Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-72/CIT/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-72/CIT/05
Data
2005.06.06



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
dywidendy
podatek dochodowy od osób prawnych
udział w zyskach osób prawnych
zagraniczne osoby prawne
zyski osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy obowiązujące od 1 stycznia 2005r. zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, ma zastosowanie do wypłaconej w 2005r. dywidendy, przysługującej wspólnikowi za 2003r.?


Z przedstawionego w piśmie z dnia 29.03.2005r. stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej osiągnął w 2003r. zysk, który na podstawie stosownej uchwały został przeznaczony do podziału między wspólników. Jak wskazuje Spółka, wypłata dywidendy ma nastąpić dopiero w bieżącym, tj. 2005r. Wnioskująca podkreśla, iż 99% udziałów w jej kapitale należy do firmy z siedzibą w Niemczech.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się zapytaniem, czy obowiązujące od 1 stycznia 2005r. zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, ma zastosowanie do wypłaconej w 2005r. dywidendy, przysługującej wspólnikowi za 2003r....

Zdaniem Podatnika przesłanki uprawniające do zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy, zostały spełnione, albowiem wypłaty dywidendy dokonuje podmiot polski, natomiast uprawnionym i jednocześnie odbierającym dywidendę jest firma z siedzibą w Niemczech, do której należy 99% udziałów. Ponadto, jak podnosi Spółka, wspomniany udziałowiec przedłożył certyfikat rezydencji, wydany przez stosowny urząd podatkowy Republiki Federalnej Niemiec, z którego wynika, że urząd ten jest właściwy dla rozliczania spraw podatkowych spółki i tym samym przedstawiła dowód na to, że podlega w Republice Federalnej Niemiec opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zdaniem Wnioskodawcy, bez znaczenia pozostaje okoliczność, że uzyskany w 2005r. dochód, do którego zastosowanie ma powyższe zwolnienie, stanowi dywidenda przysługująca za 2003r.

W opinii Spółki, dla opodatkowania istotne znaczenie ma dzień, w którym dywidenda jest wypłacana, albowiem w tym właśnie dniu podmioty, które dokonują wypłat, obowiązane są, jako płatnicy, pobrać odpowiedni podatek dochodowy lub też zastosować zwolnienie, o którym stanowi art. 22 ust. 4 ww. ustawy. Zdaniem Wnioskodawcy, w tej sytuacji przyjąć należy, że dywidenda za 2003r. stanowi dochód uzyskany przez podatnika w 2005r. i zastosowanie zwolnienia jest w pełni zasadne.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), (...).

Zgodnie natomiast z regulacją art. 26 ust. 1 wskazanej ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych (...) w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, (...), w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Przywołane regulacje prawa podatkowego wyraźnie wskazują, iż ustawodawca nie uzależnia zasad opodatkowania dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, od regulacji obowiązujących w okresie, za który wypłacana jest dywidenda. Przeciwnie, do celów opodatkowania dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych należy stosować regulacje obowiązujące w dacie uzyskania tego przychodu przez beneficjenta, albowiem w tym właśnie momencie faktycznie uzyskuje on dochód z udziału (art. 10 ust. 1 ustawy podatkowej), a Wnioskująca (Płatnik), zgodnie z dyspozycją przywołanego art. 26 ust. 1 ustawy podatkowej, dokonuje poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat, albo przy spełnieniu warunków wskazanych w przepisach art. 22 ust. 4, dysponując zaświadczeniem, o którym mowa w art. 26 ust. 1c pkt 1 ustawy podatkowej, nie dokonuje poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

Tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż ustawa z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), regulacją art. 1 pkt 12 lit. a) wprowadziła zmiany w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który w stanie prawnym roku 2005 stanowi, iż zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

    1) wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
    3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
    4) odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    b) położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, w rozumieniu art. 20 ust. 13, spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód (przychód) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Jednocześnie, regulacją art. 1 pkt 12 lit. b) powołanej ustawy zmieniającej, po ust. 4 w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodano ust. 4a i 4b, które w stanie prawnym roku 2005 stanowią, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a ustawy podatkowej).

Zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od przychodów określonych w ust. 1 w wysokości 19 % przychodów, z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu, o którym mowa w art. 26 ust. 5 (art. 22 ust. 4b ustawy podatkowej).

Zgodnie z art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004r., określony w (...) art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2006 r. - w wysokości nie mniejszej niż 20 %.

Jednocześnie, stosownie do regulacji art. 10 ww. ustawy nowelizującej, wchodzi ona w życie z dniem 1 stycznia i ma zastosowanie, z zastrzeżeniem art. 5, do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tego dnia, (…).

Zgodnie natomiast z przepisem art. 26 ust. 1c pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienie wynikające z tego przepisu wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2, jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej zaświadczeniem (certyfikat rezydencji),(...).

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj