Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/58/06/JB
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/58/06/JB
Data
2006.06.20


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
usługi administrowania
usługi finansowe
usługi marketingowe
usługi menedżerskie
usługi zarządzania
związek gospodarczy


Pytanie podatnika
Czy koszty dotyczące wynagrodzenia za usługi świadczone na rzecz Spółki przez Usługodawców w ramach zawartej umowy, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka świadczy usługi logistyczne. Obecnie Spółka jest w początkowej fazie swojej działalności na terenie Polski, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu kosztów własnych i zleceniu części czynności i działań niezbędnych do funkcjonowania i rozwoju Spółki w Polsce innym spółkom. W celu skorzystania z wyspecjalizowanej wiedzy podmiotów mających doświadczenie w świadczeniu międzynarodowych usług transportowych, Spółka zawarła umowy na świadczenie usług zarządczych i doradczych ze spółkami będącymi rezydentami podatkowymi w Holandii (dalej Usługodawcy).Przedmiotowe umowy obejmują swoim zakresem następujące rodzaje usług:usługi menedżerskie (zarządcze) i doradztwo strategiczne, takie jak: pomoc w opracowywaniu i implementacji strategicznych planów biznesowych, pomoc w opracowywaniu budżetów, pomoc w opracowywaniu strategii marketingowej,usługi administracyjne, takie jak: wewnętrzne usługi księgowe, projektowanie systemu raportowania, wprowadzanie zasad i procedur księgowości,doradztwo w zakresie koordynacji i planowania, takie jak szkolenia dla działu planowania, pomoc w implementacji systemu gps, doradztwo przy analizie kosztów,doradztwo w zakresie planowanych transakcji np. w zakresie negocjacji czy bieżących rekomendacji przy poszczególnych transakcjach,doradztwo w zakresie promocji, takie jak koordynacja i wsparcie dla strony internetowej Spółki,usługi finansowe, takie jak: pomoc w wewnętrznych przeglądach finansowych, planowaniu płynności finansowej czy kontaktach z instytucjami finansowymi.

Celem korzystania przez Spółkę z usług objętych przedmiotowymi umowami jest osiąganie przez Spółkę stałego wzrostu przychodów ze sprzedaży usług transportowych oraz zdobycie silnej pozycji na polskim rynku.Zdaniem Spółki, usługi świadczone w ramach przedmiotowej umowy niewątpliwie wpłyną na powstanie i późniejsze zwiększenie przychodów Spółki. Spółka stoi na stanowisku, że brak świadczenia przedmiotowych usług mógłby uniemożliwić albo przynajmniej mocno utrudnić jej dotarcie do potencjalnych klientów i późniejsze kontakty handlowe z nimi, co w rezultacie doprowadziłoby do spadku przychodów lub ograniczałoby je. Innymi słowy, działania Usługodawców, wpływające na decyzje dotyczące strategicznego rozwoju Spółki oraz wypracowywanie wewnętrznych mechanizmów Spółki niewątpliwie prowadzą do umożliwiania Spółce zwiększenia jej dochodów ze sprzedaży usług transportowych.W świetle powyższego, Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie stanowiska, że poniesione przez nią koszty w związku z wynagrodzeniem za usługi świadczone przez Usługodawców w ramach zawartej umowy, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art.15.ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r Nr.54,poz.654 ze zm) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z treści przytoczonego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku danego wydatku z przychodami podatnika. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art.16 ust.1. O celowości ponoszenia wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym również o podejmowaniu decyzji związanych z organizacją, funkcjonowaniem i określaniem kierunków działalności gospodarczej, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Jednakże, ze względu na szeroki zakres celowości powinno poddawać się szczegółowej analizie czynniki wpływające na tę celowość w postaci racjonalności i efektywności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka podjęła decyzję o ograniczeniu kosztów własnych i zleceniu części czynności i działań niezbędnych do funkcjonowania i rozwoju Spółki innym spółkom. W związku z tym korzysta z usług wyspecjalizowanych podmiotów w zakresie zarządzania, doradztwa, promocji, administracji itp. To podatnik decyduje o sposobie organizacji własnej działalności, dlatego też należy uznać, że w/w wydatki ponoszone w celu uzyskania przychodów spełniają kryteria zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsze postanowienie zostało wydane przy założeniu, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku wystąpienia jednak okoliczności wskazanych w tym przepisie, dochód danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z powiązań pomiędzy podmiotami.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj