Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zawierciu
PDI-423/4/AK/2005
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-423/4/AK/2005
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zawierciu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
podział zysku
zyski osób prawnych


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez Spółkę z o.o. stanu faktycznego wynika, że Spółka osiągnęła zysk za 2004 rok, który uchwałą nie zostanie przeznaczony na dywidendę dla jedynego udziałowca, którym jest Gmina tylko na Fundusz Rezerwowy.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zawierciu s t w i e r d z aże stanowisko ZP i SO spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 20.05.2005 r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zysku Spółki przeznaczonego na fundusz rezerwowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.05.2005 roku wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zawierciu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W dniu 25.05.2005 roku powyższy wniosek został uzupełniony o opłatę skarbową.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa ,stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta)starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lubInkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 ,następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Spółkęz o.o. stanu faktycznego wynika, że Spółka osiągnęła zysk za 2004 rok, który uchwałą nie zostanie przeznaczony na dywidendę dla jedynego udziałowca, którym jest Gmina tylko na Fundusz Rezerwowy.

Na podstawie art. 191 § 1 i § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 roku –Kodeksu Spółek Handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku, wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.
W myśl art. 191 § 2 Kodeksu spółek handlowych umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem zapisów zawartych w art. 192-197 tego kodeksu.
W § 10 umowy spółki z o.o. z dnia 26.07.1999 roku zawarto możliwość przeznaczenia zysku uchwałą Zgromadzenia Wspólników na fundusz rezerwowy, inwestycyjny lub inne cele.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.
Zatem nie powstanie obowiązek zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku przekazania zysku na fundusz rezerwowy, gdyż nie jest to dochód faktycznie uzyskany w rozumieniu art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie kwota zysku pozostawiona w spółce w formie funduszu rezerwowego nie stanowi dla Spółki przychodu.
W świetle powyższego stanowisko Spółki, że zysk przeznaczony na fundusz rezerwowy nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj