Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US-I-1-415-15a-2005
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-415-15a-2005
Data
2005.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
autorskie egzemplarze
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy niepodlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym nieodpłatne przekazanie książek autorstwa podatniczki.


Wnioskiem z dnia 09.06.2005r. (uzupełnionym pismem z 08.07.2005r.) podatniczka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podatniczka podała, iż w dniu 08.06.2005r. nastąpiła ugoda sądowa, w wyniku której przyznano jej odszkodowanie od wydawcy za naruszenie praw autorskich, tj.

1) 20 tysięcy złotych,

2) 160 tysięcy egzemplarzy bajek autorstwa podatniczki, pochodzących ze zwrotów o wartości sklasyfikowanej przez wydawcę jako makulatura i oszacowanej przez niego na wartość 19.500 zł.

Aby odzyskać należne pieniądze znaczną część książek podatniczka chciałaby sprzedać, a część podarować małym czytelnikom, porozdawać w różnych placówkach opiekuńczych jak domy dziecka, świetlice środowiskowe, w szkołach i przedszkolach oraz dzieciom biednym, z którymi ma kontakt, dzieciom przypadkowo spotkanym, znajomym i w rodzinie.

Według stanowiska odatniczki nie powinna być rozliczana z książek, za które nie bierze pieniędzy i nie osiąga z tego tytułu dochodu.

W związku z powyższym, podatniczka skierowała zapytania odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem VAT przekazanych nieodpłatnie książek.

Wniosek w części dotyczącej opodatkowania odszkodowania z tytułu naruszenia praw autorskich podatkiem dochodowym i z tytułu sprzedaży książek otrzymanych w formie odszkodowania oraz w zakresie zagadnień dotyczących opodatkowania podatkiem VAT zostaje rozpatrzony odrębnymi postanowieniami.

Niniejszym postanowieniem tut. organ udziela pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym nieodpłatnego przekazania książek autorstwa podatniczki.

W myśl art. 14 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy, tut. organ stwierdza, iż nieodpłatne przekazanie książek autorstwa podatniczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ w zamian za podarowane książki nie uzyska ona przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj