Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
U.S.28.I/443-1zm./05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.28.I/443-1zm./05
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
arbitraż
faktura VAT
opodatkowanie
samodzielna działalność gospodarcza
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
1). Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenia należne arbitrowi z tytułu arbitraży międzynarodowych?2). Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenia należne arbitrowi z tytułu arbitraży krajowych i międzynarodowych wykonane po dniu 1 maja 2004r.?3). Przy założeniu, że Strona jest podatnikiem podatku VAT, na kogo winna wystawiać faktury VAT?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po ponownym rozpoznaniu wniosku Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanym do tutejszego organu podatkowego w dniu 03.01.2005 r., w wyniku uchylenia Postanowienia Nr U.S.28.I/443-1/05 z dnia 11.02.2005r. decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr 1462/WV/443/1/05/ZP z dnia 25.05.2005 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie postanawia uznać , że stanowisko wnioskodawcy w sprawie;
1). opodatkowania podatkiem VAT wynagrodzenia należnego arbitrowi z tytułu arbitraży międzynarodowych – jest prawidłowe,
2). opodatkowania podatkiem VAT wynagrodzenia należnego arbitrowi z tytułu arbitraży krajowych i międzynarodowych wykonanych po dniu 1 maja 2004 r. – jest prawidłowe,
3). określenia nabywcy usługi w fakturze VAT – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. W wyniku oceny żądania stwierdzono, że Podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej oraz w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z sytuacji przedstawionej we wniosku oraz załączonych dowodów wynika, że Strona osiąga przychody z tytułu pełnienia funkcji sędziego – arbitra w stałym Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Pytający podpisał umowę z Sądem Arbitrażowym, na mocy której obowiązany jest do przeprowadzania postępowań i orzekania zgodnie z regulaminem tego sądu w postępowaniach sądowych prowadzonych w stałym sądzie arbitrażowym w procesach krajowych i międzynarodowych.

2. Przedmiot interpretacji. Podatnik w przedmiotowym wniosku zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie o interpretację przepisów prawa w zakresie;
1). Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenia należne arbitrowi z tytułu arbitraży międzynarodowych?
2). Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenia należne arbitrowi z tytułu arbitraży krajowych i międzynarodowych wykonane po dniu 1 maja 2004 r.?
3). Przy założeniu, że Strona jest podatnikiem podatku VAT, na kogo winna wystawiać faktury VAT?

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Zdaniem Strony czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast faktury VAT winna wystawiać na strony sporu.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Do pierwszego i drugiego pytania mają zastosowanie przepisy art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535), które obowiązują od dnia 1 maja 2004 r., a więc obejmują swym zakresem usługi wykonane po 1 maja 2004 r.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielną działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepis art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy wskazuje, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2 – 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do : - warunków wykonania tych czynności, - wynagrodzenia - i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Przychody osiągane z tytułu pełnienia funkcji zarówno arbitra międzynarodowego (art. 13 pkt.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jak i krajowego (art. 13 pkt. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) mieszczą się w katalogu wyłączeń zawartym w wyżej cytowanym przepisie art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W konkluzji do treści art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT należy stwierdzić, że uznanie lub nie uznanie przedmiotowych czynności za podlegające opodatkowaniu uzależnione jest od łącznego spełnienia wymienionych wyżej kryteriów zawartych w tym przepisie.
Zgodnie z załączoną umową sąd arbitrażowy jest stroną zlecającą arbitrowi wykonanie funkcji arbitra niezależnie od sposobu jego powołania do pełnienia tej funkcji. Umowa zawiera postanowienia dotyczące warunków wykonywania funkcji przez arbitra oraz jego wynagrodzenia. Umowa określa również zakres odpowiedzialności arbitra : „Arbiter nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe w związku z pełnieniem funkcji arbitra, chyba że wyrządził szkodę umyślnie. Sąd Arbitrażowy odpowiada za szkody powstałe w związku z powierzoną Arbitrowi funkcją, chyba że Arbiter wyrządził szkodę umyślnie” - § 5 umowy.
Z treści umowy wynika, że Strona przy wykonywaniu czynności arbitra nie ponosi ryzyka ekonomicznego, bowiem te ponosi sąd. Sąd jest instytucją, która udostępnia „infrastrukturę” – odpowiedni lokal w siedzibie sądu lub innym miejscu do przeprowadzenia rozprawy oraz zapewnia obsługę kancelaryjną i techniczną postępowania arbitrażowego. Jest więc instytucją gwarantującą prowadzenie postępowań w sposób należyty, zapewniającą całą obsługę związaną z procesem. Sąd odpowiada za całokształt pracy, jest zleceniodawcą, który ponosi odpowiedzialność za świadczone przez Stronę usługi.

Wobec powyższego, w ocenie tutejszego organu podatkowego, postanowienia umowy są tożsame z treścią art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Zatem po dniu 1 maja 2004 r. wynagrodzenie z tytułu czynności wykonywanych przez Stronę w warunkach przedstawionych we wniosku i załączonych dowodach nie będą obciążone podatkiem od towarów i usług.
Wobec powyższego , w ocenie tutejszego organu podatkowego, analiza nowych dowodów w sprawie dowodzi, że prawidłowe jest stanowisko Strony zajęte w zakresie pierwszego i drugiego pytania, iż uzyskuje przychody, które spełniają wymogi określone w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy VAT i nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Do trzeciego pytania ma zastosowanie przepis art. 106 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług , zgodnie z którym podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 , 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Na podstawie powyższego przepisu faktury VAT wystawiają wyłącznie podatnicy, o których mowa w art. 15 tj. wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą. Pytający, w oparciu o niniejszą interpretację, nie jest podatnikiem o którym mowa w art. 15 ustawy, a więc nie będzie wystawiał faktur VAT za wykonaną usługę na rzecz zleceniodawcy – Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
W zakresie trzeciego pytania i zajętego przez Stronę stanowiska – (Przy założeniu, że strona jest podatnikiem podatku VAT, na kogo winna wystawiać faktury VAT? Pytający zajął stanowisko, że na strony sporu) – zasadnym jest wyjaśnienie, że przy obecnym stanie faktycznym , zgodnie z zawartą umową zlecenia, odbiorcą usługi jest jej zleceniodawca tj. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie i ewentualnym odbiorcą faktury byłby Sąd.
W związku z powyższym stanowisko Strony zajęte w zakresie trzeciego pytania jest nieprawidłowe.
Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu złożenia wniosku.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że z dniem 1 czerwca 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.Nr 90, poz. 756), zgodnie z którą art. 15 ust. 3 pkt. 3 otrzymał nowe brzmienie :„ Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich”.
Analiza nowego brzmienia wyżej wymienionego artykułu w kontekście rozpatrywanej sprawy wskazuje jednak, że sytuacja Podatnika w przedmiotowej sprawie pozostanie taka sama, jaka była przed nowelizacją przepisu.
W myśl art. 14b Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie mniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie , w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie , zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj