Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-439/13-2/LS
z 21 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.08.2013 r. (data wpływu 22.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca („Spółka” lub „Wnioskodawca”) zamierza podjąć profesjonalną działalność w zakresie m. in. kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, jak również wynajmu i zarządzania nieruchomościami. W związku z obecnymi planami biznesowymi, Spółka zamierza nabyć od innego przedsiębiorcy (dalej: „Zbywca”) Nieruchomość (zdefiniowaną poniżej) wraz z Ruchomościami (zdefiniowanymi poniżej) zwykle znajdującymi się w obrębie Nieruchomości i potrzebnymi do jej prawidłowej obsługi.

Planowane nabycie Nieruchomości przez Wnioskodawcę nastąpi za wynagrodzeniem w ramach umowy sprzedaży (dalej jako: „Transakcja” opisana poniżej). Strony planują przeprowadzić Transakcję w 2013 r.

Zbywca jest użytkownikiem wieczystym czterech sąsiadujących ze sobą działek o numerach ewidencyjnych 1/8, nr 2, nr 3/24 oraz nr 3/27, wszystkie działki, dla której to nieruchomości Sąd prowadzi księgę wieczystą (dalej jako „Działki”).

Działki te są zabudowane budynkiem centrum handlowego połączonego z terminalem autobusowym wraz z niezbędnym wyposażeniem (dalej jako: „Budynek”). Wnioskodawca pragnie wskazać, że Zbywca nabył Działki w 2012 r. w drodze wkładu niepieniężnego obejmującego niezabudowane grunty. Poza Budynkiem, na Działkach znajdują się inne naniesienia m.in. drogi wewnętrzne, część rampy dojazdowej do parkingu zewnętrznego, terminal autobusowy i parking wewnętrzny (znajdujące się na zerowej kondygnacji).

Działki obciążone są służebnościami przesyłu na rzecz przedsiębiorstw kolejowych (spółek T. Sp. z o.o. oraz P. S.A.), które posiadają na tych działkach infrastrukturę nie wykorzystywaną przez Zbywcę (dalej jako: „Infrastruktura sieciowa”). Infrastruktura ta nie należy do Zbywcy, gdyż wchodzi w skład wyżej wymienionych przedsiębiorstw, co wynika z art. 49 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Dodatkowo Zbywca posiada prawo do parkingu (wraz z towarzyszącymi instalacjami mediów i infrastrukturą) wybudowanego nad torami kolejowymi oraz drogi dojazdowej do tego parkingu znajdujących się na działkach gruntu: nr 3/34, nr 3/25 i nr 3/20, do których Zbywcy przysługują służebności gruntowe. Przedmiotowe służebności zostały ustanowione na rzecz Zbywcy, jako użytkownika wieczystego Nieruchomości, przez P. K. S.A. na czas nieoznaczony w akcie notarialnym i ich treścią jest:

Służebność „parkingowa”:

„nieograniczona w czasie służebność gruntowa na nieruchomości objętej KW, z ograniczeniem jej wykonywania do części działek ewidencyjnych o nr 3/20 oraz 3/25, arkusz mapy nr 1, oznaczonych kolorem zielonym na rysunku znajdującym się w Załączniku nr (trzy) do umowy ustanowienia służebności gruntowych (Nieruchomość pod Parking), polegająca na prawie do wybudowania na Nieruchomości pod Parking parkingu wielopoziomowego na około 1000 - 1100 miejsc postojowych, znajdującego się ponad torami kolejowymi, wraz z towarzyszącymi instalacjami mediów i infrastrukturą, szczegółowo opisanego w Załączniku nr 4 (cztery) do ww. umowy służebności (Parking), oraz do używania i pobierania pożytków z Parkingu po jego wybudowaniu, w szczególności do pobierania opłat za miejsca postojowe na Parkingu, jak również do ponoszenia wszelkich kosztów i opłat związanych z użytkowaniem Parkingu, w szczególności kosztów jego utrzymania, oczyszczania, odśnieżania i naprawiania, służebność ta jest odpłatna - w wysokość 76.303,00 zł miesięcznie netto - opłata jest należna od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pozwolenia na użytkowanie Parkingu, ale nie później niż od dnia 01 stycznia 2016 roku i jest waloryzowana na zasadach określonych w umowie ustanowienia służebności”;

Służebność „drogowa”:

„nieograniczona w czasie służebność gruntowa na nieruchomości objętej księgą wieczystą nr KW oraz na nieruchomości objętej księgą wieczystą nr KW, ograniczając jej wykonywanie do części działki 3/20, części działki 3/25 (obie objęte KW), oraz część działki 3/8 (obecnie po podziale dz. 3/8 cała działka 3/34, objęta KW), położonych w P., obręb W., arkusz mapy nr 1, które to części zaznaczone są kolorem niebieskim na rysunku znajdującym się w Załączniku nr 3 umowy ustanowienia służebności gruntowych (Nieruchomość pod Drogę), polegająca na prawie do wybudowania chodników i dróg dojazdowych i prawie przechodu i przejazdu przez chodniki oraz drogi dojazdowe prowadzące do Parkingu znajdujące się na Nieruchomości pod Drogę (łącznie Droga Dojazdowa), w celu zapewnienia stałego i niezakłóconego dostępu do Parkingu, jak również do ponoszenia wszelkich kosztów i opłat związanych z użytkowaniem Drogi Dojazdowej, w szczególności kosztów jej utrzymania, oczyszczania, odśnieżania i naprawiania; służebność ta jest odpłatna - w wysokości 13.697,00 zł netto miesięcznie - opłata jest należna od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pozwolenia na użytkowanie Parkingu, ale nie później niż od dnia 01 stycznia 2016 roku, i waloryzowaną na zasadach określonych w umowie ustanowienia służebności”.

Działki wraz z Budynkiem oraz innymi naniesieniami, będącymi własnością Zbywcy, dalej będą określane łącznie jako: „Nieruchomość”.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż Zbywca zawarł z P. K. w P. S.A. (dalej: „Dzierżawca”) „umowę dzierżawy, umowę najmu oraz przedwstępną umowę sprzedaży” w formie aktu notarialnego (dalej. „Umowa Przedwstępna”). Przedmiotem tej umowy jest dzierżawa gruntu oraz najem części Budynku (zdefiniowanego w tejże umowie jako „Lokal”, a łącznie z tym gruntem jako „Przedmiot Umowy”) przeznaczonych na cele terminala autobusowego.

Zgodnie z paragrafem 13 Umowy Przedwstępnej, Dzierżawcy przez cały Okres Umowy (tj. okres trzydziestu lat rozpoczynający się w dniu wskazanym jako dzień oddania Dzierżawcy Przedmiotu Umowy do użytkowania) przysługuje prawo do zażądania od Zbywcy zawarcia umowy sprzedaży, której przedmiotem będzie prawo własności Lokalu, w zakresie w jakim będzie on miał status samodzielnego lokalu w rozumieniu ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 903) wraz ze związanym z tym prawem udziałem w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, na której zlokalizowany jest Budynek oraz nakładami na Przedmiot Umowy. W ramach wyżej wskazanego udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, na której zlokalizowany jest budynek, Dzierżawcy będzie przysługiwało wyłączne prawo do korzystania z części przedmiotowej nieruchomości zabudowanej terminalem autobusowym, na podstawie zawartej pomiędzy Zbywcą a Dzierżawcą umowy współwłaścicieli dokonującej podziału nieruchomości do korzystania (quoad usum).

W świetle powyższego przed Transakcją może dojść do sprzedaży przez Zbywcę na rzecz Dzierżawcy prawa własności części Budynku (tj. Lokalu) oraz związanej z tym prawem części prawa użytkowania wieczystego Działek, przeznaczonych na cele terminala autobusowego. Okoliczność ta jest poza kontrolą Wnioskodawcy, gdyż zależy ona od decyzji Dzierżawcy lub dalszych ustaleń biznesowych pomiędzy Zbywcą a Dzierżawcą. Jeżeli jednak przed Transakcją doszłoby do zawarcia pomiędzy Dzierżawcą a Zbywcą umowy przyrzeczonej w paragrafie 13 Umowy Przedwstępnej, przedmiotem Transakcji, której Dotyczy niniejszy wniosek byłaby Nieruchomość z wyłączeniem części przeznaczonej pod terminal autobusowy (tj. z wyłączeniem prawa własności Lokalu wraz ze związanym z tym prawem udziałem w prawie użytkowania wieczystego Działek). Jeżeli jednak przed transakcją nie dojdzie do zawarcia pomiędzy Dzierżawcą a Zbywcą umowy przyrzeczonej w paragrafie 13 Umowy Przedwstępnej, przedmiotem Transakcji będzie Nieruchomość obejmująca także Lokal.

Dodatkowo, Zbywca zawarł szereg umów najmu z różnymi najemcami dotyczących wynajmu powierzchni w Budynku. Pierwsze umowy najmu zostały zawarte w lipcu 2011 r. Jednakże pierwsze powierzchnie w Budynku zostały oddane do użytkowania na podstawie tych umów najmu (tj. wydane pierwszym najemcom) w czerwcu 2013 r.

Ponadto, przedmiotem Transakcji będą stanowiące własność Zbywcy ruchomości, zwykle znajdujące się w obrębie Nieruchomości, ale niebędące jej częściami składowymi, ani nie mieszczące się w ww. definicji Budynku, (dalej łącznie określane jako: „Ruchomości”).

Budynek oraz instalacje i naniesienia posadowione na Działkach, a także parking oraz droga, zostały wybudowane przez podmioty trzecie działające na zlecenie Zbywcy.

Planowane jest, iż budowa centrum handlowego zostanie zakończona i centrum handlowe zostanie przekazane do użytkowania oraz otwarte w październiku 2013 r. Do Transakcji dojdzie już po oddaniu inwestycji do użytkowania. W celu umożliwienia właściwego użytkowania Nieruchomości, Zbywca na dzień zbycia Nieruchomości będzie posiadał niezbędne umowy m.in. w zakresie:

  • dostawy gazu;
  • dostawy wody;
  • dostawy energii elektrycznej;
  • obsługi serwisowej;
  • obsługi technicznej;
  • usług ochrony;
  • wywozu nieczystości;
  • konserwacji wind;
  • serwisu terenów zewnętrznych;
  • zarządzania nieruchomością.

Zbywca w celu umożliwienia jego przedsiębiorstwu funkcjonowania korzysta także z:

  • usług księgowych,
  • najmu powierzchni biurowej na własne potrzeby,
  • usług prowadzenia kont bankowych.

Na Działkach została ustanowiona hipoteka w celu zabezpieczenia zobowiązań kredytowych Zbywcy. Stosowny wniosek o wykreślenie hipoteki zostanie złożony bezpośrednio po dokonaniu Transakcji po spłacie zobowiązań kredytowych Zbywcy. Zbywca wybudował Budynek oraz inne naniesienia w celu wykorzystywania ich na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, tj. wynajmu Nieruchomości. Roboty budowlane były prowadzone przez podmioty trzecie działające na zlecenie Zbywcy. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wybudowaniem Budynku, infrastruktury oraz innych naniesień wchodzących w skład Nieruchomości. Wnioskodawca oraz Zbywca są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest obecnym, ani poprzednim najemcą powierzchni w Budynku. W ramach transakcji Zbywca przeniesie na Wnioskodawcę Nieruchomości (tj. Działki, Budynek oraz inne naniesienia) oraz Ruchomości.

W wyniku umowy sprzedaży Wnioskodawca wstąpi z mocy prawa (na podstawie art. 678 par. 1 Kodeksu cywilnego) w prawa i obowiązki wynikające z umów najmu dotyczących powierzchni komercyjnej centrum handlowego zawartych przez Zbywcę z najemcami oraz umowy dzierżawy. W przypadku, gdyby na dzień transakcji Zbywca posiadał umowy najmu, jednak nie wydał jeszcze lokali poszczególnym najemcom, a w konsekwencji ktoś mógłby spróbować zakwestionować, że umowy najmu przeszły na Wnioskodawcę z mocy prawa, możliwe jest, iż dojdzie do cesji praw z takich umów ze Zbywcy na Spółkę.

W ramach umowy sprzedaży dojdzie do przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy związanych z Nieruchomością m.in.: praw i obowiązków z zabezpieczeń dostarczonych przez najemców (w tym gwarancji bankowych i kaucji zabezpieczających), jak również praw do dokumentów dotyczących tych zabezpieczeń, praw z gwarancji jakości i rękojmi dotyczących robót budowlanych i praw z zabezpieczeń gwarancji dotyczących takich robót, majątkowych praw autorskich oraz praw zależnych do projektów sporządzonych na podstawie umów z architektami, prawnej i technicznej dokumentacji dotyczącej Nieruchomości oraz praw do nazwy galerii handlowej.

W ramach Transakcji Wnioskodawca nabędzie związane z prawem użytkowania wieczystego Nieruchomości prawa wynikające ze służebności gruntowych przysługujące każdoczesnemu użytkownikowi wieczystemu. Będzie to konsekwencją nabycia Działek. Należy zauważyć, iż z punktu widzenia prawa cywilnego służebności te nie mogą być przedmiotem odrębnych transakcji, gdyż przysługują one każdoczesnemu użytkownikowi wieczystemu (tzn. prawa ze służebności nie mogłyby zostać zbyte w ramach odrębnych od zbycia Nieruchomości transakcji).

W związku z powyższym, wynagrodzenie Zbywcy za nakłady poczynione na służebnościach będzie uwzględnione w cenie sprzedaży przedmiotu Transakcji.

Umowa zbycia pomiędzy Zbywcą i Wnioskodawcą będzie regulowała mechanizm rozliczenia pomiędzy tymi podmiotami czynszów najmu i opłat eksploatacyjnych należnych od najemców.

Jednocześnie zgodnie z intencją stron, Zbywca nie przeniesie na Wnioskodawcę:

  • wszystkich praw i obowiązków związanych z umowami dotyczącymi obsługi Nieruchomości,
  • umów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Zbywcy dotyczących m.in.: usług księgowych, najmu powierzchni biurowej,
  • należności Zbywcy (w tym ewentualnych należności związanych z czynszem za wynajem Nieruchomości powstałych przed Transakcją),
  • rachunków bankowych,
  • środków pieniężnych zdeponowanych na rachunku Zbywcy,
  • zobowiązań Zbywcy (w szczególności zobowiązań z tytułu kredytu),
  • nazwy przedsiębiorstwa Zbywcy,
  • ksiąg Zbywcy,
  • know-how Zbywcy.

W ramach umowy sprzedaży nie dojdzie do przejścia pracowników Zbywcy na Wnioskodawcę w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy), gdyż Zbywca nie zatrudnia pracowników.

Nieruchomość nie jest i nie będzie wyodrębniona organizacyjnie w strukturze Zbywcy na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze; nie stanowi i nie będzie stanowić ona także oddziału Zbywcy ujawnionego w KRS. Zbywca w ramach kontynuowania działalności po Transakcji będzie w szczególności spłacał zobowiązania oraz będzie dochodzić swoich należności, jak również pozostanie stroną wskazanych wyżej umów nieprzenoszonych na Wnioskodawcę (aż do ich ewentualnego rozwiązania).

Część Budynku oraz budowli na dzień Transakcji będzie już oddana najemcom do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu - będzie już zatem przedmiotem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, a pozostała część nie będzie jeszcze przedmiotem pierwszego zasiedlenia. Do pierwszego zasiedlenia w odniesieniu do tej części Budynku lub budowli dojdzie dopiero w dniu Transakcji. Na dzień Transakcji, w odniesieniu do budynku, budowli lub ich części będących przedmiotem Transakcji, które były już wcześniej przedmiotem pierwszego zasiedlenia, upłynie okres krótszy niż 2 lata od ich pierwszego zasiedlenia.

Wnioskodawca będzie używać Nieruchomości w celu wykonywania czynności opodatkowanych VAT (głównie świadczenia opodatkowanych VAT usług najmu).

W stosunku do konsekwencji planowanej Transakcji w zakresie podatku VAT z analogicznym wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego do działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wystąpi również Zbywca (spółka P. C. C. 1).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w zakresie poniższych pytań:

  1. Czy przedmiotem Transakcji będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 i art. 2 pkt 27e ustawy o VAT...
  2. Czy dostawa w ramach Transakcji budynku, budowli lub ich części, w stosunku do których nie upłynęły 2 lata od ich pierwszego zasiedlenia, będzie podlegała obligatoryjnemu opodatkowaniu VAT...
  3. Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem przedmiotu Transakcji...
  4. Czy sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 20.11.2013 r. została wydana interpretacja indywidualna Nr IPPP3/443-775/13-2/IG.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Sprzedaż przedmiotu Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na fakt, że dostawa będzie podlegać obowiązkowemu opodatkowaniu VAT i nie będzie zwolniona z VAT.

Art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, obejmujący m.in. umowy sprzedaży. Podatkowi podlegają też zmiany umowy sprzedaży, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W świetle powyższego, z uwagi na fakt, że dostawa przedmiotu Transakcji przez Zbywcę na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegać obligatoryjnemu opodatkowaniu VAT zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, umowa sprzedaży Nieruchomości oraz Ruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży – wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca („Spółka” lub „Wnioskodawca”) zamierza podjąć profesjonalną działalność w zakresie m. in. kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, jak również wynajmu i zarządzania nieruchomościami. W związku z obecnymi planami biznesowymi, Spółka zamierza nabyć od innego przedsiębiorcy (dalej: „Zbywca”) Nieruchomość (zdefiniowaną poniżej) wraz z Ruchomościami (zdefiniowanymi poniżej) zwykle znajdującymi się w obrębie Nieruchomości i potrzebnymi do jej prawidłowej obsługi. Planowane nabycie Nieruchomości przez Wnioskodawcę nastąpi za wynagrodzeniem w ramach umowy sprzedaży (dalej jako: „Transakcja” opisana poniżej). Strony planują przeprowadzić Transakcję w 2013 r. Zbywca jest użytkownikiem wieczystym czterech sąsiadujących ze sobą działek o numerach ewidencyjnych 1/8, nr 2, nr 3/24 oraz nr 3/27, wszystkie działki w obrębie W., dla której to nieruchomości Sąd prowadzi księgę wieczystą (dalej jako „Działki”). Działki te są zabudowane budynkiem centrum handlowego połączonego z terminalem autobusowym wraz z niezbędnym wyposażeniem (dalej jako: „Budynek”). Wnioskodawca pragnie wskazać, że Zbywca nabył Działki w 2012 r. w drodze wkładu niepieniężnego obejmującego niezabudowane grunty. Poza Budynkiem, na Działkach znajdują się inne naniesienia m.in. drogi wewnętrzne, część rampy dojazdowej do parkingu zewnętrznego, terminal autobusowy i parking wewnętrzny (znajdujące się na zerowej kondygnacji). Działki obciążone są służebnościami przesyłu na rzecz przedsiębiorstw kolejowych (spółek T. Sp. z o.o. oraz P. S.A.), które posiadają na tych działkach infrastrukturę nie wykorzystywaną przez Zbywcę (dalej jako: „Infrastruktura sieciowa”). Infrastruktura ta nie należy do Zbywcy, gdyż wchodzi w skład wyżej wymienionych przedsiębiorstw, co wynika z art. 49 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Dodatkowo Zbywca posiada prawo do parkingu (wraz z towarzyszącymi instalacjami mediów i infrastrukturą) wybudowanego nad torami kolejowymi oraz drogi dojazdowej do tego parkingu znajdujących się na działkach gruntu: nr 3/34, nr 3/25 i nr 3/20, do których Zbywcy przysługują służebności gruntowe. Przedmiotowe służebności zostały ustanowione na rzecz Zbywcy, jako użytkownika wieczystego Nieruchomości, przez P. K. S.A. na czas nieoznaczony w akcie notarialnym. Działki wraz z Budynkiem oraz innymi naniesieniami, będącymi własnością Zbywcy, dalej będą określane łącznie jako: „Nieruchomość”.

W interpretacji indywidualnej z dnia 20.11.2013 r. Nr IPPP3/443-775/13-2/IG dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: „(…) dostawa w ramach transakcji budynku, budowli lub ich części, w stosunku do których nie upłynęły 2 lata od ich pierwszego zasiedlenia, będzie podlegała obligatoryjnemu opodatkowaniu podatkiem VAT, ze względu na niespełnienie warunków zwolnień wynikających z cyt. art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy. Jednocześnie, mając na uwadze, że sprzedaż budynków, budowli lub ich części będzie podlegała opodatkowaniu dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynki, budowle są położone, nie będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy, tą samą stawką podatku VAT, jaką będą opodatkowane budynki, budowle lub ich części, opodatkowana będzie także dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym są one położone.”

Zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj