Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US31/PP/4210/1576 /05/BT
z 15 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US31/PP/4210/1576 /05/BT
Data
2005.12.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
obowiązek składania deklaracji
zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika brzmi - czy w sytuacji nie składania przez spółkę deklaracji miesięcznych CIT-2 i zeznań rocznych CIT-8 z powodu czasowego zaprzestania prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, istnieje obowiązek złożenia wstecz wszystkich zaległych deklaracji i zeznań, jeżeli tak , to kto powinien je podpisać w przypadku zmiany członków zarządu ?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr. 8 z 2005r. poz. 60 ze zm./ , po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 10.10.2005r. /data wpływu do Urzędu - 19.10.05r./, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo udzielając pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika postanawia uznać stanowisko strony w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 10.10.2005r. /data wpływu do Urzędu - 19.10.05r./ Spółka z o.o. zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.Stan faktyczny.W maju 2004r. miała miejsce transakcja kupna - sprzedaży pakietu 100% udziałów Spółki z o.o. "X"W dacie kupna udziałów nabywcy byli pewni , że nabywają spółkę w trakcie postępowania likwidacyjnego , która od 1998r. nie prowadzi działalności gospodarczej i jest zwolniona ze składania deklaracji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.W roku 2004 dokonano zmian w zakresie umowy spółki i przedmiotu działalności , zaś w roku 2005 , zgodnie z zamierzeniami nowych właścicieli , spółka pod nowym zarządem , po zarejestrowaniu w KRS i podwyższeniu kapitału , ponownie rozpoczęła działalność gospodarczą.

Z analizy dokumentacji archiwalnej spółki przekazanej nowym właścicielom okazało się , że w maju 1998r. udziałowcy spółki podjęli uchwałę o jej likwidacji, wyznaczając termin otwarcia likwidacji na 01.06.98r. I tak w dniu 26.06.1998r. Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o otwarciu likwidacji spółki z dniem 01.06.1998r. ustanawiając jednocześnie jej likwidatora. Po przeprowadzeniu procedur likwidacji spółki , w dniu 04.08.1999r. do Sądu Rejonowego w Warszawie złożono wniosek o wykreślenie spółki z rejestru handlowego z dniem 31.07.99r. W dniu 03.03.2000r. Sad Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o odmowie wykreślenia spółki z rejestru w związku z brakami w złożonej dokumentacji i brakami w procedurze likwidacji spółki. Spółka od dnia otwarcia likwidacji do chwili obecnej nie składała deklaracji CIT-2 oraz zeznań rocznych CIT-8. Dodatkowo , organ podatkowy odnosząc się do przedstawionego przez spółkę we wniosku stanu faktycznego i dołączonych do niego dokumentów zauważa , że istnieje rozbieżność w dokumentacji dot. daty otwarcia likwidacji spółki i tak np. w postanowieniu sądu z dnia 26.06.98r. o otwarciu likwidacji - jako datę otwarcia likwidacji wpisano datę 01.06.98r., natomiast protokół zgromadzenia wspólników z dnia 12.07.98r. zatwierdzający bilans otwarcia likwidacji wskazuje dzień otwarcia likwidacji 30.06.98r.

Pytanie podatnika brzmi - czy w sytuacji nie składania przez spółkę deklaracji miesięcznych CIT-2 i zeznań rocznych CIT-8 z powodu czasowego zaprzestania prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, istnieje obowiązek złożenia wstecz wszystkich zaległych deklaracji i zeznań, jeżeli tak , to kto powinien je podpisać w przypadku zmiany członków zarządu ?

Zdaniem podatnika , w opisanej sytuacji , pomimo formalnego naruszenia przepisów w zakresie obowiązku składania deklaracji CIT - biorąc pod uwagę fakt , że spółka w praktyce nie prowadziła działalności , nie osiągała przychodów i nie ponosiła kosztów - a więc ewentualne deklaracje miałyby wartości zerowe w zakresie przychodów , kosztów , podstaw opodatkowania i zobowiązań podatkowych , składanie takiej ilości pustych deklaracji byłoby przerostem formy nad treścią. Podatnik uważa , że deklaracje powinny zostać złożone dopiero od momentu kiedy spółka ponownie rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej.Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zaprezentowanego w sprawie stanowiska , organ podatkowy wyjaśnia:W myśl art. 25 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tj. za lata 1998 - 2000 - Dz.U. Nr. 106 z 1993r. poz. 482 ze zm. oraz za lata 2001 - 2005 - Dz.U. Nr. 54 z 2000r. poz. 654 ze zm./ podatnicy , z zastrzeżeniem ust. 2a , 3-6a oraz art. 21 i 22 , są obowiązani bez wezwania składać deklarację , według ustalonego wzoru , o wysokości dochodu /straty/ osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego , a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Natomiast w myśl art. 27 ust. 1 i 2 tejże ustawy , podatnicy są obowiązani składać urzędowi skarbowemu zeznanie o wysokości dochodu /straty/ osiągniętego w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego oraz sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych /nie dotyczy podatników zwolnionych z obowiązku badania/ a także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.Jednocześnie art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 2002r. stanowił , że w razie okresowego zaprzestania działalności , urząd skarbowy może zwolnić podatnika , na jego wniosek z obowiązków wynikających z ust. 1 tj. obowiązku składania deklaracji CIT-2 , natomiast w brzmieniu obowiązującym od 2003r. , podatnik , który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie , że zaprzestał działalności jest zwolniony z obowiązków wynikających z ust. 1 od dnia złożenia tego oświadczenia. Należy zauważyć , że złożenie przez spółkę powyższego oświadczenia nie zwalnia jej z obowiązków wynikających z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez stronę we wniosku spółka nigdy nie występowała z wnioskiem o zwolnienie jej ze składania deklaracji CIT-2 , ani też nie składała oświadczenia o zaprzestaniu działalności , tak więc na spółce ciążył obowiązek składania deklaracji miesięcznych CIT-2 i zeznań rocznych CIT-8.Wzory deklaracji i zeznań , o których mowa powyżej za poszczególne lata zostały określone w rozporządzeniach Ministra Finansów w sprawie określenia wzorów deklaracji , zeznania , oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z opisami na drukach deklaracji CIT-2 i zeznania CIT-8 winny być złożone podpisy i pieczątki osoby lub osób uprawnionych , zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem do zarządzania jednostką.I tak w przypadku spółki osobą uprawnioną do zarządzania jednostką w okresie od 01.06.1998r. do 09.01.2005r. był zgodnie z wpisem dokonanym w KRS - likwidator spółki i to na nim ciążył obowiązek składania i podpisywania deklaracji CIT-2 i zeznań rocznych CIT-8 za w/w okresy podatkowe.

Natomiast od 10.01.2005r. osobami odpowiedzialnymi za złożenie i podpisanie w imieniu spółki w/w deklaracji jest obecny zarząd umocowany uchwałą walnego zgromadzenia do zarządzania jednostką i dokonanym wpisem w KRS.Tak więc , w świetle w/cyt. przepisów w sytuacji kiedy to spółka nie prowadziła działalności, a w związku z tym nie osiągała przychodów i nie ponosiła kosztów , a deklaracje miałyby wartości zerowe , to pod takim stanem faktycznym zeznanym przez spółkę w deklaracjach CIT-2 i zeznaniach rocznych CIT-8 winna podpisać się osoba uprawniona do zarządzania jednostką w danym okresie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj