Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-399/13-4/MK1
z 21 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21.05.2013 r. (data wpływu 28.05.2013 r.) oraz piśmie z dnia 08.07.2013 r. (data wpływu 10.07.2013 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB2/415-399/13-2/MK1 z dnia 02.07.2013 r. (data odbioru 03.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE




W dniu 28.05.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


W latach 2007-2009, będąc rezydentem podatkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, i pracując w spółce mającej wyłączną siedzibę w tym państwie Wnioskodawca otrzymał pewną liczbę opcji na udziały w wyżej wymienionej spółce. W czerwcu 2010 roku spółka podpisała umowę sprzedaży części udziałów z funduszem venture capital wskutek czego wszystkie posiadane przez Wnioskodawcę opcje zostały wykupione i zamienione na udziały w przedsiębiorstwie. Połowa udziałów została natychmiast sprzedana, a druga połowa przekształcona w udziały w nowo utworzonej, nienotowanej na giełdzie, grupie spółek (spółka pierwotna i fundusz venture capital).

W styczniu 2012 roku Wnioskodawca zapłacił Her Majesty’s Inland Revenue and Customs podatek od zysków majątkowych (the capital gains tax) od przychodu ze zbycia połowy udziałów za gotówkę, a także, z góry, podatek na poczet przyszłego zysku ze zbycia drugiej połowy udziałów obliczony od wysokości ich nominalnej wartości w momencie objęcia.


Posiadane udziały Wnioskodawca chciałby sprzedać będąc już rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polski.


Pismem z dnia 02.07.2013 r. Nr IPPB2/415-399/13-2/MK1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków wniosku poprzez:

  • wskazanie czy spółka (grupa spółek), której udziały posiada Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej,
  • wskazanie czy udział wartości nieruchomości w majątku spółki (grupy spółek), w której Wnioskodawca posiada udziały wynosi co najmniej 50%, oraz czy majątek ten jest położony na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 03.07.2013 r.


Pismem z dnia 08.07.2013 r. (data nadania 08.07.2013 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie.


W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż Spółka, której udziały Wnioskodawca posiada jest rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Udział wartości nieruchomości w majątku spółki wynosi poniżej 50 %. Majątek spółki jest położony na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy w przypadku sprzedaży posiadanych udziałów, jako rezydent podatkowy Polski, Wnioskodawca będzie miał obowiązek rozliczyć należny podatek z tego tytułu w Polsce w wysokości 19% uzyskanego dochodu pomniejszony o kwotę podatku należnego zapłaconego w Anglii?
  2. Czy Wnioskodawca słusznie zakłada, że jeśli zbycie udziałów nastąpi w czasie kiedy Wnioskodawca będzie rezydentem podatkowym Polski, to całkowita kwota podatku od zysków majątkowych (thee capital gains tax) należna do zapłacenia HMRC w Wielkiej Brytanii będzie nie wyższa niż 10% kwoty uzyskanej ze zbycia udziałów nawet, jeśli stawka tego podatku według aktualnego taryfikatora będzie wyższa?
  3. Po jakim kursie należy przeliczyć kwotę podatku zapłaconego w funtach szterlingach na kwotę do odliczenia w złotówkach?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w przedsiębiorstwie jako rezydent podatkowy Polski powstanie obowiązek zapłacenia podatku od dochodów kapitałowych w Polsce. Ponieważ udziały dotyczą przedsiębiorstwa niemającego siedziby w Polsce i zostały objęte w momencie kiedy Wnioskodawca był rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii powstanie również obowiązek zapłacenia podatku od zysków majątkowych w Zjednoczonym Królestwie.

Według art. 10 ust. 2 pkt b Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, wysokość podatku należnego do zapłaty w Wielkiej Brytanii z tytułu uzyskania przychodu ze zbycia papierów wartościowych nie może przekroczyć 10% kwoty brutto przychodu.

Zgodnie z art. 30b ustęp 5c podatek od przychodów zapłacony w Wielkiej Brytanii podlega odliczeniu od kwoty podatku należnego do zapłacenia w kraju, którego jest się rezydentem podatkowym.

Według art. 22 ust. 2 pkt b wyżej wymienionej Konwencji, będzie możliwe odliczenie od podatku należnego w Polsce kwoty podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z art. 11a ustęp 1 wartość zapłaconego podatku w Wielkiej Brytanii przelicza się na PLN wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 4a ww. ustawy, art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w latach 2007-2009, będąc rezydentem podatkowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, i pracując w spółce mającej wyłączną siedzibę w tym państwie Wnioskodawca otrzymał pewną liczbę opcji na udziały w wyżej wymienionej spółce. W czerwcu 2010 roku spółka podpisała umowę sprzedaży części udziałów z funduszem venture capital wskutek czego wszystkie posiadane przez Wnioskodawcę opcje zostały wykupione i zamienione na udziały w przedsiębiorstwie. Połowa udziałów została natychmiast sprzedana, a druga połowa przekształcona w udziały w nowo utworzonej, nienotowanej na giełdzie, grupie spółek (spółka pierwotna i fundusz venture capital). W styczniu 2012 roku Wnioskodawca zapłacił podatek od zysków majątkowych od przychodu ze zbycia połowy udziałów za gotówkę, a także, z góry, podatek na poczet przyszłego zysku ze zbycia drugiej połowy udziałów obliczony od wysokości ich nominalnej wartości w momencie objęcia. Posiadane udziały Wnioskodawca chciałby sprzedać będąc już rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polski. Spółka, której udziały Wnioskodawca posiada jest rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Udział wartości nieruchomości w majątku spółki wynosi poniżej 50 %. Majątek spółki jest położony na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Artykuł 13 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. Nr 250, poz. 1840) reguluje zasady opodatkowania zysków ze sprzedaży majątku (przeniesienia tytułu własności majątku).

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Konwencji zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 niniejszej Konwencji i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Stosownie do art. 13 ust. 2 Konwencji zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności:

  1. udziałów (akcji), innych niż akcje, które są przedmiotem znaczącego i regularnego obrotu na giełdzie, których wartość w całości lub w większej części związana jest bezpośrednio lub pośrednio z majątkiem nieruchomym położonym w drugim Umawiającym się Państwie, lub
  2. udziału w spółce osobowej lub truście, których aktywa składają się głownie z majątku nieruchomego położonego w drugim Umawiającym się Państwie, lub z udziałów (akcji), o których mowa w punkcie a) niniejszego ustępu, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.


Zyski z przeniesienia własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo jednego Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, łącznie z zyskami, które pochodzą z przeniesienia własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (art. 13 ust. 3 Konwencji).

Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności statków morskich lub statków powietrznych eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo tego Państwa lub majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków morskich lub statków powietrznych, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (art. 13 ust. 4 Konwencji).

Zgodnie z art. 13 ust. 5 Konwencji zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2, 3 i 4 niniejszego artykułu podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Udział wartości nieruchomości w majątku spółki, której udziały Wnioskodawca zamierza sprzedać wynosi poniżej 50 %, a zatem majątek Spółki nie będzie się składał ani bezpośrednio ani też pośrednio z majątku nieruchomego, w związku z czym nie będzie miał zastosowania art. 13 ust. 2 Konwencji.


Mając powyższe na uwadze w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 5 Konwencji, zgodnie z którym dochód ten opodatkowany będzie wyłącznie w Polsce.

W sytuacji, kiedy zgodnie z Konwencją dochód podlega opodatkowaniu tylko w jednym państwie (w tym przypadku w państwie rezydencji) nie zachodzi sytuacja podwójnego opodatkowania, zatem nie znajduje zastosowania przewidziana w Konwencji metoda unikania podwójnego opodatkowania. W związku z powyższym Wnioskodawca nie będzie miał możliwości zastosowania art. 22 ust. 2 pkt b Konwencji, zgodnie, z którym jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11, 12 lub 13 niniejszej Konwencji, mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu lub zysków majątkowych tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód lub zyski majątkowe uzyskane w Zjednoczonym Królestwie.

Zatem Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii, gdyż zgodnie z art. 13 ust. 5 Konwencji dochód ze sprzedaży udziałów Wnioskodawcy opodatkowany będzie wyłącznie w Polsce.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Przy ustalaniu wartości przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (akcji), zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ww. ustawy.


Art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Sposób opodatkowania tychże dochodów określa art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 - osiągnięta w roku podatkowym.

Ustalając koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną należy odwołać się zawsze do sposobu nabycia tych zbywanych udziałów i ustalić je odpowiednio na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 30b ust. 5 ww. ustawy stanowi, iż dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (na zasadach ogólnych według skali podatkowej) oraz w art. 30c (tzw. podatek liniowy z działalności gospodarczej).

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 cyt. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, wskazać należy, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 5 Konwencji, zgodnie z którym dochód ze sprzedaży udziałów opodatkowany będzie wyłącznie w Polsce. Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia posiadanych udziałów będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowaną stawką w wysokości 19% zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy.


Wobec powyższego udzielenie odpowiedzi na zadane we wniosku pytania Nr 2 i 3 stało się bezprzedmiotowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj