Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
II PD/423-4/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II PD/423-4/05
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Spółka zaprzestała prowadzenia transakcji handlowych, ponosi jednak bieżące koszty takie jak m.in. czynsz, opłaty telefoniczne, bankowe. Spółka osiąga przychody jedynie z tytułu odsetek bankowych. Czy ponoszone przez spółkę wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bytomiu stwierdza, że stanowisko ..................... sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2005 r., który wpłynął w dniu 24 lutego 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych jest częściowo prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bytomiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Jak wynika z przedmiotowego wniosku spółka od miesiąca grudnia 2004 r., zaprzestała prowadzenia transakcji handlowych, t.j. sprzedaży towarów, materiałów, usług. Spółka ponosi bieżące koszty takie jak m.in. czynsz, opłata za telefon, usługi bankowe. Spółka osiąga przychody jedynie z tytułu odsetek z niewypłaconej dywidendy za poprzednie lata.

Zdaniem wnioskodawcy, ponoszone przez spółkę wydatki nie są związane z osiąganymi przychodami, dlatego też spółka nie zalicza ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z 2000 r. ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Do kosztów uzyskania przychodów należą m.in. koszty funkcjonowania osoby prawnej. Muszą to być jednak takie wydatki, które są związane z działalnością mającą na celu osiągniecie przychodów a zatem pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo skutkowy.
W opisywanym przez Spółkę stanie faktycznym taki związek występuje w przypadku opłat za usługi bankowe. W okresie zaprzestania „prowadzenia transakcji handlowych” Spółka uzyskuje przychody z tytułu odsetek bankowych, wobec czego koszty związane z opłatą usług bankowych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Pozostałe koszty , które nie mają związku z osiąganymi przychodami nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Spółki przedstawione w przedmiotowym wniosku jest częściowo prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj