralność działalności gospodarczej, bez względu na cel czy rezultaty tej działalności, pod warunkiem że co do zasady ona sama podlega opodatkowaniu podatkiem VAT” - wyrok TSUE w sprawie C-268/83 (Rompelman).

Podobnie stwierdza Trybunał w innych wyrokach, w tym np. w wyroku w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG) oraz w sprawie C-37/95 (Ghent Coal Terminal) i w orzecznictwie tam powołanym.


Podobne stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 22 grudnia 2011 r. (nr IPPP1/443-1469/11-3/BS), który w odniesieniu do zawarcia umowy licencyjnej potwierdził prawo usługodawcy do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu oprogramowania będącego następnie przedmiotem wskazanej umowy: „Z przepisów Ustawy VAT wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną przez podatnika działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy bezpośrednio, więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. (...)

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, wydatki na nabycie Oprogramowania oraz na nabycie / wytworzenie Znaku towarowego mają bezsprzecznie bezpośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy. Ponieważ usługi licencyjne świadczone przez Wnioskodawcę dotyczyć będą właśnie Oprogramowania oraz Znaku towarowego, bez wcześniejszego poniesienia przez Wnioskodawcę wydatków na ich nabycie / wytworzenie, nie byłoby możliwości świadczenia usług opodatkowanych w opisanym powyżej zakresie”.

Analogiczne wnioski zostały przedstawione w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 października 2014 r. (nr IPPP1/443-951/14-2/JŻ).


W związku z powyższym, w ocenie Spółki, będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawianych na jej rzecz przez Kontrahenta, a dokumentujących (i) przeniesienie określonych w Umowie praw do oprogramowania oraz (ii) praw do sprzętu komputerowego.


Ad pytanie 4


W ocenie Spółki, także w sytuacji, gdy Kontrahent zawrze z nią pisemne porozumienie, na mocy którego przeniesie na nią prawa wynikające z umowy leasingu już po zawarciu tej umowy z Klientem i przekazaniem mu do użytkowania oprogramowania i sprzętu komputerowego, Spółka:

  • wstąpi w prawa Kontrahenta i będzie świadczyć na rzecz Klienta usługi leasingu operacyjnego oprogramowania oraz sprzętu komputerowego,
  • będzie świadczyć usługę związaną z przeniesieniem prawa do oprogramowania komputerowego po zakończeniu umowy leasingu, jeżeli Klient wybierze opcję wykupu,
  • dokona dostawy towaru - sprzętu komputerowego na rzecz Klienta po zakończeniu umowy leasingu, w przypadku, gdy ten wyrazi chęć jego wykupu,
  • będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabycia prawa do oprogramowania oraz sprzętu komputerowego wykazanego na fakturach wystawionych przez Kontrahenta.


W ocenie Spółki, możliwość przeniesienia na nią przez Kontrahenta praw wynikających z umowy leasingu zawartej z Klientem (w tym udzielenie jej prawa do oddania Klientowi oprogramowania do używania na podstawie umowy leasingu), jak również przeniesienie na nią praw do sprzętu komputerowego, już po zawarciu umowy leasingu pomiędzy Kontrahentem, a Klientem nie wpływa w żaden sposób na prawa i obowiązki podatkowe Spółki. W szczególności, Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur wystawionych z tego tytułu przez Kontrahenta, jak również będzie zobowiązana by traktować świadczenia dokonywane przez nią na rzecz Klienta jako czynności opodatkowane VAT.

Jak Spółka wskazała w uzasadnieniu swojego stanowiska w zakresie pytań 1-2, aby można było uznać, iż dany podmiot świadczy usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, powinien zostać spełniony szereg przesłanek, m.in. powinien istnieć związek pomiędzy świadczeniem a otrzymywanym wynagrodzeniem oraz świadczenie powinno wynikać ze stosunku prawnego łączącego strony.

W ocenie Spółki, wskazane warunki będą spełnione również w przypadku zawarcia przez Spółkę porozumienia z Kontrahentem już po zawarciu przez niego umowy leasingu z Klientem. Na mocy porozumienia Spółka wstąpi bowiem w prawa leasingodawcy, które uprzednio przysługiwały Kontrahentowi poprzez nabycie od niego (i) prawa do oddania Klientowi oprogramowania do używania na podstawie umowy leasingu oraz (ii) sprzętu komputerowego (jeśli Klient korzysta również ze sprzętu). Zatem od momentu zawarcia porozumienia to Spółka będzie świadczyć na rzecz Klienta usługi leasingu operacyjnego, zarówno oprogramowania, jak i sprzętu komputerowego.

Skoro więc Spółce na mocy porozumienia będą przysługiwać prawa leasingodawcy, to również po zakończeniu umowy leasingu, jeżeli Klient podejmie decyzję o wykupie oprogramowania oraz sprzętu komputerowego, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu tej transakcji będzie Spółka.


Z tego też względu Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez Kontrahenta, a dokumentujących nabycie przez Spółkę prawa do oddania oprogramowania do używania Klientowi na podstawie umowy leasingu oraz nabycie sprzętu komputerowego. Również bowiem w tej sytuacji będzie istnieć związek pomiędzy nabywanymi towarami/usługami a czynnościami opodatkowanymi realizowanymi przez Spółkę, o którym mowa w art. 86 ust 1 ustawy o VA T.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj