Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-443-136/04
z 16 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-443-136/04
Data
2004.09.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
targi


Pytanie podatnika
Zastosowania właściwej stawki podatku VAT od świadczenia usług organizacji targów oraz sposobu dokumentowania nabycia i sprzedaży ww. usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 14 czerwca 2004 r. (wpływ do tut. Organu 15 czerwca 2004 r.) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśniam co następuje.

Z treści zapytania wynika, że Spółka “...” jest organizatorem zagranicznych imprez targowych (targi odbywają się zarówno w krajach Wspólnoty Europejskiej jak i w krajach trzecich) i w ramach prowadzonej działalności poszukuje polskich wystawców, którzy chcieliby nawiązać kontakty handlowe z kontrahentami zagranicznymi oraz zleca różnym wyspecjalizowanym firmom działającym w kraju odbywania się targów czynności związane z organizacją targów.

Z uwagi na wejście w życie z dniem 1 maja 2004 r. przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) powstały wątpliwości w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT od świadczenia ww. usług oraz sposobu dokumentowania nabycia i sprzedaży ww. usług.

Odpowiadając na pytania Spółki wyjaśniam, iż zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności a w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Przepis ten określa podstawową ogólną zasadę wskazania miejsca opodatkowania usług, od której ustanowiono szereg wyjątków regulujących odmienne miejsca opodatkowania usług z uwagi na ich charakter.

W świetle powyższego dla świadczonych przez Spółkę usług, organizacji udziału na targach, które odbywają się zarówno na terytorium państw członkowskich, jak również na terytorium państw trzecich - w ramach których Spółka organizuje zakwaterowanie i wyżywienie w hotelach, transport eksponatów do miejsca wystawy, zakup biletów lotniczych, wiz, ubezpieczenia osób i mienia, obowiązywać będzie zasada ogólna wyrażona w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem ww. usługa opodatkowana będzie w miejscu siedziby Spółki - będącej usługodawcą - wg podstawowej 22% stawki podatku VAT, a jej wartość powinna zostać wykazana przez Spółkę w ewidencji sprzedaży oraz w deklaracji podatkowej jako sprzedaż krajowa.

Również w sytuacji gdy Spółka zleca usługę organizacji udziału w targach - polegającą między innymi na organizowaniu zakwaterowania i wyżywienia w hotelach, zakupie biletów lotniczych, wiz, zabudowie stoisk targowych, dzierżawie powierzchni, ubezpieczeniu osób i mienia - firmie mającej siedzibę na terytorium państwa członkowskiego lub na terytorium państwa trzeciego, w których odbywają się targi zakres opodatkowania pomiędzy Spółką, a tym podmiotem zagranicznym określają podstawowe regulacje zawarte w ww. art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zatem miejscem opodatkowania ww. usług będzie terytorium państwa członkowskiego bądź terytorium państwa trzeciego gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a podmiotem zobowiązanym do uregulowania podatku będzie świadczący usługę, który dokonuje rozliczenia wg zasad i regulacji prawnych obowiązujących w tym państwie.

Dlatego też w tym zakresie usługi organizowania targów zlecone przez Spółkę podmiotom mającym siedzibę na terytorium państwa członkowskiego lub na terytorium państwa trzeciego nie mają charakteru importu usług, o których mowa w art. 2 pkt 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w myśl którego przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Tym samym brak jest w tym zakresie podstaw do wystawiania faktur wewnętrznych o których mowa w art. 106 ust. 7 tej ustawy.

Jedyną fakturą dokumentującą wykazanie ww. czynności będzie faktura wystawiona przez podmiot wykonujący ww. usługę.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 14 czerwca 2004 r. oraz przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązujące w dniu jego datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj