Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/12/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/12/04
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aktualizacja wyceny
koszty uzyskania przychodów
likwidacja działalności
odpisy aktualizujące
przeszacowanie wartości
sprzedaż majątku
towar
wycena bilansowa


Pytanie podatnika
Co jest kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży towarów handlowych, których wartość została uprzednio przeszacowana - w związku z wyceną bilansową dokonaną na dzień otwarcia likwidacji Spółki: wartość towarów wg cen sprzedaży netto, czy wartość towarów wg cen zakupu netto?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka została postawiona w stan likwidacji
i zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, ze zm.) na dzień otwarcia likwidacji dokonała wyceny bilansowej swoich aktywów.

Biorąc pod uwagę wątpliwości Spółki przedstawione w stanie faktycznym, dotyczące wysokości kosztów podatkowych przy sprzedaży towarów handlowych wycenionych na otwarcie likwidacji, należy podkreślić fakt, iż Spółka będąc w okresie likwidacji nie traci bytu prawnego, a zatem nadal spoczywają na niej obowiązki wynikające z ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) oraz przepisy Kodeksu spółek handlowych dotyczące podmiotu prawnego kończącego działalność gospodarczą.

A zatem – zdaniem tut. Organu – do sytuacji przedstawionej przez Podatnika znajduje zastosowanie treść przepisu art. 15 ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie
z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Przepis ten nie określa terminu,
w którym – dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu – można je potrącić od przychodu podatnika. Kwestię tą reguluje art. 15 ust. 4 w/cyt. ustawy podatkowej. Stanowi on, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

W świetle w/cyt. przepisu nie jest możliwe potrącenie kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym je poniesiono, jeżeli ten rok nie jest jednocześnie rokiem, którego te koszty dotyczą (w którym przychód stał się należny w rozumieniu art. 12 ust. 3 powołanej ustawy).

Trzeba mieć także na względzie, iż według art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Przepis ten określa pojęcie dochodu jako różnicę między przychodem (w sprawie – wpływy ze sprzedaży towarów), a kosztami jego uzyskania (czyli ceną nabycia następnie sprzedawanych towarów) wyraźnie jedynie w danym roku podatkowym.

Z powyższego wynika, iż ustalając koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży towarów handlowych Spółki z o.o. w likwidacji należy kierować się ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów w/cyt. art. 15 ust. 1 i ust. 4, gdyż dla celów podatkowych kosztem uzyskania przychodów jest wydatek poniesiony, a więc w przypadku towarów nabytych – cena jaką podatnik płaci za ich nabycie, a nie wartość materiałów wynikająca z wyceny dokonanej w oparciu o przepisy w/cyt. ustawy o rachunkowości. Tak więc dla celów podatkowych przychodem pozostaje wartość danego składnika majątku liczona w cenie z dnia jego sprzedaży, a kosztem uzyskania koszt jego zakupu.

Wobec powyższego, stanowisko Spółki zawarte w zapytaniu jest nieprawidłowe.

Jednocześnie należy wyjaśnić, iż zapytanie dotyczące sposobu dokonania księgowań różnic powstałych w wyniku wyceny składników majątku Spółki w związku z otwarciem likwidacji nie dotyczy informacji w zakresie wskazanym w art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa. Tut. Organ nie jest uprawniony do rozstrzygania w trybie ww. artykułu zagadnień uregulowanych przepisami ustawy
o rachunkowości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj