Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US. VIII-436/1/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US. VIII-436/1/05
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
były wspólnik
rozliczanie (rozliczenia)
spłata
ustąpienie wspólnika
zmiana umowy spółki


Pytanie podatnika
Czy odpłatne zbycie ogółu praw i obowiązków występującego wspólnika spółki jawnej na rzecz pozostałych wspólników podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a. § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez p. Andrzeja F. i p. Krzysztofa F. - wspólników spółki jawnej F. w dniu 6.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

P. Andrzej F. i p. Krzysztof F. - wspólnicy spółki jawnej F. w dniu 6.05.2005 r. złożyli do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych. W dniu 25.04.2005 r. na mocy ugody zawartej przed Sądem Okręgowym doszło do odpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika spółki jawnej F. Stanisława K. na pozostających dwóch wspólników - w częściach równych. Nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika przez pozostałych wspólników nastąpiło pod tytułem odpłatnym, tj. przez zapłatę kwoty 250.000,00 zł płatnej w ratach do końca 2005 r. W związku z powyższym pytanie wnioskodawców brzmi: czy zaistniałą czynność, na mocy której doszło do odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na rzecz pozostałych wspólników należy traktować wprost jako umowę kupna-sprzedaży dokonywaną w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w formie spółki jawnej. Zdaniem wspólników spółki ww. czynność prawną na mocy której doszło do odpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na pozostałych wspólników należy potraktować jako umowę sprzedaży, mającą jednak miejsce w ramach istniejącego stosunku prawnego. Jednocześnie mając na względzie, iż dokonywana sprzedaż ma miejsce w ramach umownego stosunku spółki łączącego wspólników spółki jawnej (zmiana umowy spółki), należy do jej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zastosować stawkę określoną w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po zapoznaniu się z przedstawionym przez wspólników spółki stanem faktycznym, wyjaśnia:

Czynności cywilnoprawne podlegające podatkowi od czynności cywilnoprawnych zawarte są w art. 1 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) stanowiącym zamknięty katalog. Do zdarzeń prawnych objętych zakresem przedmiotowym powołanej ustawy należy m.in.:

  1. umowa sprzedaży (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a),
  2. umowa spółki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k),
  3. zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania (art. 1 ust. 1 pkt 2).

Z przedstawionego stanu faktycznego i załączonej do wniosku ugody wynika, że p. Andrzej F., p. Krzysztof F. i Stanisław K. jako wspólnicy spółki jawnej działającej pod firmą Z. "F." w punkcie 1 ugody zmieniają łączącą ich dotychczas umowę spółki jawnej z dnia 25.09.2001 r. poprzez dodanie § 23a, którego treść stanowi, "że za zgodą wszystkich pozostałych wspólników wspólnik może ustąpić ze spółki w dowolnym momencie ze skutkiem na określony dzień kalendarzowy - co nie powoduje rozwiązania spółki, lecz rodzi obowiązek dokonania wypłaty ustępującemu wspólnikowi ekwiwalentu jego praw i obowiązków przez tych wspólników, którzy je przejmują". W punkcie 2 ugody p. Stanisław K. oświadcza, że dobrowolnie ustępuje ze spółki jawnej działającej pod firmą Z. "F.", przenosząc swoje prawa i obowiązki wspólnika na pozostałych obydwu wspólników w częściach równych ze skutkiem na dzień 30.04.2005 r. - w zamian za co p. Andrzej F. i p. Krzysztof F. solidarnie zobowiązują się wypłacić na rzecz p. Stanisława K. kwotę 250.000,00 zł. Opisana wyżej ugoda została zawarta w związku z wystąpieniem wspólnika z nadal funkcjonującej spółki jawnej, któremu w zamian za przejęcie jego praw i obowiązków przez pozostałych wspólników wypłacany jest ekwiwalent pieniężny.

Stosownie do treści art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, za zmianę umowy spółki osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Wobec powyższego, biorąc pod uwagę cytowany wyżej przepis art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedmiotowej ugody nie można uznać jako zmiany umowy spółki, gdyż nie powoduje ona podwyższenia podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym rozliczenie dokonywane z występującym wspólnikiem, jako rodzaj czynności niewymienionej w katalogu czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego na dzień złożenia wniosku,
  • interpretacja obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b. § ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że pisemna interpretacja w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie zawarta w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj