Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PP.443-14/04
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443-14/04
Data
2004.11.18



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
autokar
przewóz osób
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Jestem właścicielem samochodu Mercedes-Benz 2070. W dowodzie rejestracyjnym samochód sklasyfikowany jest jako autobus do przewozu 15 osób. Na w/w pojazd nie posiadam świadectwa homologacji. Bezspornie nie jest to samochód osobowy, gdyż spełnia wszystkie wymogi autobusu.W związku z powyższym czy dowód rejestracyjny w/w samochodu mogę potraktować jako decyzję zwalniającą z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji i mogę odliczać VAT od zakupionego paliwa – zaznaczam że dowód rejestracyjny jest dokumentem zezwalającym na dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego.


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 stycznia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 26 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo Pana z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu Mercedes-Benz 207D, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie wyjaśnia, iż zgodnie z przepisami art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy. Jednakże przepis nie dotyczy pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie. W przepisach ustawy o VAT brak jest natomiast uregulowań, które zobowiązują podatników do określenia ilości miejsc (siedzeń) w oparciu o dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym; należy wręcz podkreślić, że opieranie się o te dane nie miałoby żadnego skutku w świetle ustawy o VAT.

Z przepisów nie wynika natomiast, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji skutkował uznaniem pojazdu za autobus tzn. pojazdu samochodowego służącego do przewozu co najmniej 10 osób wraz z kierowcą. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi.

Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Infrastruktury wynika, iż obowiązek uzyskania świadectwa homologacji pojazdu lub decyzji zwalniającej z tego obowiązku został wprowadzony dnia 1 lutego 1984 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury.

W państwach Unii Europejskiej obowiązek homologacji pojazdów został wprowadzony dyrektywą z dnia 6 lutego 1970 r. Zatem, jeżeli podatnik posiada używany samochód, który bezpośrednio sprowadził z zagranicy w celu uzyskania dokumentu homologacyjnego powinien zwrócić się do władz homologacyjnych państw członkowskich, które te świadectwa wydają lub do producenta danego typu pojazdu bądź podmiotu, od którego nabył pojazd.

Od 1 stycznia 1984 r. producenci i importerzy byli zobowiązani do dołączenia do sprzedawanych pojazdów wyciągu ze świadectwa homologacji, będącego dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż użytkuje Pan samochód Mercedes-Benz zarejestrowany jako autobus do przewozu 15 osób. Jeżeli zatem z homologacji wydanej dla tego typu samochodu wynika uprawnienie, którego Pan dowodzi, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa.

Mając na uwadze aktualnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), a które zostały przytoczone w odpowiedzi Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie dodać należy, że w przypadku samochodów bezwzględnie ze swej istoty ciężarowych, tj. przeznaczonych wyłącznie do przewozu ładunków lub konstrukcyjnie będących pojazdami, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy (pojazdy specjalne i pojazdy do przewozu ca najmniej 10 osób), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu pojazdów, na zasadach określonych w tej ustawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj