Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bartoszycach
USI/415-11/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/415-11/05
Data
2005.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Bartoszycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
powiązania
pożyczka nieoprocentowana
pożyczka od wspólnika
związek gospodarczy


Pytanie podatnika
Czy świadczenie udzielenia spółce, której jest się wspólnikiem, pożyczki na podstawie umowy, która nie przewiduje obowiązku zapłaty przez spółkę odsetek od tej pożyczki w świetle obowiązujących przepisów podatkowych zobowiązuje Podatnika do odprowadzenia podatku dochodowego od oszacowanego dochodu, jaki byłby następstwem udzielenia pożyczki na warunkach rynkowych (oprocentowanej)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach

p o s t a n a w i a:

uznać, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2005 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.04.2005 r. (wpływ do Urzędu dnia 21.04.2005 r.) zwróciła się Pani o pisemną interpretację z zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego według ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w przedmiocie obowiązywania art. 25 cytowanej ustawy.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Jako wspólnik Spółki z o.o. udzieliła Pani tej spółce pożyczki na podstawie umowy, która nie przewiduje obowiązku zapłaty przez spółkę odsetek od tej pożyczki. Jej wysokość nie przekracza trzykrotności wysokości kapitału zakładowego spółki. Ponadto nie zasiada Pani w zarządzie tej spółki ani innym jej organie. Nie posiada Pani udziałów w innych podmiotach ani też nie bierze udziału w ich zarządzaniu. Pracuje Pani w oparciu o umowę o pracę wyłącznie w tej spółce, w której jest wspólnikiem i której udzieliła pożyczki.

W związku z powyższym wystąpiła Pani z zapytaniem:
czy tego rodzaju świadczenie w świetle obowiązujących przepisów podatkowych zobowiązuje Panią do odprowadzenia podatku dochodowego od oszacowanego dochodu, jaki byłby następstwem udzielenia pożyczki na warunkach rynkowych (oprocentowanej)?

Zdaniem Pani od udzielonej spółce nieoprocentowanej pożyczki nie powstanie dochód, nawet ten statystyczny, który mógłby być podstawą naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wynika z treści art. 720 Kodeksu cywilnego umowa pożyczki jest czynnością prawną dwustronną, przez którą dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną kwotę pieniędzy, zaś biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy. Z istoty umowy pożyczki nie wynika aby pożyczka musiała być udzielona odpłatnie, za wynagrodzeniem w formie odsetek czy prowizji wyliczonych od kwoty pożyczki.

W przypadku, kiedy umowa nie przewiduje, tak jak ma miejsce w przedmiotowym wniosku, zapłaty odsetek od tej pożyczki, to udzielenie takiej pożyczki należy rozpatrzyć w przedmiocie obowiązywania art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 cytowanej ustawy, jeżeli podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "podmiotem krajowym", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej "podmiotem zagranicznym", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.

Ww. przepis w świetle ust. 4 wymienionego art. stosuje się odpowiednio, gdy podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu albo te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośredni lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.

Natomiast w świetle art. 25 ust. 5 cytowanej ustawy, przepisy ust. 4 stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym lub wynikającym ze stosunku pracy albo majątkowych pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach

Jak z powyższego wynika art. 25 ust. 5 przewiduje następujące powiązania:

  1. powiązania rodzinne, majątkowe lub wynikające ze stosunku pracy pomiędzy podmiotami krajowymi (podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych)
  2. powiązania rodzinne, majątkowe lub wynikające ze stosunku pracy pomiędzy podatnikiem a osobami pełniącymi w tych podmiotach krajowych (podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych) funkcje zarządzające kontrolne lub nadzorcze
  3. jeżeli osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach.

Powyższe powiązania odnoszą się do podmiotu krajowego, będącego podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedmiotowej sprawy wynika, że jest powiązana Pani ze spółką z o.o. która w świetle przytoczonych przepisów nie jest podmiotem krajowym (podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych), wobec tego przepisy art. 25 ww. ustawy nie będą miały zastosowania w Pani przypadku.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Postanowienie niniejsze nie jest wiążące dla wnioskodawcy natomiast wiąże Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach oraz Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie - do czasu zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w chwili zmiany stanu prawnego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj