Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słubicach
PP-443-2/2004
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-2/2004
Data
2004.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Słubicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kontynuacja działalności przez spadkobierców
następstwo prawne
obowiązki spadkobierców
podatek od nieruchomości
zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Jakie są obowiazki nastepcy prawnego w zakresie podatku VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słubicach na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje, iż:

przepisy art. 6 a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odsprzedane, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 5 cyt. ustawy zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny.

Następca prawny nie jest jednak obowiązany do uiszczenia podatku, o którym mowa w art. 6 a cyt. ustawy. Należy bowiem brać pod uwagę przepis art. 98 i 106 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Przepisy te ustanawiają odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy. Jednakże przepisy te obejmują swoim zakresem tylko te zobowiązania podatkowe, które powstały za życia spadkodawcy. Zobowiązanie w podatku od towarów i usług, które powstaje na podstawie art. 6 a cyt. ustawy jest zobowiązaniem, które zaistnieje dopiero po śmierci spadkodawcy stąd spadkobiercy nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

Należy jednakże zauważyć, że przedmioty w oparciu, o które spadkodawca prowadził działalność gospodarczą (środki trwałe i środki obrotowe) wejdą w skład masy spadkowej, od której winien być pobrany podatek od spadków i darowizn.

Rozpoczynając działalność gospodarczą winien Pan zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2, złożyć właściwemu organowi podatkowemu zgłoszenie rejestracyjne.

W myśl art. 13 a ust. 1 ww. ustawy właściwym organem podatkowym w sprawie rozliczeń podatku jest naczelnik urzędu skarbowego, właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Prowadząc działalność handlową może Pan sprzedawać towary, do których posiada Pan tytuł prawny. Tym samym aby sprzedawać towary będące własnością Pana córki musi Pan posiadać odpowiedni tytuł prawny (umowę kupna sprzedaży, darowizny itp.).

Podatek od nieruchomości jest częścią kwoty należnej z tytułu usługi najmu bez względu na to, czy jest on wyodrębniony z czynszu, czy też nie. Refakturowanie wydatków ściśle związanych z przedmiotem najmu (zarówno lokalu mieszkalnego jak i użytkowego), jako element kalkulacji czynszu, podlega zakwalifikowaniu jako opłata za usługę i opodatkować ją należy podatkiem VAT. Nie istnieje możliwość rozbicia kwoty czynszu na poszczególne składniki, a wynajmujący powinien ustalić wysokość czynszu w taki sposób, aby uwzględnić w nim wszystkie niezbędne koszty. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega bowiem świadczenie usług najmu jako całości. Tym samym w przypadku, gdy obciąża Pan najemcę należnością stanowiącą równowartość podatku od nieruchomości, to kwota ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ stanowi część kwoty należnej z tytułu świadczonej usług.
Kwoty zwracane dzierżawcy z tytułu refundacji kosztów podatku od nieruchomości nie mają już pierwotnego charakteru podatku. Z uwagi na to, że jednostką zobowiązaną do ich uiszczenia był Pan, a nie wydzierżawiający. Tym samym refundacja należności z tytułu podatków miała charakter uzgodnionej umowy dzierżawy między stroną należności z tytułu korzystania z nieruchomości, czyli należności za usługę. Skoro tak to stosownie do wskazanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zatem refundacja wydatków ściśle związanych z przedmiotem najmu, jako element kalkulacji czynszu, podlega zakwalifikowaniu do opłaty za usługę i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj