Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/14/04
z 9 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/14/04
Data
2004.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
likwidacja działalności
zaprzestanie
zawieszenie działalności gospodarczej
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy zobowiązany jest do zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej w przypadku, gdy przed upływem trzech lat od momentu rozpoczęcia ewidencjonowania, z przyczyn zdrowotnych, zaprzestał prowadzenia działalności, a co za tym idzie i ewidencjonowania na kasie. Likwidacja działalności miała miejsce już po upływie 3 lat od momentu rozpoczęcia ewidencjonowania.


Zgodnie z § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze. zm.) podatnicy obowiązani są do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:
1) zaprzestaną ich używania,
2) zaprzestaną działalności,
3) nastąpi otwarcie likwidacji,
4) zostanie ogłoszona upadłość,
5) nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans,
6) nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.
W świetle powyższego przepisu podatnik, w przypadku m.in. zaprzestania działalności gospodarczej, zobowiązany jest zwrócić odliczone lub zwrócone mu kwoty wydatkowane na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy od dnia rozpoczęcia ewidencji na danej kasie do dnia zaprzestania działalności nie minęły trzy lata.

Wśród okoliczności powodujących obowiązek zwrotu ulgi użyto sformułowania „zaprzestanie użytkowania” lecz nie określono okresu czasu, po którym można mówić o „zaprzestaniu użytkowania”.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu „zaprzestanie używania” oznacza sytuację, kiedy podatnik mimo istnienia obowiązku i dokonywania sprzedaży nie prowadzi ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej.
Nie jest to jednak sytuacja, kiedy z przyczyn obiektywnych (np. brak sprzedaży dla osób fizycznych, choroba podatnika, czy wymówienie lokalu, w którym była prowadzona działalność gospodarcza) podatnik nie ewidencjonuje obrotów (bo ich nie osiąga) za pośrednictwem kasy rejestrującej. Jeśli zatem nie ewidencjonowanie za pośrednictwem kasy było spowodowane – długotrwałą udokumentowaną chorobą, która trwała dłużej niż trzy lata licząc od momentu rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie, a likwidacja działalności była następstwem tej choroby (po upływie owych trzech lat) to tym samym nie zachodzą okoliczności powodujące obowiązek zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy, która została odliczona od podatku należnego.
Jeśli jednak likwidacja działalności nastąpiła przed upływem 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania wówczas obowiązek taki wystąpi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj