Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/404-1/AS/04
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/404-1/AS/04
Data
2004.12.14



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
autokar
nieodpłatne używanie
przetarg
stawki podatku


Pytanie podatnika
Urząd Gminy, na podstawie umowy użyczenia, oddał do nieodpłatnego korzystania, autobus marki JELCZ L09 M/S prywatnemu przewoźnikowi, w celu świadczenia usług przewozowych. Urząd Gminy otrzymał autobus szkolny nieodpłatnie z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w ramach programu „ bezpieczna droga do szkoły". Wątpliwości Urzędu Gminy dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. umowy użyczenia.Jednostka ma również wątpliwości dotyczące usługi sprzedaży specyfikacji przetargowej. Urząd zwraca się z pytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla czynności udostępnienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia zgłaszającym się do przetargu uczestnikom.


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie informacji z dnia 29 lipca 2004r. nr PP/443/14/JK/04, dotyczącej stosowania ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535), udzielonej w odpowiedzi na wniosek Urzędu Gminy.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Urząd Gminy, na podstawie umowy użyczenia, oddał do nieodpłatnego korzystania, autobus marki JELCZ L09 M/S prywatnemu przewoźnikowi, w celu świadczenia usług przewozowych. Urząd Gminy otrzymał autobus szkolny nieodpłatnie z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w ramach programu „ bezpieczna droga do szkoły". Wątpliwości Urzędu Gminy dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. umowy użyczenia.

Jednostka ma również wątpliwości dotyczące usługi sprzedaży specyfikacji przetargowej. Urząd zwraca się z pytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla czynności udostępnienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia zgłaszającym się do przetargu uczestnikom.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż przepisy prawa podatkowego zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ podatkowy I instancji, w związku z powyższym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Zgodnie z art.7 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Natomiast według art. 8 ust.2 ww. ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

W świetle tych dwóch unormowań należy stwierdzić, że oddanie rzeczy do używania na podstawie umowy użyczenia nie może być traktowane jak dostawa towarów, zrównana na podstawie art.7 ust.2 z odpłatną dostawą, gdyż wymienione w tym przepisie czynności przekazania towarów bez wynagrodzenia przenoszą prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast może być kwalifikowane jako nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, i jeżeli podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru, w całości lub w części (art.8 ust. 2 ww. ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Urząd Gminy otrzymał autobus szkolny nieodpłatnie z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w ramach programu „bezpieczna droga do szkoły", zatem nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Wobec tego wydanie w ramach umowy użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, podatnikami podatku od towarów i usług nie są organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Nadto, przepis § 8 ust. 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.) zwalnia z tego podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zatem organy władzy publicznej i urzędy je obsługujące oraz jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług wyłącznie w zakresie czynności mających charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów usług podlega odpłatna dostawa towarów. Przez towar, zgodnie z art.2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Niewątpliwie specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest towarem w rozumieniu art.2 ust.6 ustawy. Poprzez dostawę towarów, w świetle art. 7 ust. 1 tej ustawy rozumie się natomiast przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oznacza to, iż aby daną czynność uznać za dostawę towarów muszą być spełnione następujące warunki:
• nastąpić musi dostawa towaru
• wystąpić element odpłatności
• przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. Nr 19,poz.177) stanowi, iż zamawiający ogłasza przetargi i na wniosek wykonawcy przekazuje specyfikację przetargową pobierając określoną opłatę, o której mowa w art.42 powołanej ustawy. Zgodnie z powołanym przepisem cena jakiej wolno żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Tym samym w świetle tego przepisu, nie można mówić o odpłatności, a jedynie o zwrocie kosztów. W konsekwencji uznać należy, iż czynność przekazania specyfikacji przetargowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj