Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD-2/415-25/06
z 7 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-25/06
Data
2006.04.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aktualizacja wyceny
remanent
spis z natury


Pytanie podatnika
Czy stan remontu początkowego, który zostanie wpisany do książki przychodów i rozchodów należy skorygować po stwierdzeniu nierzetelności przeprowadzonego spisu?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1, 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, p. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.02.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Interpretacja dotyczy następującego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Mianowicie, Podatnik wykonuje działalność gospodarczą w spółce jawnej i w 2005 r. prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów; w dniu 21.01.2006 r. stwierdził, że remanent na 31.12.2005 r. sporządzony został nierzetelnie, ponieważ uwzględniał towary, których faktycznie na stanie nie było, t. j. towary skradzione przez pracownika i doliczone przez niego do stanów magazynowych. Podatnik ustalił, że skutkiem tego zdarzenia, remanent na 31.12.2005 r. zawyżony został o 40.787,71 zł. W dniu 26.01.br. skierowane zostało do przez Podatnika do Policji zawiadomienie o kradzieży i aktualnie trwa dochodzenie w tej sprawie.
Przedmiotem wniosku Podatnika jest pytanie o prawidłową wartość remanentu na dzień 31.12.2005 r., który zostanie wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów za 2005 r.
Prezentując własne stanowisko w sprawie, uważa Pan, że należy przyjąć stan remanentu skorygowany do stanu faktycznego, o wartość skradzionego towaru.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym, na podstawie unormowań ustawy z dnia 26.07.91 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, p. 176 ze zm.), obowiązujących w 2006 r. stwierdza, co następuje:
- remanent na 31.12.2005 r. winien odpowiadać wartości rzeczywistych stanów magazynowych w tym dniu, zgodnie z przepisami § 11 ust. 1 rozporządzenia Min. Fin. z 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, p. 1475 ze zm.), z pisma podatnika wynika, że kradzież towarów handlowych miała miejsce w 2005 r., przed sporządzeniem remanentu końcowego. Jeśli zatem, Podatnik ustalił wartość skradzionych towarów, których faktycznie w dniu 31.12.2006 r. nie było na stanie firmy, remanent na 31.12.2005 r. nie powinien ich uwzględniać. Wartość skradzionych towarów stanowi "pozostały wydatek" w podatkowej księdze przychodów i rozchodów 2005 r., po pomniejszeniu wartości towarów handlowych (w kolumnie 10 podatkowej księgi).

Zatem biorąc powyższe pod uwagę, tut. Organ podatkowy potwierdza stanowisko Wnioskodawcy w kwestii kosztów uzyskania przychodu 2005 r.
Tut. Organ nie ustosunkowuje się do alternatywnych stanowisk Podatnika odnośnie następstw podatkowych, hipotetycznych ustaleń dochodzenia Policji w sprawie kradzieży, które nie są przedmiotem wniosku o interpretację.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Hucie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj