Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/173/2004
z 26 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/173/2004
Data
2004.08.26



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura
faktura korygująca
faktura wewnętrzna
import usług
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
skonto
usługi doradcze
usługi elektroniczne
waluta obca
zwrot nadpłaty
zwrot towarów


Pytanie podatnika
1) Czy nienależnie otrzymane kwoty stanowią "częściową zapłatę" w rozumieniu art. 19 ust. 3 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług ?
2) Czy usługi świadczone przez firmę "R" stanowią usługę elektroniczną czy też telekomunikacyjną ?
3) Usługi doradcze - jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy imporcie usług z tego tytułu i wg jakiego kursu ?
4) Jak potraktować zwrot towarów za granicę do kraju UE - czy jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, czy korektę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ?
5) W jaki sposób należy wykazać skonta z tytułu przedterminowej płatności uzyskiwane od kontrahentów z UE w związku z zakupem towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ?


W związku z Państwa pismem z dnia 22.07.2004 r., złożonym w dniu 26.07.2004 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) wyjaśnia:

1) Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

W piśmie jw. Spółka podaje, że w związku z wystawianiem faktur korygujących, w wyniku, których zmniejszeniu ulega cena i podatek należny, w jej dyspozycji pozostaje nadpłata do zwrotu na rzecz klienta. Kwota ta często jest przez Spółkę zatrzymywana i kompensowana z bieżącą należnością Spółki wobec kontrahenta.

Jeżeli w wyniku wystawienia faktur korygujących wystąpi nadpłata Spółka zobowiązana jest do zwrotu nadpłaty na rzecz klienta. W innym przypadku należy przeprowadzić analizę rozrachunków i odpowiednio zakwalifikować nadpłatę w uzgodnieniu z kontrahentem.

Z cyt. wyżej przepisu wynika, bowiem, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części „zapłaty” - tym samym obowiązek podatkowy powstanie w Spółce z chwilą, gdy pozostająca w Jej dyspozycji kwota uznana zostanie za zapłatę w związku z realizacją określonego zlecenia.

2) Przez import usług zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy rozumie się świadczenie usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, tj. usługobiorca usług świadczonych przez podatnika posiadającego siedzibę poza terytorium kraju.

Według. art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka, oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej; w szczególności usługą elektroniczną jest m. in. wg punktu c) - dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych.

W przypadku usług elektronicznych wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy - zgodnie z ust. 3 tego artykułu - miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie. nabywca tej usługi ma siedzibę.

W imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ust. 1 i 4 z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Spółka podaje w piśmie, że korzysta z usług Spółki „R” z siedzibą w Wielkiej Brytanii polegających na udostępnianiu drogą internetową bazy danych. Faktury za usługi wystawiane są przez Firmę „R” z góry za dany kwartał, w pierwszym dniu danego kwartału i traktowane są przez Spółkę jako usługi elektroniczne. Za miejsce świadczenia tych usług przyjęto miejsce, gdzie nabywca usługi ma siedzibę a za moment powstania obowiązku podatkowego przyjmowana jest data wystawienia faktury przez Firmę „R”, (nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi).

Zatem, podana przez Spółkę interpretacja zgodna jest z cyt. wyżej przepisami.

3) Usługi doradcze świadczone przez podatnika posiadającego siedzibę poza terytorium kraju wg art. 2 pkt 9 ustawy traktowane są jako import usług. Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje jak już podano wcześniej - z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wykonanie usługi winno być potwierdzone fakturą, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wykonania usługi.

Kwoty wyrażone w fakturach w walucie obcej przelicza się na złote zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) - według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury (lub na dzień powstania obowiązku podatkowego). W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Spółka „P” poinformowała w piśmie, że korzysta z usług doradczych w zakresie zarządzania, świadczonych przez Firmę z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Moment powstania obowiązku podatkowego Spółka ustala na dzień wystawienia przez usługodawcę faktury sprzedaży, nie później niż 7 dni od dnia wykonania usługi. W celu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT od importu usług Spółka stosuje średni kurs waluty obcej wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Powyższe, zgodne jest więc z obowiązującymi, przepisami w tym zakresie.

4) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zgodnie z art. 106, ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zobowiązany jest wystawiać faktury wewnętrzne i wykazywać w nich m. in. podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku należnego.

Podstawą opodatkowania wg art. 29 ust. 1 ustawy jest obrót, czyli kwota należna pomniejszona o kwotę podatku należnego. Według ust. 4 tego artykułu - obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W przypadku, gdy po wystawieniu faktury dokonano zwrotu towarów sprzedawcy zgodnie z § 19 ust. 1 i 3 rozporządzenia sprzedawca towaru wystawia fakturę korygującą, która powinna zawierać co najmniej dane określone w ust. 2 tego paragrafu.

Zgodnie z ust. 5 § 19 nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.

W § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) - określone zostały szczegółowe zasady wystawiania faktur wewnętrznych, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest wg art. 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Zasady przeliczania kwot wykazanych na fakturze w walucie obcej na złote regulują przepisy § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z § 37 ust. 1 ww. rozporządzenia kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Natomiast w przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio ogłoszony - co wynika z § 37 ust. 2 ww. rozporządzenia.

W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zasady te stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.

Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze dokumentującej czynności stanowiące wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jak i kwota wykazana na otrzymanej fakturze korygującej, dokumentującej zwrot tych towarów, należy przeliczać, na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, pierwotnej, jeżeli ta faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Natomiast w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, kwotę dokumentującą zwrot towarów wyrażoną w walucie obcej przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

5) Według art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Podstawa opodatkowania, o której mowa jw. - wg ust. 3 pkt 1 tego artykułu nie obejmuje rabatów (skont) za zapłatę z góry.

Jak wiadomo skonto to procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznane nabywcy towaru lub usługi na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności przed umówionym terminem. O przesłankach zastosowania skonta można więc mówić dopiero po dokonaniu zapłaty przez nabywcę. Gdyby zapłata ta miała miejsce przed wystawieniem faktury, kwotę przysługującego skonta należałoby ująć juz w fakturze pierwotnej. Jeśli natomiast zapłata zostanie dokonana po dacie wystawienia faktury (co zdarza się najczęściej) obrót należałoby zmniejszyć i wystawić fakturę korygującą w miesiącu dokonania płatności uprawniającej do skonta. Zasady wystawiania faktur i faktur korygujących zostały opisane w punkcie poprzednim.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj