Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-878/12/WN
z 23 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-878/12/WN
Data
2012.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opłata
zadatek
zaliczka


Istota interpretacji
#61485; opodatkowanie opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej,#61485; powstania obowiązku podatkowego.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2012r. (data wpływu 24 sierpnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe – w zakresie opodatkowania opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej,
  • nieprawidłowe - w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie opodatkowania opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej oraz powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) zamierza wznowić działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na organizowaniu procesu realizacji inwestycji budowlanych tj. budowie, a następnie sprzedaży lokali mieszkalnych bądź usługowych i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku takiej działalności zdarzać się będą sytuacje, iż przed zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży lokali, w tym obecnie umowy deweloperskiej w rozumieniu ustawy z 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz ostatecznej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, Spółka będzie zawierać tzw. umowy rezerwacyjne. W ramach umowy o rezerwację Spółka zobowiąże się wobec Klienta do dokonania rezerwacji określonego lokalu na czas oznaczony oraz do zawarcia w przyszłości z Klientem umowy deweloperskiej o określonej treści, w tym zawierającej również ustalenie ceny za przedmiot sprzedaży, a ten zobowiąże się do zapłaty na rzecz Spółki opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z postanowieniami umowy rezerwacyjnej, nie zawarcie umowy deweloperskiej w oznaczonym terminie będzie skutkowało tym, iż umowa rezerwacyjna wygaśnie bez potrzeby składania odrębnych oświadczeń. Ponadto, zobowiązanie Spółki do zawarcia umowy deweloperskiej wygaśnie, jeżeli rezerwujący nie wystąpi w określonym terminie z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy deweloperskiej. Z umowy rezerwacyjnej będzie wynikało też, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej lub umowy deweloperskiej Spółka zaliczy kwotę opłaty rezerwacyjnej w całości na poczet przedmiotu rezerwacji - lokalu będącego przedmiotem transakcji - pomniejszając tym samym wysokość wpłaty należnej Spółce z tytułu zapłaty ceny w związku z zawarciem umowy. W razie rezygnacji lub nieprzystąpienia do zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej w określonym terminie Spółka dokona zwrotu Klientowi opłaty rezerwacyjnej.

Celem pobierania przez Spółkę opłat rezerwacyjnych będzie uzyskanie przez Spółkę informacji, co do zainteresowania Klienta jej ofertą.

Jednocześnie kwota pobranej opłaty rezerwacyjnej będzie Klientowi zwracana, gdy w ostateczności z różnych przyczyn, leżących bądź po stronie Spółki, bądź po stronie Klienta, nie dojdzie do zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej. W tym znaczeniu opłata rezerwacyjna nie będzie też kaucją na poczet ewentualnej kary umownej w związku z odstąpieniem od umowy z winy Klienta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Wątpliwości Spółki dotyczą potwierdzenia, że w dacie otrzymania od Klientów opłat rezerwacyjnych, na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, po stronie Spółki nie powstanie z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku VAT...
  2. Spółka wnosi też o potwierdzenie, że w związku z otrzymanymi od Klientów wpłatami tytułem uiszczenia opłaty rezerwacyjnej, obowiązek podatkowy w VAT powstanie w dacie, kiedy zgodnie z zawartymi umowami zostaną one zaliczone na poczet zapłaty ceny za będący przedmiotem transakcji lokal...

Zdaniem Wnioskodawcy,

  1. W ocenie Spółki, w dacie otrzymania od Klientów opłat rezerwacyjnych, na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, po stronie Spółki nie powstanie z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku VAT.
  2. Zdaniem Spółki, w związku z otrzymanymi od Klientów wpłatami tytułem uiszczenia opłaty rezerwacyjnej, obowiązek podatkowy w VAT powstanie w dacie, kiedy zgodnie z zawartymi umowami zostaną one zaliczone na poczet zapłaty ceny za będący przedmiotem transakcji lokal.

Ad. 1)

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054; dalej jako: ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże aby dana czynność (dostawa towarów czy też usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą (dostawą), a otrzymanym świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

W myśl art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy więc mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie. Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. Tak więc, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie (za Dyrektorem Izby Skarbowej w Warszawie, interpretacja indywidualna z 31 maja 2011r., sygn. IPPP1-443-478/11-4/MP).

Takiego związku nie ma w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym sprawy. Spółka otrzyma od Klienta wpłatę tytułem opłaty rezerwacyjnej, ale w przypadku zawarcia pomiędzy Stronami umowy przedwstępnej/deweloperskiej otrzymana przez Spółkę wpłata zaliczana zostanie na poczet zapłaty ceny za przedmiot transakcji - lokal mieszkalny bądź użytkowy. W takim przypadku nie istnieje więc związek pomiędzy wpłatą tytułem opłaty rezerwacyjnej a jakimkolwiek świadczeniem ze strony Spółki. Związek taki występuje dopiero pomiędzy ostatecznym zaliczeniem (otrzymaniem) tej wpłaty na poczet zapłaty ceny za lokal mieszkalny.

Spółka chciałaby też zaznaczyć, iż związek taki nie występuje pomiędzy opłatą rezerwacyjną a faktem powstrzymania się przez Spółkę ze sprzedażą określonego w umowie rezerwacyjnej lokalu. Związek taki jest tu jedynie iluzoryczny. Przede wszystkim należy zauważyć, że ostatecznie w żadnym z możliwych przypadków Spółka za takie powstrzymanie się nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia. W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej wartość opłaty rezerwacyjnej zaliczana jest na poczet wynagrodzenia za zbywany lokal. W przypadku natomiast gdy pomiędzy Stronami nie dojdzie do zawarcia umowy przedwstępnej/ deweloperskiej Spółka zobowiązana jest do zwrotu otrzymanej opłaty rezerwacyjnej Klientowi. W świetle powyższego nie można więc stwierdzić, iż w związku z otrzymaniem tej opłaty Spółka świadczy na rzecz Klienta jakąkolwiek usługę.

W ocenie Spółki i zgodnie z jej zamiarem wpłata otrzymywana tytułem opłaty rezerwacyjnej nie będzie opłatą za świadczenie przez Spółkę usług, ale ma potwierdzać rzeczywiste zainteresowanie Klienta ofertą Spółki i wolę nabycia od Spółki lokalu. Ponieważ w przypadku odstąpienia przez Klienta od umowy rezerwacyjnej i nie zawarcia umowy przedwstępnej/ deweloperskiej Spółka nie zamierza pobierać żadnych kar umownych, potrzebuje potwierdzenia, że Klient faktycznie jest zainteresowany jej ofertą. Takim potwierdzeniem jest pobierana opłata rezerwacyjną. Jest to więc zabezpieczenie Spółki przed zawieraniem przez Spółkę umów rezerwacyjnych z podmiotami, które nie mają rzeczywistej woli nabycia oferowanych przez Spółkę lokali.

Skoro więc otrzymywane przez Spółkę opłaty rezerwacyjne nie wiążą się ze świadczeniem przez Spółkę usług, w związku z ich otrzymaniem Spółka nie jest obowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT, gdyż otrzymanie takiej wpłaty pozostaje poza zakresem regulacji ustawy o VAT.

Ad. 2)

Z przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. Ponadto, zgodnie z art. 19 ust. 11 powołanej ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). W świetle powyższych przepisów, ponieważ z chwilą zawarcia przez Spółkę z Klientem umowy przedwstępnej/deweloperskiej dotychczas wpłacona przez nabywcę kwota tytułem opłaty rezerwacyjnej zostaje zaliczona na poczet zapłaty ceny za zbywany przez Spółkę lokal, należy uznać, iż w tej dacie, dla potrzeb rozliczenia VAT, Spółka otrzyma zaliczkę na poczet dostawy towaru - w konsekwencji w tej dacie Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe - w zakresie opodatkowania opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej,
  • nieprawidłowe - w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 29 ust. 2 cyt. ustawy, w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.

Z przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, zgodnie z art. 19 ust. 10 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

W przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10, otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (art. 19 ust. 15).

Przepisy podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają definicji kaucji. Zgodnie ze znaczeniem słownikowym „kaucja” jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.

Cechą charakterystyczną kaucji jest to, że może ona zostać wykorzystana tylko w ściśle określonym przypadku, tj. w razie niedopełnienia zobowiązania. Zabezpieczenie wykonania umowy, poprzez ustanowienie kaucji ma charakter gwarancyjny, zabezpieczający, co oznacza, iż ustanowiona jest ona na wypadek, gdyby strona umowy, która złożyła kaucję nie wywiązała się z niej. Wówczas druga strona umowy może zaspokoić się ze złożonej kaucji.

Co do zasady kaucja, nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi po zrealizowaniu warunków umowy. Nie jest to otrzymanie części należności, a zatem nie można uznać jej ani za zaliczkę, ani za zadatek, ani tym bardziej za przedpłatę lub ratę.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka zamierza wznowić działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na organizowaniu procesu realizacji inwestycji budowlanych tj. budowie, a następnie sprzedaży lokali mieszkalnych bądź usługowych i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku takiej działalności zdarzać się będą sytuacje, gdy przed zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży lokali, w tym obecnie umowy deweloperskiej w rozumieniu ustawy z 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz ostatecznej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, Spółka będzie zawierać tzw. umowy rezerwacyjne. W ramach umowy o rezerwację Spółka zobowiąże się wobec Klienta do dokonania rezerwacji określonego lokalu na czas oznaczony oraz do zawarcia w przyszłości z Klientem umowy deweloperskiej o określonej treści, w tym zawierającej również ustalenie ceny za przedmiot sprzedaży, a ten zobowiąże się do zapłaty na rzecz Spółki opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z postanowieniami umowy rezerwacyjnej, nie zawarcie umowy deweloperskiej w oznaczonym terminie będzie skutkowało tym, iż umowa rezerwacyjna wygaśnie bez potrzeby składania odrębnych oświadczeń. Ponadto, zobowiązanie Spółki do zawarcia umowy deweloperskiej wygaśnie, jeżeli rezerwujący nie wystąpi w określonym terminie z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy deweloperskiej. Z umowy rezerwacyjnej będzie wynikało też, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej lub umowy deweloperskiej Spółka zaliczy kwotę opłaty rezerwacyjnej w całości na poczet przedmiotu rezerwacji - lokalu będącego przedmiotem transakcji - pomniejszając tym samym wysokość wpłaty należnej Spółce z tytułu zapłaty ceny w związku z zawarciem umowy. W razie rezygnacji lub nieprzystąpienia do zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej w określonym terminie Spółka dokona zwrotu Klientowi opłaty rezerwacyjnej.

Celem pobierania przez Spółkę opłat rezerwacyjnych będzie uzyskanie przez Spółkę informacji, co do zainteresowania Klienta jej ofertą.

Jednocześnie kwota pobranej opłaty rezerwacyjnej będzie Klientowi zwracana, gdy w ostateczności z różnych przyczyn, leżących bądź po stronie Spółki, bądź po stronie Klienta, nie dojdzie do zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej. W tym znaczeniu opłata rezerwacyjna nie będzie też kaucją na poczet ewentualnej kary umownej w związku z odstąpieniem od umowy z winy Klienta.

W świetle powołanych przepisów odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy, czy w dacie otrzymania od Klientów opłata rezerwacyjnych, na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu, należy stwierdzić, że w dacie otrzymania przez Wnioskodawcę opłat rezerwacyjnych, wpłacanych na podstawie ww. umów rezerwacyjnych, opłaty te nie będą stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług a potwierdzać będą jedynie rzeczywiste zainteresowanie Klienta ofertą Wnioskodawcy i wolę nabycia lokalu. W przypadku gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przedwstępnej/ deweloperskiej, czy to z winy Wnioskodawcy czy to z przyczyn leżących po stronie Klienta, Wnioskodawca będzie zwracać otrzymaną opłatę rezerwacyjną. Zatem otrzymana przez Wnioskodawcę opłata rezerwacyjna w dacie jej otrzymania nie wiąże się z wykonaniem przez Wnioskodawcę świadczenia, tym samym nie podlega w dacie jej otrzymania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a w konsekwencji również w tej dacie nie rodzi obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Odnosząc się z kolei do kwestii zawartej w pytaniu nr 2 dotyczącej powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania opłaty rezerwacyjnej należy zwrócić uwagę, że z zawartej umowy rezerwacyjnej będzie wynikało, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej/ deweloperskiej Wnioskodawca zaliczy kwotę opłaty rezerwacyjnej w całości na poczet przedmiotu rezerwacji, pomniejszając tym samym wysokość wpłaty należnej Wnioskodawcy z tytułu zapłaty ceny w związku z zawarciem umowy.

W związku z powyższym w rozpatrywanej sprawie dla ustalenia obowiązku podatkowego należy rozróżnić, że Wnioskodawca będzie zawierać umowy przedwstępne i umowy deweloperskie. Umowa przedwstępna zawierana będzie na sprzedaż lokalu, mającego być przedmiotem sprzedaży. Z kolei umowa deweloperska co do zasady dotyczy świadczenia usług. W związku z zapisem w umowie rezerwacyjnej należy przyjąć, że z chwilą zawarcia przez Wnioskodawcę z zainteresowanym Klientem umowy przedwstępnej/deweloperskiej wpłacona opłata rezerwacyjna zostaje zaliczona w przypadku umowy przedwstępnej na poczet zapłaty ceny lokalu i stanowi w tej dacie część zapłaty (ceny) lokalu mieszkalnego, rodzącą na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o VAT. Przepis ten wiąże powstanie obowiązku podatkowego z momentem zapłaty całości lub części należności z tytułu dostawy towarów (przez którą należy rozumieć wszelkie formy płatności) lokalu. Zatem w odniesieniu do sytuacji, kiedy Wnioskodawca będzie zawierał umowę przedwstępną na dostawę lokalu mieszkalnego obowiązek podatkowy powstanie w dacie zawarcia umowy przedwstępnej, w oparciu o przepis art. 19 ust. 10 ustawy o VAT.

Natomiast w przypadku zawarcia umowy deweloperskiej wpłacona opłata rezerwacyjna stanowić będzie zaliczkę na poczet świadczenia usług w dacie zawarcia tejże umowy deweloperskiej, rodzącą na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy sytuacji, kiedy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi zostanie otrzymana zaliczka na poczet przyszłego świadczenia. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, czyli w przedmiotowej sprawie z chwilą otrzymania zaliczki, za którą przyjąć należy dzień zawarcia umowy deweloperskiej, w oparciu o przepis art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, bowiem w tej dacie opłata rezerwacyjna zostanie przekształcona w zaliczkę na poczet przyszłego świadczenia.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy, że ponieważ z chwilą zawarcia przez Spółkę z Klientem umowy przedwstępnej/deweloperskiej dotychczas wpłacona przez nabywcę kwota tytułem opłaty rezerwacyjnej zostaje zaliczona na poczet zapłaty ceny za zbywany przez Spółkę lokal, należy uznać, że w tej dacie, dla potrzeb rozliczenia VAT, Spółka otrzyma zaliczkę na poczet dostawy towaru – w konsekwencji w tej dacie Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT, należało uznać za nieprawidłowe.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy uznaje się:

  • prawidłowe - w zakresie opodatkowania opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej,
  • nieprawidłowe - w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj