Interpretacja Urzędu Skarbowego w Raciborzu
PDFP/415-1/06/3658
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFP/415-1/06/3658
Data
2006.01.20



Autor
Urząd Skarbowy w Raciborzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja degresywna
homologacja
samochód ciężarowy
stawka amortyzacyjna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy samochód ciężarowy powinien być amortyzowany przy zastosowaniu stawek podwyższonych do roku, w którym nastąpi zrównanie rocznej kwoty amortyzacji obliczonej metodą liniową z zastosowaniem stawek podstawowych z kwotą amortyzacji obliczona metodą degresywną? Czy w świetle przepisów o podatku dochodowym samochód spełnia wymogi samochodu ciężarowego i czy suma odpisów amortyzacyjnych może być równa wartości początkowej samochodu, która jest wyższa niż 20.000 EURO?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r, poz. 60 ze zm.)- w odpowiedzi na wniosek z dnia 2.11.2005 roku w sprawie udzielenia informacji podatkowej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, dotyczące zastosowania metody amortyzacji oraz podwyższonej stawki amortyzacji samochodu ciężarowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2.11.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu wpłynął wniosek o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że stosownie do swojej właściwości- naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz

(prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielać pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do art. 14a § 4 przywołanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę. Pan prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. Rozliczenia dokonywane są na zasadach ogólnych przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jednym z wykorzystywanych w działalności środków trwałych jest samochód dostawczy o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Samochód posiada homologację producenta. Jak wskazuje podatnik: „ biuro rachunkowe naliczało amortyzację samochodu metodą degresywno- liniową, przy zastosowaniu współczynnika 2. Wraz ze zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług biuro uznało, że w/w samochód nie spełnia warunków samochodu ciężarowego zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT. Od maja 2004 roku zaczęło traktować samochód jako osobowy i przestało stosować podwyższoną stawkę...”.

Wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów dotyczy jak w zapytaniach:

-„ czy samochód ciężarowy powinien być amortyzowany przy zastosowaniu stawek podwyższonych do roku, w którym nastąpi zrównanie rocznej kwoty amortyzacji obliczonej metoda liniową z zastosowaniem stawek podstawowych z kwota amortyzacji obliczona metoda degresywną?

-czy w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych samochód spełnia wymogi samochodu ciężarowego i czy suma odpisów amortyzacyjnych może być równa wartości początkowej samochodu, która jest wyższa niż 20 tys. EUR?”

Stanowisko podatnika.

Zdaniem podatnika miał on prawo do naliczania odpisów amortyzacyjnych samochodu z zastosowaniem podwyższonych stawek amortyzacyjnych, ponieważ zmiana w ustawie o podatku od towarów i usług VAT wprowadzająca dodatkowe wymogi odnośnie samochodów ciężarowych nie ma zastosowania do sposobu naliczania odpisów amortyzacyjnych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z zapisem art. 22h ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i- 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Samochody ciężarowe mogą być amortyzowane według dwóch metod:

  • liniowej,
  • degresywnej.

Metoda degresywna amortyzacji środków trwałych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określona została w art. 22k ust.1. W myśl unormowań tegoż przepisu- według metody degresywnej można amortyzować maszyny i urządzenia zaliczone do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środki transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych, o których mowa w art. 23 ust. 3a. Zgodnie z definicją samochodu osobowego zawartą w tym przepisie, przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

W świetle powyższych przepisów, jeśli ładowność samochodu dostawczego przekracza 500 kg (w przedmiotowej sprawie przekracza) oraz posiada homologację producenta, to dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych samochód wskazany przez wnioskującego jest samochodem ciężarowym.

Samochód ciężarowy można amortyzować stosując jedną z dwóch metod, zatem w miesiącu wprowadzenia pojazdu do ewidencji, podatnik dokonuje wyboru sposobu amortyzacji i stosuje go przez cały okres amortyzacji.

Przy degresywnej metodzie amortyzacji, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w pierwszym roku używania samochodu ciężarowego przy zastosowaniu stawki podanej w Wykazie stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 1 do ustawy, poz. 7: 20%), podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych- od jego wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat używania tego pojazdu. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej (art. 22i ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), dokonuje się dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art.22i przywołanej ustawy.

Ograniczenia dotyczące odpisów amortyzacyjnych wskazane zostały w art. 23 ust.1 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dotyczą samochodów osobowych. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 EURO (....). Tak więc w przypadku samochodów ciężarowych kosztem uzyskania przychodu jest odpis amortyzacyjny w pełnej wysokości, gdyż limit 20.000 EURO dotyczy wyłącznie samochodów osobowych.

Wobec obowiązującego stanu prawnego – przywołanego powyżej- określającego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki i sposób amortyzacji samochodów ciężarowych, zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach: Izba Skarbowa w Katowicach- Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku Białej: 43-300 BIELSKO-BIAŁA, ul. Traugutta 2 a, w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj