Interpretacja Urzędu Skarbowego w Działdowie
PPM/4430-02/05
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPM/4430-02/05
Data
2005.03.11



Autor
Urząd Skarbowy w Działdowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
budownictwo komunalne
nieodpłatne przekazanie rzeczy
nieruchomości
przekazanie do używania


Pytanie podatnika
Gmina oddaje w nieodpłatne użytkowanie na czs nieoznaczony, zabudowane i niezabudowane nieruchomości komunalne, w tym również budynki komunalne spółce komunalnej. Spółka będzie odtąd zawierała umowy najmu z lokatorami, pobierała pożytki w popstaci czynszów, jednocześnie ponosząc wydatki zwiazane z utrzymaniem komunalnego zasobu lokali.
Czy przekazanie w nieodpłatne użytkowanie majątku rodzi obowiązek podatkowy dla gminy?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1- 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), w związku z wnioskiem Miasta Działdowo, z dnia 18 stycznia 2005 r. złożonym w dniu 19.01.2005 r., o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnionym pismem wnioskodawcy z dnia 24 lutego 2005 r., złożonym w dniu 25.02.2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Działdowieorzeka, iż stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19.01.2005 r. wpłynął wniosek Miasta Działdowo, z dnia 18 stycznia 2005 r., znak Fn.3010.II.12/05 (uzupełniony pismem Fn.3010.II.12/1/05 z dnia 24 lutego 2005 r.), o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w kwestii powstania obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnego przekazania w użytkowanie, na czas nieoznaczony, spółce komunalnej, zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości, których właścicielem jest Miasto Działdowo.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Miasto Działdowo oddaje w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony, zabudowane i niezabudowane nieruchomości komunalne, w tym również budynki mieszkalne, spółce komunalnej. Spółka będzie zawierała umowy najmu z lokatorami, pobierała pożytki w postaci czynszów, jednocześnie ponosząc wydatki związane z utrzymaniem komunalnego zasobu lokali. Podstawą oddania/przekazania w nieodpłatne użytkowanie majątku będzie umowa sporządzona w formie aktu notarialnego.

W przedstawionej sytuacji Miasto Działdowo zadaje pytanie czy przekazanie w nieodpłatne użytkowanie majątku rodzi obowiązek podatkowy dla gminy...W ocenie wnioskodawcy, obowiązek podatkowy nie wystąpi ze względu na fakt, że gminie, jako podatnikowi nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług stanowiących przedmiot użyczenia oraz czynność przekazania w nieodpłatne użytkowanie nie jest związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez gminę (Miasto Działdowo), jako osobę prawną. Ponadto w uzupełnieniu wniosku Miasto Działdowo wyjaśnia, że użytkowanie daje spółce komunalnej prawo używania rzeczy i pobierania z niej pożytków, jednak nie ogranicza praw właściciela tzn. sprzedaż i zasiedlenie mieszkań pozostaje prawem gminy jako właściciela.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, co oznacza, że opodatkowaniu, co do zasady podlegają czynności wykonywane odpłatnie.W art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane nieodpłatnie z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony, zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości komunalnych na cele mieszkalne i niemieszkalne na podstawie nieodpłatnej umowy, nie mieści się w zakresie definicji towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzenia majątkiem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie, a wobec tego, że jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu (nie będącym dostawą towarów), należy uznać, że jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.
Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zgodnie z art. 8 ust. 1, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:-przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji,- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Na podstawie art. 8 ust. 2, ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Jak wynika z brzmienia przepisu art. 8 ust. 2, opodatkowaniu podlegają wyłącznie te czynności nieodpłatnego świadczenia usług, które nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Przesłanką do wyłączenia spod opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie, jest brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele związane z prowadzona działalnością gospodarczą. Wobec powyższego, oddanie w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony, zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości komunalnych, w tym również budynków mieszkalnych, na rzecz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej spółka z o. o., na podstawie uchwały Rady Miasta Działdowo Nr XVIII/170/04, z dnia 29 kwietnia 2004 r. - przy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z usługą oddania nieruchomości w nieodpłatne użytkowanie oraz związku świadczonych usług z wykonywaniem przez Miasto Działdowo, jako jednostkę samorządu terytorialnego, praw właściciela nieruchomości do sprzedaży i zasiedlenia mieszkań - nie jest czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług.

Prezentowane, zatem w zapytaniu stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja ta, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązania podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, w myśl art. 14b § 2 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Działdowie, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 239 w związku z art. 222 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj