Interpretacja Urzędu Skarbowego w Poddębicach
USIII443/16/2005
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII443/16/2005
Data
2005.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Poddębicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
produkty rolne
rolnik ryczałtowy
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Prawo do uzyskania przez rolnika ryczałtowego zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży kiszonej kapusty o górków wytworzonych we własnym gospodarstwie rolnym.


W dniu 05.09.2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poddębicach wniosek o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przedmiocie prawa rolnika ryczałtowego do uzyskania zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży produktów rolnych, tj. kiszonej kapusty i ogórków.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest rolnikiem ryczałtowym, który nie składa deklaracji dla podatku VAT i nie dokonuje rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży m.in. kapusty i ogórków. Wytworzone w ramach własnej działalności rolniczej kiszone ogórki i kapustę zamierza sprzedawać od dnia 01 października 2005r. swoim kontrahentom, którzy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Rozliczenie powyższych transakcji handlowych odbywać się będzie poprzez wystawianie faktur VAT-RR przez nabywcę produktów z zastosowaniem 5% stawki podatku VAT na ww. produkty.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004r. podatku od towarów i usług została rozszerzona definicja produktów rolnych, za które zgodnie z art. 2 pkt 20 ww. ustawy rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych m.in. w gospodarstwach rolnych. Podatnik uważa, iż zmiana ta rozszerza katalog produktów rolnych od których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku m.in. o kiszone ogórki i kapustę, gdyż ich wytworzenie odbywa się z produktów pochodzących z jego gospodarstwa i przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym.Zdaniem Strony dzięki takiemu rozwiązaniu rolnik, który sprzedaje własną kapustę i ogórki po ich ukiszeniu ma prawo do zryczałtowanego zwrotu podatku, gdyż kiszenie ww. produktów dokonywane jest w gospodarstwie rolnym, i te towary podlegają definicji ustawowej produktu rolnego, dla którego przysługuje zryczałtowany zwrot podatku.

Ocena Naczelnika Urzędu Skarbowego:

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłaca rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 19 i 20 zawiera definicję rolnika ryczałtowego oraz produktów rolnych.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych - art. 2 pkt 19 ww. ustawy.

Natomiast przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług TOM 1 organ podatkowy stwierdził, iż kapusta głowiasta biała mieści się w grupowaniu PKWiU 01.12.13-00.11 w grupie warzywa kapustne, natomiast ogórki posiadają symbol PKWiU 01.12.12-00.1 - warzywa dyniowate i pomidory, warzywa strączkowe świeże.

Ustawodawca pod poz. 2 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (...), który zawiera wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, umieścił warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie, z wyłączeniem podłoży do uprawy grzybów zawierających grzybnie (PKWiU ex 01.12.21-00.49) - ex 01.12.

W związku z powyższym zarówno kapusta jak i ogórki mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.12 i zaliczają się do produktów rolnych przy sprzedaży których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT. Ustawodawca definiując w art. 2 pkt 20 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (...) produkty rolne wskazał, iż należy do nich zaliczyć również towary wytworzone z tych produktów przy użyciu środków używanych w gospodarstwie rolnym. Zarówno kapusta kwaszona i ogórki kwaszone są wytwarzane przez rolnika ryczałtowego z produktów przy użyciu środków pochodzących z jego gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym prawidłowe jest stanowisko podatnika, iż (kwaszona) kapusta i (kwaszone) ogórki zaliczają się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje rolnikowi ryczałtowemu zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług.

Stosownie do postanowień art. 115 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (...) stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszoną o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Zasady wystawianie faktur dokumentujących nabycie produktów rolnych reguluje art. 116 ww. ustawy.Zgodnie z ust. 1 przepisu art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (...) podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych, stosownie do postanowień art. 116 ust. 2 cyt. ustawy, powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:

  1. imię i nazwisko lub nazw ę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  2. numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy,
  3. numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną,
  4. datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,
  5. nazwy nabytych produktów rolnych,
  6. jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów,
  7. cenę jednostkową nabywanego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
  8. wartość nabywanych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
  9. stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku,
  10. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych,
  11. wartość nabywanych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku,
  12. kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażone cyfrowo i słownie,
  13. czytelny podpis osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

W związku z powyższym organ podatkowy podziela pogląd wyrażony w złożonym w dniu 05.09.2005r. wniosku, iż podatnikowi który jest rolnikiem ryczałtowym, z tytułu sprzedaży w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług kiszonej kapusty i ogórków, przysługuje prawo do zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług w wysokości 5%, a powyższe transakcje należy dokumentować wystawianymi przez nabywców fakturami VAT-RR.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj