Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PP-443-5/04
z 23 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-443-5/04
Data
2004.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
zmiana nomenklatury
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy stawki podatku od towarów i usług na świadczone usługi w zakresie rozprowadzania programów telewizyjnych i radiowych za pośrednictwem sieci kablowych klasyfikowanych wg KU pod symbolem 84.601 „Usługi radia i telewizji”, a w PKWiU pod symbolem 64.20.30-00.00.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu, odpowiadając na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż usługi rozprowadzania programów telewizyjnych i radiowych za pośrednictwem sieci kablowych sklasyfikowane w podbranży 84.601 „Usługi radia i telewizji” obowiązującej do 31 marca 1995 r. Klasyfikacji Usług mieściły się w zakresie usług wymienionych w poz. 9 załącznika Nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), tj. „Usług w zakresie kultury i sztuki” (symbol KU 83-84), w związku z czym świadczenie ich podlegało na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 tej ustawy zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Klasyfikacji tych usług jako zwolnionych od podatku nie zmienił fakt ogłoszenia przez Ministra Finansów w obwieszczeniu z dnia 31 marca 1995 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 231) nowego brzmienia załącznika Nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w związku z wejściem w życie z dniem 1 kwietnia 1995 r. Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przesądzał o tym art. 54 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym do celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w okresie do 31 grudnia 2002 r. stosuje się klasyfikacje statystyczne obowiązujące przed 1 lipca 1997 r. oraz to, że w myśl art. 54 ust. 3 tej ustawy Minister Finansów dokonywał jedynie ogłoszenia załączników z uwzględnieniem nowej nomenklatury, bez możliwości zmiany wysokości opodatkowania dla sprzedaży towarów i usług objętych tymi załącznikami. W związku z powyższym, pomimo iż przedmiotowe usługi zaklasyfikowane według KWiU do grupowania 64.20.30 „Usługi radia i telewizji kablowej” nie były wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy w brzmieniu nadanym powołanym wyżej obwieszczeniem Ministra Finansów korzystały do dnia 31 grudnia 2002 r. ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Od dnia 1 stycznia 2003 r. na mocy przepisu art. 4 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803) obowiązywać zaczęły nowe załączniki do ustawy o podatku od towarów i usług, w tym i załącznik Nr 2 zawierający listę towarów i usług zwolnionych od podatku, sporządzone w oparciu o nomenklaturę Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jak podano w złożonym zapytaniu, według tej klasyfikacji usługi rozprowadzania programów telewizyjnych i radiowych za pośrednictwem sieci kablowych klasyfikowane są w grupowaniu 64.20.30-00.00. Usługi o tym symbolu PKWiU nie zostały wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy w brzmieniu nadanym wyżej powołaną ustawą z dnia 4 grudnia 2002 r., jednakże zgodnie z przepisem art. 6 tej ustawy, w przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy, o której mowa w art. 1, dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienia określone w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002 r.

W świetle powyższego przepisu stwierdzić należy więc, iż zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wprowadzone od 1 stycznia 2003 r. dotyczące nowych oznaczeń towarów i usług wymienionych w załącznikach do tej ustawy nie mogą skutkować opodatkowaniem usług, które przed tą zmianą były ujęte w załączniku Nr 2 do ustawy i korzystały w związku z tym ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Zatem tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu, iż usługi rozprowadzania programów telewizyjnych i radiowych za pośrednictwem sieci kablowych klasyfikowane według PKWiU w grupowaniu 64.20.30-00.00, także po 1 stycznia 2003 roku korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj