Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-23/04
z 1 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-23/04
Data
2004.09.01



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
agroturystyka
inwestycje
nakłady
podatek od towarów i usług
pokoje na wynajem
stawki podatku
wytworzenie środka trwałego


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie prowadzę gospodarstwo rolne, na terenie którego buduję dom mieszkalny. Część powierzchni użytkowej tegoż domu – trzy pokoje , łazienka i wc - planuję przeznaczyć na wynajem w ramach prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego . W związku z tym zamierzam poszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o usługi krótkotrwałego zakwaterowania w gospodarstwie wiejskim ( gospodarstwo agroturystyczne ). W tej sytuacji poczynione zakupy inwestycyjne :
1) w zakresie podatku od towarów i usług - będą rozliczane w comiesięcznych dekla-racjach VAT- 7 ;
2) w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – zostaną rozliczone po zakończonej inwestycji .
Pytanie brzmi : - czy opisany wyżej sposób postępowania jest prawidłowy ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 28 lipca 2004r. / data wpływu 02.08.2004r. / w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług wynajmu pokoi gościnnych w ramach gospodarstwa agroturystycznego oraz rozliczania poniesionych w związku z tym nakładów inwestycyjnych – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) wyjaśnia :

Z treści pisma wynika , iż prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz podatkiem od towarów i usług . Jednocześnie prowadzi Pani gospodarstwo rolne , na terenie którego buduje dom mieszkalny .Część powierzchni użytkowej tegoż domu – trzy pokoje , łazienka i wc - planuje przeznaczyć na wynajem w ramach prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego . W związku z tym zamierza Pani poszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o usługi krótkotrwałego zakwaterowania w gospodarstwie wiejskim ( gospodarstwo agroturystyczne ). W tej sytuacji poczynione zakupy inwestycyjne :
1 ) w zakresie podatku od towarów i usług - będą rozliczane w comiesięcznych deklaracjach VAT- 7,
2) w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – zostaną rozliczone po zakończonej inwestycji.
Pytanie brzmi : - czy opisany wyżej sposób postępowania jest prawidłowy ?

W zakresie podatku VAT
Zgodnie z art. 96 ust.12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 , poz. 535 ) jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie , podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od dnia , w którym nastąpiła zmiana . Wymienione przez Panią usługi krótkotrwałego zakwaterowania w gospodarstwie wiejskim / KPWiU 55.23 / wymienione są w załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 140 , a więc opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 41 ust.2 cyt. wyżej ustawy .

Zgodnie z art. 86 ust.1 cyt. Ustawy , zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego . Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług / art. 86 ust. 2 pkt.1 lit.a /.
Na podstawie art. 86 ust.10 pkt. 1 cyt. ustawy o podatku VAT , prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres , w którym podatnik otrzymał fakturę z zastrzeżeniem między innymi ust. 11 i 12 . Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym wyżej , może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za nastepny okres rozliczeniowy / ust.11 / .

Zgodnie natomiast z ust. 12 , w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi , z wyłączeniem przypadków , gdy faktura dokumentuje czynności , od których obowiazek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust.13 pkt. 1, 2, 4, 7, 9-11 – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
Podatnikowi przysługuje również obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych przez niego towarów i usług , nawet jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lecz brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku ( art. 88 ust.1 pkt. 2 cyt. ustawy ) .

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych :
Z przedstawionego przez Panią stanowiska wynika , iż przygotowując pokoje w nowo budowanym budynku mieszkalnym - przeznaczone na wynajem w związku z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego - zostanie wykonany kosztorys obejmujacy zakres robót i niezbędnych materiałów , potrzebnych w celu oddania pokoi do użytkowania wraz z węzłem sanitarnym . Następnie po zakończeniu inwestycji koszty poniesione wg kosztorysu zostaną rozliczone , lecz nie będą wliczone do rozliczenia tzw. Dużej ulgi budowlanej , co oznacza, iż jest to wytworzenie środka trwałego w związku z prowadzoną działalnością w zakresie usług krótkotrwałego zakwaterowania w gospodarstwie wiejskim ( gospodarstwo agroturystyczne ) .

W myśl przepisu art. 22g ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. )za koszt wytworzenia środka trwałego uważa się wartość w cenie nabycia , zużytych do wytworzenia środków trwałych : rzeczowych składników majątku i wykorzystywanych usług obcych , kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych . Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika jego małżonka i małoletnich dzieci , kosztów ogólnych zarządu , kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych , w szczególności odsetek od pożyczek ( kredytów ) i prowizji , z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania.

Zgodnie z art. 22h ust.1 pkt.1 cyt. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych , począwszy od pierwszego miesiąca nastepującego po miesiacu , w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji / wykazu /do końca tego miesiąca , w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością poczatkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji , zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
W tej sytuacji stanowisko Pani zawarte w pismie będzie słuszne , w przypadku gdy dokona Pani poszerzenia prowadzonej dotychczas działalności dospodarczej o usługi krótkotrwałego zakwaterowania w gospodarstwie wiejskim .

Jednak z opisanego stanu wynika , że Pani jako rolnik ma zamiar wynajmować pokoje gościnne w gospodarstwie rolnym w liczbie do 3 pokoi.
Stosownie do przepisu art. 21 ust.1 pkt.43 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14 , poz.176 ze zm. ) wolne od podatku dochodowego sa dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych , w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym , osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób , jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków , a mianowicie :
– najem musi dotyczyć pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych ,
– budynki , w których pokoje przeznaczone są na wynajem , położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym ,
– pokoje są wynajęte osobom przebywającym na wypoczynku ,
– liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5 .
Ponadto informuje się , iż w tej sytuacji wydatki ponoszone na przedmiotową inwestycję podlegają odliczeniu od podatku z tytułu tzw. „ dużej ulgi budowlanej ” .W przypadku odliczenia podatku VAT będzie to wartość netto .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj