Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-3/443/31/HC/2004
z 11 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-3/443/31/HC/2004
Data
2004.10.11



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
opodatkowanie
stawki podatku
świadczenie usług
umowa
zakres usługi


Pytanie podatnika
Czy usługi świadczone przez podatnika w ramach zawartej umowy:
1. Udostępniania zleceniodawcy budynku stanowiącego własność zleceniobiorcy,
2. Udzielania zleceniodawcy pomocy w prowadzonej przez niego działalności, polegającej na wyprawianiu skór zwierząt futerkowych, w czynnościach techniczno-księgowych i administracyjnych,
3. Świadczenia usług o charakterze warsztatowym i transportowym,
4. Udzielania pomocy w kontaktach z osobami trzecimi pozostającymi ze zleceniodawcą w stosunkach gospodarczych, w badaniu rynku w zakresie nowych technologii dotyczących wyprawiania skór,
5. Podejmowania działań zmierzających do zapewnienia rozwoju gospodarczego zleceniodawcy
należy opodatkować odrębnie czy też łącznie?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka w dniu 31 grudnia 2003 r. zawarła umowy o współpracę. Zgodnie z ich treścią pytający jest zleceniobiorcą, który w ramach świadczonych usług zobowiązuje się do:

  1. Udostępniania zleceniodawcy budynku stanowiącego własność zleceniobiorcy,
  2. Udzielania zleceniodawcy pomocy w prowadzonej przez niego działalności, polegającej na wyprawianiu skór zwierząt futerkowych, w czynnościach techniczno-księgowych i administracyjnych,
  3. Świadczenia usług o charakterze warsztatowym i transportowym,
  4. Udzielania pomocy w kontaktach z osobami trzecimi pozostającymi ze zleceniodawcą w stosunkach gospodarczych, w badaniu rynku w zakresie nowych technologii dotyczących wyprawiania skór,
  5. Podejmowania działań zmierzających do zapewnienia rozwoju gospodarczego zleceniodawcy.

Określone w niniejszych umowach obowiązki zleceniobiorcy nie uchybiają prawu zleceniodawcy do samodzielnego wykonywania czynności wskazanych w umowach.

Zakres świadczonych usług obejmuje w szczególności:

  1. Udostępnianie zleceniodawcy stanowiących własność zleceniobiorcy maszyn, urządzeń i sprzętów gospodarskich oraz środków transportu, które mogą być wykorzystywane do prowadzonej przez niego działalności (usługi transportowe),
  2. Świadczenie usług warsztatowych, w szczególności poprzez wykonywanie wszelkich napraw maszyn, urządzeń i sprzętów po dokonaniu zawiadomienia o zaistnieniu takiej konieczności przez zleceniodawcę,
  3. Zapewnianie paliwa i części zamiennych do maszyn, urządzeń i sprzętów,
  4. Zapewnianie materiałów pomocniczych do wyprawiania skór, np. środków chemicznych,
  5. Prowadzenie rekrutacji podatników do pracy sezonowej przy wyprawianiu skór,
  6. Udostępnianie do korzystania z posiadanej przez zleceniobiorcę infrastruktury biurowej, między innymi pomieszczeń biurowych, wyposażenia biura, w tym mebli biurowych, komputerów wraz z oprogramowaniem, monitorów, drukarek komputerowych,
  7. Prowadzenie obsługi biurowej i administracyjnej zleceniodawcy, przy pomocy zatrudnianych przez zleceniobiorcę pracowników,
  8. Doradztwo w sprzedaży, kontakty z nabywcani produktów i usługobiorcami zleceniodawcy, obsługa klientów zleceniodawcy,
  9. Pomoc w prognozowaniu,
  10. Pomoc w przygotowywaniu materiałów promocyjnych, badanie rynku i informacje dotyczące popytu, trendów sprzedaży, konkurencji, udziałów rynku,
  11. Koordynacja rynku i jego sondaż,
  12. Nawiązywanie kontaktów, usługi public relations.

Z uwagi na to, że strony wskazanych powyżej umów o współpracy są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustaliły sposób określenia wysokości wynagrodzenia za świadczone przez pytającego usługi w oparciu o metodę rozsądnej marży, a w zakresie porównywalnym do funkcjonujących na rynku umów, w oparciu o metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej. Stawka wynagrodzenia ustalona na podstawie postanowień umowy jest podwyższana o podatek od towarów i usług.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytanie, czy świadczenie usług opisanych powyżej w ramach wskazanych umów o współpracy opodatkowane jest stawką VAT 22 %, czy też podatnik powinien wydzielić z usługi współpracy poszczególne czynności, które na nią się składają i traktować je jako niezależne usługi, opodatkowane stosowną dla danej usługi stawką podatku VAT?

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Świadczenie usług ustawa definiuje jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Ustawa wprowadza kilka wyjątków od zasady 22 % opodatkowania usług. I tak, usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt są opodatkowane stawką 3 % do dnia 30 kwietnia 2008 r., zaś po tym terminie stawką 7 %. Z kolei 0 % stawką opodatkowane są usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Jednocześnie, zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy świadczenie usług niewymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlega opodatkowaniu stawką 22 %. Zatem, zdaniem Spółki, wydzielanie poszczególnych czynności w ramach umowy o współpracy w celu opodatkowania ich określoną stawką VAT, prowadziłoby do sytuacji, w której mielibyśmy do czynienia z kilkoma zróżnicowanymi stawkami. Tymczasem podatnik wystawia fakturę za całą usługę współpracy. W związku z tym powinien naliczyć podatek VAT w kwocie 22 %, ponieważ konkretne świadczenie umowne stanowią jedynie poszczególne pozycje kalkulacyjne zmierzające do ustalenia zakresu całej usługi współpracy. W obecnie obowiązującym stanie prawnym do usługi współpracy odnosi się art. 41 ust. 1 ustawy, z którego wynika, że usługa taka jest opodatkowana stawką 22 %.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl przepisu art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przepis ten w znaczący sposób poszerza zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług z 8 stycznia 1993 roku, która obowiązywała do 30.04.2004 r. o tym, co było uznawane za świadczenie usług decydowały klasyfikacje statystyczne. Świadczenie usług niewymienionych w tych klasyfikacjach nie podlegało opodatkowaniu VAT. Według przepisów obowiązujących od 1 maja 2004 r. klasyfikacje statystyczne mają znaczenie wyłącznie przy określaniu stawek podatku od towarów i usług. Natomiast usługi, zgodnie z art. 41 ust. 13, niewymienione w klasyfikacjach podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22 %, z wyjątkiem tych, dla których stawkę w ustawie lub przepisach wykonawczych określono w innej wysokości. Dla prawidłowego stosowania stawki podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma odniesienie do treści zawartej umowy z kontrahentem. Jeżeli więc umowa obejmuje kompleksową realizację zadań np. jeżeli usługodawca zobowiązał się do udostępniania maszyn, świadczenia napraw, zapewnienia dostawy paliwa i części zamiennych, prowadzenia obsługi biurowej i doradztwa, to usługa ta podlega opodatkowaniu jako całość według stawki właściwej ze względu na rodzaj tej usługi.

Zdaniem tut. Urzędu usługa realizacji przedmiotowych umów o współpracy winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej tj. 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj