Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/OP-493/128/BD/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/OP-493/128/BD/05
Data
2005.10.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Zaliczanie nadpłaty na poczet zobowiazań podatkowych


Słowa kluczowe
zaliczenie na poczet zaległości podatkowej
zaliczenie zwrotu podatku od towaru i usług


Pytanie podatnika
Czy Spółka może rozliczyć podatek dochodowy (PIT-4 oraz PIT-5L wspólników) nadwyżką podatku VAT zadeklarowaną w deklaracji VAT-7 do zwrotu?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.09.2005r.,
postanawia uznać, iż stanowisko podatnika w części dotyczącej możliwości zarachowania kwoty zwrotu podatku od towarów i usług na zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego (PIT-4) jest prawidłowe, natomiast w części dotyczącej zarachowania takiego zwrotu na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wspólników (PIT-5L), jest nieprawidłowe.

Pismem z dnia 08.09 .2005 r . Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka w wyniku stosowania przy sprzedaży stawek niższych niż 22%, wykazuje w deklaracjach VAT-7 kwoty podatku do zwrotu. W związku z tym Spółka chciałaby skorzystać z możliwości pokrycia zobowiązań podatkowych z tytułu PIT-4 i PIT-5L - podatek dochodowy wspólników, podatkiem VAT (kwotą przysługującego zwrotu). Jeden ze wspólników rozlicza się z podatku dochodowego w Drugim Urzędzie Skarbowym w Białymstoku.
Spółka zwraca się z pytaniem: czy w takim przypadku można rozliczyć podatek dochodowy nadwyżką podatku VAT wykazaną w deklaracji VAT-7 składanej do Pierwszego Urzędu Skarbowego?
Spółka sformułowała też własne stanowisko sprawie stwierdzając, iż:Takie rozliczenie podatków jest możliwe, ponieważ przepisy Ordynacji podatkowej przewidują takie rozwiązanie. Stosując odpowiednio przepisy art.76 ,76a, art.77b i art.80 Ordynacji podatkowej podatnik ma prawo dysponowania nadpłatą podatku VAT. Tym samym zwrot podatku podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Spółka dołączy do deklaracji VAT-7 wniosek, w którym przedstawi sposób rozliczenia poszczególnych kwot podatku, a Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku na wniosek Spółki przekaże kwotę podatku dochodowego na konto Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku. Natomiast do złożonej deklaracji dotyczącej podatku dochodowego w Drugim Urzędzie Skarbowym dołączona zostanie kopia wniosku, zawierającego sposób rozliczenia poszczególnych kwot podatku.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
Z treści art.76b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 ze zm.) wynika, że do zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego z deklaracji stosuje się między innymi przepisy art.76 i art.76a dotyczące zaliczenia z urzędu nadpłaty na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W przypadku złożenia takiego wniosku zliczenie następuje z dniem jego złożenia.
W świetle cytowanych wyżej przepisów, wniosek Spółki o zaliczenie przysługującego jej zwrotu podatku VAT na bieżące zobowiązania podatkowe wynikające z deklaracji PIT-4 oraz zaległości podatkowe wynikające z tego tytułu zostanie uwzględniony, ponieważ jest to zobowiązanie własne Spółki wynikające z art.38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz.176 ze zm.). Zatem w tej części wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.
Natomiast odnośnie zaliczenia zwrotu podatku VAT przysługującego Spółce na poczet zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego wspólników wykazanego w deklaracjach PIT-5L, tut. organ podatkowy stwierdza, że w świetle obowiązujących przepisów takie zarachowanie nie jest możliwe, ponieważ dotyczy innego podmiotu (podatnika). W podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikiem jest każdy ze wspólników z osobna, a Spółka jest tylko formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem zobowiązanie podatkowe z tytułu uzyskiwanych dochodów jest podatkiem osobistym każdego ze wspólników i nie stanowi zobowiązania Spółki.
Zgodnie z art.87 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju, wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym.

Z treści tego przepisu wynika, że również zwrot podatku dokonany poprzez zaliczenie na zobowiązanie zaległe, bieżące lub przyszłe musi dotyczyć podatnika, tj. tego samego pomiotu. W związku z powyższym stanowisko Spółki dotyczące możliwości zarachowania zwrotu podatku VAT na poczet zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych wspólników (PIT- 5L), jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj