Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
Us.VI.820/29/05
z 5 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Us.VI.820/29/05
Data
2005.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Zaliczanie nadpłaty na poczet zobowiazań podatkowych


Słowa kluczowe
rachunek bankowy
spółka cywilna
wspólnik
zaliczenie na poczet zaległości podatkowej
zaliczenie na wniosek
zaliczenie zwrotu podatku od towaru i usług
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Czy można na wniosek spółki cywilnej i jej wspólników dokonać zaliczenia zwrotu VAT spółki cywilnej na poczet zaliczek w podatku dochodowym od osób fizycznych wspólników tej spółki?


Wnioskiem złożonym w dniu 31.02.2005r. spółka cywilna wystąpiła z zapytaniem o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej dokonania zaliczenia zwrotu VAT s.c. za zgodnym oświadczeniem wszystkich wspólników, na poczet zaliczek w podatku dochodowym od osób fizycznych wspólników tej spółki.

Na wezwanie Naczelnika Urzędu do uzupełnienia braków w złożonym wniosku, co do daty zaistnienia zdarzenia i jego stanu prawnego, spółka wyjaśniła na piśmie, iż zdarzenie dotyczy przeksięgowania zwrotu VAT za 10/2004r., którego ustawowy termin zwrotu jeszcze nie nastąpił, na poczet zaliczek w podatku dochodowym wspólników za m-ce 11 i 12/2004r.

Stosownie do przepisów wynikających z ustawy Ordynacja Podatkowa:- art. 76 § 1 nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych (...)- art. 76b, przepisy art. 76, art. 76a, art. 77b i art 80 stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku, z tym że zaliczenie, o którym mowa w art. 76a § 2 pkt 1, następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku.

Natomiast z przepisów szczególnych, tj. art. 87 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wynika, iż zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym (...)

Zatem w świetle powołanych przepisów, zwrot VAT za m-c 10/2004r. może zostać zwrócony tylko podatnikowi (spółce cywilnej) i nie może podlegać zaliczeniu na poczet zobowiązań innych podmiotów (zaliczek podatku dochodowego wspólników) zarówno na wniosek jak i z urzędu.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez s.c. w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla spółki, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj