Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PP-443/28/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/28/05
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
badania laboratoryjne
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jakiej stawce podatku VAT podlegają usługi badań bakteriologicznych, wykonywane przez stację sanitarno - epidemiologiczną na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych?


Państwowa Inspekcja Sanitarna, powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego podlega ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Państwową Inspekcją Sanitarną kieruje Główny Inspektor Sanitarny jako centralny organ administracji rządowej.

Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzkie, powiatowe i graniczne stacje sanitarno- epidemiologiczne kierowane przez państwowych inspektorów sanitarnych i są państwowymi jednostkami budżetowymi.

Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w X działa na podstawie ustawy z dnia 30.08.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) i ustawy z dnia 14.03.1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 90, poz. 575 z 1998 r. ze zm.).

Zakres realizowanych zadań nałożonych na jednostkę odrębnymi przepisami prawa zawarty jest w Zarządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6.04.2004 roku- zmieniającym zarządzenie w sprawie nadania statutów Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w X oraz powiatowym stacjom sanitarno - epidemiologicznym położonym na obszarze województwa.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna jako organ państwowy wykonuje czynności bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. Ponadto świadczy czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Stacja w X jest jednostką budżetową działającą w oparciu o ustawę o finansach publicznych. Wydatki pokrywa ze środków budżetu państwa oraz ze środków uzyskanych z działalności wykraczającej poza zakres działalności podstawowej (art. 18 ustawy o finansach publicznych), gromadzonych na wydzielonym rachunku dochodów własnych, a otrzymane dochody odprowadza na rachunek budżetu państwa.

Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w X otrzymuje dotacje z Ministerstwa Zdrowia na pokrycie własnych wydatków.

Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w X świadczy usługi wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Usługi jednostki, jak wynika z treści przedłożonego przez wnioskującą stronę materiału, polegają na:

-zorganizowaniu punktu przyjmowania próbek do badań bakteriologicznych materiałów biologicznych,

-zapewnieniu transportu tych próbek do stacji wykonującej badania,

-odbiorze wyników badań i przekazaniu ich klientom,

-przygotowaniu naczyń do poboru prób wody (mycie i sterylizacja pojemników),

-poborze wody w terenie,

-transporcie tych próbek do laboratorium wykonującego oznaczenia,

-ocenie jakości wody na podstawie wyników otrzymanych z laboratorium,

-przekazaniu tej oceny klientom.

Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w X nie wykonuje we własnym zakresie badań oraz analiz laboratoryjnych, gdyż nie posiada własnego laboratorium.

Czynności Stacji ograniczają się jedynie do pobierania materiału przeznaczonego do badań, przyjmowaniu próbek, zapewnieniu transportu tych próbek do stacji wykonującej badania i oznaczenia, przekazaniu odebranych wyników klientom; jednostka nie wykonuje samodzielnie żadnych badań laboratoryjnych.

Wnioskująca strona uważa, że usługi w zakresie badania wody mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.30.11-00.00 i opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Pobieranie próbek kału, wykonywane na zlecenie podmiotów gospodarczych i osób prawnych, mieści się zdaniem pytającego w grupowaniu PKD 85.14 F i podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Analiza dostarczonych materiałów wskazuje, że występują w nich rozbieżności mające zasadniczy wpływ na odpowiedź dotyczącą stawki podatkowej właściwej dla opodatkowania tych czynności.

Dla oceny poprawności zawartego we wniosku stanowiska wnioskującej strony w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) usług badań bakteriologicznych, wykonywanych przez stację na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, niezbędne jest przedstawienie organowi podatkowemu kwalifikacji statystycznej (symbolu PKWiU) wykonywanych przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w X usług, dokonanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Z załączonych do materiału uzupełniającego wniosek o interpretację, dokumentów wynika, że wnioskująca strona dysponuje opinią Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie wskazującą symbol PKWiU dla usług świadczonych przez stacje sanitarno – epidemiologiczne, obejmujących badania laboratoryjne, analizy i pomiary.

Opinia Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi z dnia 05.01.2005 r. dotyczy Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

W związku z powyższym informuje się , że Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest organem właściwym do statystycznego kwalifikowania działalności. Obowiązek dysponowania właściwą klasyfikacją usług, wydaną przez urząd statystyczny, dla konkretnego podmiotu spoczywa na wykonawcy czynności (usługi).

Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w X winna zwrócić się do właściwego w tym zakresie organu tj. do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel. (0-42) 683-91-00, o wydanie opinii i wskazanie symbolu PKWiU dla opisanych szczegółowo przez wnioskującą stronę, wykonywanych czynności i usług.

Z opinii Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie z IX/2004 r., przedłożonej tutejszemu organowi podatkowemu wynika, że wg PKWiU, obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. usługi świadczone przez stacje sanitarno - epidemiologiczne na zlecenie osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej - obejmujące badania laboratoryjne, analizy i pomiary mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 74.30.11-00.00 „Usługi w zakresie badań i analiz składu oraz czystości substancji”.

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.) nie przewidują dla usług opatrzonych tym symbolem PKWiU zwolnienia od podatku jak również zastosowania preferencyjnych (obniżonych) stawek.

W związku z powyższym, wymienione usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. podkreśla, że opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%, podlegają usługi stacji sanitarno - epidemiologicznych, wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych a sklasyfikowane przez właściwe w tej sprawie organy w grupowaniu statystycznym PKWiU 74.30.11-00.00. Organ podatkowy zwraca jednocześnie szczególną uwagę, że wydana interpretacja opiera się na klasyfikacji statystycznej konkretnego zainteresowanego podmiotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj