Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przasnyszu
US 22/PO II/443/7-2/05
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 22/PO II/443/7-2/05
Data
2005.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Przasnyszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa
działalność artystyczna
stawki podatku
twórcy
twórczość artystyczna


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż obrazów przez ich twórcę podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT 7%?


W dniu 28.04.2005 r. Podatniczka złożyła wniosek w sprawie interpretacji przepisów podatkowych. We wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod symbolem 92.31.G – artystyczna i literacka działalność twórcza, gdzie indziej nie sklasyfikowana. W ramach tej działalności wykonywane są czynności m.in. malowania obrazów i następnie ich sprzedaż we własnych punktach sprzedaży. Wnioskodawczyni zakwalifikowała powyższe wyroby do PKWiU 92.31.10. i stwierdziła, iż wyroby te podlegają opodatkowaniu według stawki 7 %. Podatniczka w uzupełnieniu wyjaśniła, że nie należy do żadnej organizacji twórców, jak również nie posiada wykształcenia potwierdzonego stosownymi certyfikatami.

Opodatkowanie podatkiem VAT dostaw dzieł sztuki jest zagadnieniem, które w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) zostało potraktowane szczególnie. Normy prawne dotyczące dostaw dzieł sztuki uregulowane są odrębnie w rozdziale 4 wskazanej ustawy.

Na potrzeby ww. ustawy w art. 120 ust. 1 określono, że:

1) przez dzieła sztuki rozumie się:

a) obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografię teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna (PCN 9701), (CN 9701), (PKWiU 92.31.10-00.1),

b) oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (PCN 9702 00 00 0), (CN 9702 00 00), (PKWiU ex 92.31.10-00.90),

c) oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (PCN 9703 00 00 0), (CN 9703 00 00), (PKWiU 92.31.10-00.2),

d) gobeliny (PCN 5805 00 00 0), (CN 5805 00 00), (PKWiU 17.40.16-30.00) oraz tkaniny ścienne (PCN 6304), (CN 6304), (PKWiU ex 17.40.16-59.00 i 17.40.16-53.00) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,

e) fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach.

Na podstawie art. 120 ust. 3 pkt 1 lit a stawkę podatku 7% stosuje się do dostawy ww. dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy.

We wniosku Podatniczka określiła, że dokonuje czynności sprzedaży obrazów, które sama maluje. Ponadto określiła, że wyroby (obrazy) te są sklasyfikowane zgodnie z ustawą Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 92.31.10.

Analizując powyższe przepisy, trzeba stwierdzić, iż sprzedaż wyrobów – dzieł sztuki podlega opodatkowaniu według stawki 7 %, jeżeli są to dzieła sztuki określone w art. 120 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wykonane przez artystę. W przypadku Podatniczki wyroby w postaci obrazów są wprost wymienione w podanym przepisie. Stwierdzić natomiast należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje terminu artysta. Odwołując się do definicji słownikowej (por. Słownik języka polskiego) artysta to autor lub odtwórca dzieła sztuki. W świetle powyższego według tut. organu podatkowego artystą jest każda osoba zajmująca się twórczością artystyczną. Z kolei za twórczość artystyczną uważa się, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (Dz. U. Nr 33 poz. 289 z późn. zm.), działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów takich jak malarze, rzeźbiarze, plastycy itd. Bez znaczenia jest natomiast brak odpowiedniego wykształcenia lub przynależność do określonej organizacji twórców.

W związku z powyższym należy potwierdzić stanowisko Podatniczki, że w przypadku, gdy twórca (malarz) samodzielnie dokonuje dostawy namalowanych własnoręcznie obrazów zaliczanych do PKWiU 92.31.10. stawka podatku VAT wynosi 7 %.

Równocześnie nadmienia się, że organ podatkowy nie jest właściwy do weryfikacji wyrobów pod względem zakwalifikowania do PKWiU. W przypadku wątpliwości ustalenia w tym zakresie mogą być dokonane wyłącznie przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj