Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0080/05
z 24 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0080/05
Data
2006.02.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cesja
kasa mieszkaniowa
kredyt kontraktowy
nabycie prawa
odliczenia od podatku
rachunek oszczędnościowo-kredytowy


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie w drodze cesji (dokonanej przez rodziców) uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej zobowiązuje do wydatkowania po zakończeniu okresu oszczędzania scedowanej kwoty zgodnie z celami systematycznego oszczędzania?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana... na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 13 grudnia 2005r. Nr DZ/415-55/20/05 dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego -

uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 20 października 2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii, czy otrzymanie w drodze cesji (dokonanej przez rodziców) uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej zobowiązuje go do wydatkowania po zakończeniu okresu oszczędzania scedowanej kwoty zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.

Zdaniem Podatnika, przeznaczenie zgromadzonych środków na cel inny niż mieszkaniowy nie rodzi obowiązku zwrotu uprzednio odliczonej przez cesjonariuszy ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Postanowieniem z dnia 13 grudnia 2005r. Nr DZ/415-55/20/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził w sentencji, że stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy stwierdził, że przejęcie od rodziców w drodze cesji uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego zobowiązuje Podatnika do wydatkowania środków zgromadzonych na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. W przypadku przeznaczenia zgromadzonych środków na cel inny niż mieszkaniowy Podatnik będzie zobowiązany doliczyć w składanym zeznaniu podatkowym kwoty faktycznie odliczone przez rodziców.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem zawartym w powyższym postanowieniu, Podatnik złożył zażalenie, w którym twierdzi, że scedowanie rachunku po dniu 1 stycznia 2002r. nie daje mu prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a skoro nie korzysta z przedmiotowej ulgi to nie dotyczą go przepisy mówiące o jej utracie. Zdaniem Podatnika nakaz wydatkowania pieniędzy wycofanych z kasy na cele systematycznego oszczędzania i obowiązek zwrotu wykorzystanej ulgi w razie niezastosowania się do tego nakazu dotyczy wyłącznie osób, które korzystały z tej ulgi. Uznanie, iż na osobach, które w wyniku cesji stały się właścicielami rachunku w kasie mieszkaniowej ciąży obowiązek wydania oszczędności na cele mieszkaniowe, nie oznacza, że za jego niedopełnienie grozi sankcja w postaci konieczności zwrotu ulgi, z której te osoby nie korzystały.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

W ramach dokonanej nowelizacji ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dokonanej ustawą z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została skreślona ulga związana z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej - określona w art. 27 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001r.

Jednocześnie ustawodawca w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. postanowił, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z treścią art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust.1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Stosownie do art. 27a ust.13 pkt 5 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust.1 pkt 1 i 2, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Przy czym zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. - ma moc obowiązującą również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r.

W świetle powołanych powyżej przepisów, w okresie systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej może nastąpić przeniesienie praw i obowiązków posiadania rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę trzecią. Osoba, która w wyniku cesji staje się właścicielem rachunku i wywiąże się z umowy o kredyt kontraktowy uzyska uprawnienia do takiego kredytu. W przypadku nie zrealizowania celu systematycznego oszczędzania oraz celu cesji prawa, wobec dzieci, które przyjęły prawo do rachunku na mocy art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r., ma zastosowanie - wbrew twierdzeniom Podatnika - art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., nakazujący oddanie ulgi wykorzystanej przez rodziców. Wymaga podkreślenia, iż podstawowym warunkiem i celem systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej jest przeznaczenie wycofanych pieniędzy na cele mieszkaniowe. A zatem, jeżeli wolą rodziców była cesja prawa na rzecz syna, obowiązek realizacji tego warunku spoczywa na synu. Mając na uwadze cytowane przepisy prawa syn odpowiada za zobowiązania swoich rodziców. Przyjęcie innej wykładni niż celowościowa prowadziłoby do możliwości obejścia podstawowego warunku korzystania z ulgi podatkowej.

Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn.zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na następujące cele mieszkaniowe:

  1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Reasumując w tym stanie faktycznym i prawnym, w związku z otrzymaniem od rodziców (w drodze cesji) uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej Podatnik stał się właścicielem tego rachunku i powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. W przypadku nie wydatkowania wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, ciąży na Podatniku obowiązek zwrotu w zeznaniu rocznym ulgi mieszkaniowej faktycznie odliczonej przez jego rodziców.

W tym stanie faktycznym i prawnym zarzuty Podatnika należy uznać za nieuzasadnione.

Mając powyższe na uwadze postanawia się jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj