Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-26/193a/39/05/BB
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-26/193a/39/05/BB
Data
2005.06.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
zajęcie pasa drogowego


Pytanie podatnika
Czy ponoszony wydatek za zajęcie pasa drogowego stanowi koszt uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pawilon handlowy posadowiony w części na pasie drogowym zakupił Pan wraz z żoną, w miesiącu marcu bieżącego roku, na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego. Jako nabywca figuruje: .... spółka cywilna z siedzibą w Białymstoku. Pawilon ten jest środkiem trwałym i podlega amortyzacji od kwietnia bieżącego roku.
Na zajęcie pasa drogowego przy ulicy ... spółka posiada pisemne zezwolenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, w którym określone są warunki zezwolenia wynikające z zajęcia pasa drogowego jak również nałożona jest roczna opłata na spółkę. Aby prowadzić działalność w zakupionym pawilonie spółka ma obowiązek zapłaty na rzecz Urzędu Miejskiego narzuconej opłaty. Urząd Miejski, który jest właścicielem pasa drogowego, każdego miesiąca obciążać będzie kwotą w wysokości 700,00 zł za zajęcie pasa drogowego.
W związku z powyższym, pytanie Pana brzmi: czy ponoszony wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu?

STANOWISKO PODATNIKA
"Moim zdaniem tak, gdyż jest to wydatek ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust.1 ustawy.
Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są nimi koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwośc zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkośc osięgniętego przychodu.
Reasumując: ponoszone przez spółkę na rzecz Urzędu Miejskiego wydatki za zajęcie pasa drogowego jako związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, nie wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ustawy stanowią koszt uzyskania przychodów.
W związku z powyższym stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Dokument złożony wraz z uzupełnieniem wniosku, podlegał formalnej i merytorycznej ocenie pod kątem prawa podatkowego tylko w zakresie zagadnienia przedstawionego w zapytaniu.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj