Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PBI-2/4117/IN-3/USWIEL/2005/JF
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/4117/IN-3/USWIEL/2005/JF
Data
2005.06.02



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
kredyt podatkowy
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
dot. opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym 19%.


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 06.05.2005r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieluniu Nr IX-005/212/176/Z/K/05 z dnia 28.04.2005r., odmawia uchylenia w/w postanowienia.

W dniu 31.03.2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieluniu z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14.04.2005r.).

Z treści wniosku wynika, że od 2002 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Na 2004r. wybrał Pan opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym 19%, składając w Urzędzie Skarbowym stosowny wniosek 19.01.2004r. Następnie 27.01.2004r. złożył Pan wniosek o umożliwienie skorzystania z tzw. kredytu podatkowego spełniając warunki określone ustawą.

Zdaniem Pana po złożeniu powyższych wniosków do Urzędu Skarbowego, może Pan jednocześnie korzystać z tzw. kredytu podatkowego oraz opodatkowania dochodów podatkiem liniowym 19%. Tym samym powinien Pan złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2004 na formularzu PIT-36L.

Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 28.04.2005r. Nr I-415/10/05 nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym przez Pana wniosku stwierdzając, iż aby korzystać z kredytu podatkowego – za rok 2004 obowiązany jest Pan złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 z załącznikiem PIT/Z. Potwierdza to również konstrukcja zeznania podatkowego za rok 2004.

Na powyższe postanowienie w dniu 06.05.2005r. złożył Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznaje za prawidłowe stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieluniu zawarte w przywołanym powyżej postanowieniu.

Kredyt podatkowy uregulowany jest w art. 44 ust. 7a – 7j ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.). Polega on na zwolnieniu podatników z obowiązku uiszczania w danym roku podatkowym zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy i składania miesięcznych deklaracji podatkowych. Podatnicy nie płacą również podatku dochodowego od dochodów z działalności gospodarczej za rok, w którym korzystają ze zwolnienia. Mają oni jednak obowiązek złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym korzystali ze zwolnienia i wykazania w nim dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Aby skorzystać z tego zwolnienia podatnicy muszą spełnić warunki zawarte w postanowieniach art. 44 ust. 7a do 7d cytowanej ustawy.

Jednym z warunków jest złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o korzystaniu z tego zwolnienia. Oświadczenie to składa się w formie pisemnej do 31 stycznia roku podatkowego, w którym podatnik będzie korzystał z tego zwolnienia. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie wydaje żadnych decyzji stwierdzających zwolnienie, gdyż prawo do zwolnienia wynika z wyżej cytowanych przepisów.

Kolejnym z warunków korzystania z tzw. kredytu podatkowego jest opodatkowanie w roku zwolnienia na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, tj. zasadach ogólnych (art. 44 ust. 7c pkt 5 w/w ustawy). Przepis ten wyklucza możliwość zastosowania przez podatników korzystających z kredytu podatkowego w danym roku podatkowym innej niż zasady określone w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formy opodatkowania.

Ponieważ w 2004 r. korzystał Pan ze zwolnienia ( kredytu podatkowego) to w myśl w/w przepisów w zeznaniu rocznym za 2004 r. wykazuje Pan dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast nie wylicza i nie płaci Pan podatku od tego dochodu za 2004 r. Zgodnie bowiem art. 44 ust. 7e i 7f, to dochód, czyli kwotę 260 716,33 zł a nie wyliczony w zeznaniu rocznym podatek rozlicza się w ciągu 5 lat. 20% dochodu osiągniętego w 2004 r. (j.t. 260 716,33 x 20% ) dolicza się do osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej dochodów w latach następnych i od kwoty łącznej wylicza się podatek. Artykuł 44 ust. 7f stanowi również, że przepis ten stosuje się odpowiednio do podatników, którzy w latach następujących po roku korzystania ze zwolnienia wybrali sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c, tj. podatek liniowy 19%.

Zatem od wybranej przez Pana w latach 2005 – 2009 formy opodatkowania (czy to wg skali z art. 27 ust. 1, czy to wg stawki liniowej 19%) będzie zależeć wysokość zapłaconego podatku w tych latach.

Przy korzystaniu z kredytu podatkowego wymagana jest specjalna konstrukcja zeznań rocznych dla podatników korzystających z tego zwolnienia. „Broszura informacyjna do zeznania PIT-36 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2004 roku” wydana przez Ministerstwo Finansów jako instrukcja do wypełniania formularza PIT – 36 informuje, że w tym formularzu są 2 pozycje ( 52 i 95 ) specjalnie przeznaczone dla podatników korzystających z kredytu podatkowego i uprzednio należy wypełnić załącznik PIT/Z. Pozycje 52 i 95 PIT-36 nie są sumowane przy wyliczaniu łącznego dochodu podlegającego opodatkowaniu w roku zwolnienia. W kolejnych 5 latach do zeznania PIT-36 lub PIT-36L należy wypełniać załącznik PIT/Z w części C, w której wykazuje się sukcesywnie po 20% dochodu z roku zwolnienia, tak aby od tych części zapłacić podatek dochodowy.

Reasumując należy stwierdzić, że nieprawidłowe jest Pana stanowisko dotyczące złożenia zeznania rocznego za 2004 r. na formularzu PIT-36L. Pan jak również inni korzystający w 2004 roku z tzw. kredytu podatkowego, ustawą zostali zobligowani do złożenia prawidłowo wypełnionego zeznania na formularzu PIT-36 z załącznikiem PIT/Z.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza jak w sentencji niniejszej decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj