Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LM/434/R-24/2004
z 6 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LM/434/R-24/2004
Data
2004.04.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania --> Zwolnienie nabywcy z zobowiązania


Słowa kluczowe
adnotacja
służebność
ulga
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy przekazanie w formie darowizny, lokalu nabytego w drodze spadku, na rzecz córki (nie bedącej spadkobierczynią) i dalsze w nim zamieszkiwanie potwierdzone ustanowioną dożywotnią służebnością spowoduje utratę ulgi wynikającej z art. 16 ?


Z przedstawionego przez Panią pisma wynika, że korzysta Pani z ulgi art. 16, jednak zamierza Pani przekazać w formie darowizny swój udział w lokalu, odziedziczonym w drodze spadku po zmarłym mężu, na rzecz córki (nie będącej spadkobierczynią) w zamian za nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą i dalsze zamieszkiwanie w przedmiotowym lokalu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów działając w oparciu o przepis art. 14 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.) uprzejmie informuje, że zbycie lokalu mieszkalnego na rzecz córki i dalsze w nim zamieszkiwanie (potwierdzone ustanowioną dożywotnią służebnością), nie powoduje utraty ulgi mieszkaniowej, wynikającej z przepisu art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, którą to ulgę zastosował Organ podatkowy przy wydawaniu decyzji w sprawie spadkowej po zmarłym mężu.

Powyższa ulga z art. 16 może być zastosowana w stosunku do osób, które spełniają następujące wymogi (art. 16 ust. 2):

  1. są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu w Polsce,
  2. nie są właścicielami budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa dom lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat

W wymienionych przesłankach ustawodawca nie zawarł zakazu zbycia nabytego prawa.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że spadkobierczyni przekazując odziedziczone mieszkanie córce, nie traci prawa zachowania omawianej ulgi, o ile dopełni wymóg zamieszkania w tym lokalu (art. 16 ust. 2 pkt. 5 lit. a).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj