Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/43/2005
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/43/2005
Data
2005.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
należności nieściągalne
zaliczka
zobowiązanie pieniężne


Pytanie podatnika
Czy umowa kupna-sprzedaży i prawomocny wyrok sądu potwierdzający istnienie wydatku poniesionego na rzecz transakcji wynikającej z umowy, stanowią dokumenty uzasadniające zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 08.07.2005r.w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisu stanu faktycznego wynika, że działając w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonał Pan w 2000r przedpłaty na zakup towarów. Zaliczka została wpłacona na podstawie umowy kupna-sprzedaży, podpisanej z kontrahentem w dniu 14.04.2000r. Kontrahent nie wywiązał się z zobowiązania wynikającego z umowy; nie dostarczył towaru, nie wystawił faktury na przekazaną kwotę ani też nie zwrócił otrzymanej zaliczki. Brak stosownego dokumentu dostawcy nie pozwolił Panu na rejestrację wydatku w księdze podatkowej i uniemożliwił tym samym zaliczenie go do kosztów firmy.
Załączona do zapytania kopia wyroku Sądu Rejonowego w Gdańsku z 25 kwietnia 2002r sygn. akt IV K 821/01 potwierdza fakt dokonania przedpłaty i nakazuje zwrot wpłaconej kwoty. Dotychczas komornik nie wyegzekwował zasądzonej kwoty i stwierdził że nie ma możliwości jej ściągnięcia.

Treść pytania;
Czy umowa kupna-sprzedaży i prawomocny wyrok sądu potwierdzający istnienie wydatku poniesionego na rzecz transakcji wynikającej z umowy, stanowią dokumenty uzasadniające zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?

Stanowisko przedstawione we wniosku;
Według opinii wyrażonej w piśmie, prawomocny wyrok Sądu w Gdańsku, który potwierdził wyrokiem wydanie i przelanie pieniędzy dostawcy upoważnia do zaliczenia wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana firmy.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego;
Zgodnie z definicją kosztów uzyskania przychodów określoną art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 nr 14 poz. 176 ze zm. ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 23 ust. 1 pkt. 54 wyżej wymienionej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat ( kosztów ) powstałych w wyniku utraty dokonanych przedpłat ( zaliczek, zadatków ) w związku z niewykonaniem umowy.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, należy uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 08.07.2005r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ), na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj